از این پل ثبت ملی فقط چهار پایه باقی مانده!

از این پل ثبت ملی فقط چهار پایه باقی مانده!

لذت سفر: به گزارش لذت سفر، خوزستان مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اندیمشک اظهار داشت: به جهت صدمه های طبیعی و انسانی و هم تغییرات جوی پل ثبت ملی بالارود اندیمشک در معرض تخریب است و دیگر قابلیت مرمت ندارد.هانی خادم در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه پل تاریخی بالارود تاکنون مرمت نشده خاطرنشان کرد: آنچه از این اثر تاریخی ثبت شده در میان آثار ملی سالم مانده فقط پایه های پل است و بعید می دانم بتوان تغییری در تعمیر و مرمت آن انجام داد.

او ضمن اشاره به اینکه پل بالارود چهار پایه مستحکم و مربع شکل دارد تصریح کرد: هرچند این پل در سالهای گذشته در معرض صدمه بود اما پایه های آن همچنان سالم مانده اند.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، پل بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک و در روستای بالارود از توابع بخش الوار گرمسیری قرار دارد و میتوان گفت یکی از با ارزش ترین آثار تاریخی و دیدنی های اندیمشک برجای مانده از عهد ساسانیان بود که آنرا روی رودخانه بالارود بنا کرده اند.

پل تاریخی بالارود یکی از مکانهای تاریخی شهر اندیمشک به حساب می آید و اهمیت زیادی برای مردم بومی داشت، اما متاسفانه به علت قدمت زیاد و عدم مرمت هم اکنون این پل تاریخی در معرض تباهی است.

از خصوصیت های بارز پل میتوان به سنگ های تراشیده هایی که به صورت آجر چیده شده و به پایه های پل نمای مستحکم بخشیده اند اشاره نمود. این بنای تاریخی در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۹۶۹ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:

1401/09/15
12:47:41
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر