یك كارشناس در گفت و گو با لذت سفر مطرح كرد:

باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم

باغ های تاریخی در لایه های ناپیدای شیراز را دریابیم

لذت سفر: فارس کارشناس و پژوهشگر با اشاره به از میان رفتن شمار زیادی از باغ های با ارزش شیراز، بر لزوم توجه اکید به باغ های تاریخی موجود در لایه های ناپیدای این کلانشهر تاکید نمود.


داریوش مختاری به ایسنا اظهار داشت: حدود ۶۰ باغ نظیر باغ جهان نما در شیراز وجود داشته که فقط نامی از آنها باقی مانده است و باید برای حفظ دیگر باغات تاریخی و ناشناخته اما دارای اهمیت شیراز کوشا باشیم تا آنها را از بحران خشک شدن یا تخریب نجات دهیم.
وی با اعلان اینکه طی سالهای اخیر به تاریخ شیراز توجه بیشتری می شود که یکی از عوامل آن رابطه مستقیم زندگی مردم مدرنیزه فعلی با گذشته است، اظهار داشت: گسترش کلانشهر دو میلیونی شیراز و کارهای انسان ساخت در امتداد توسعه این زیست بوم سبب شده تا مخاطرات طبعی مانند سیل و اختلال در جهت باد را شاهد باشیم.
مختاری اشاره کرد: برای حل این معضلات پژوهشگران و دغدغه مندان شیراز با مطالعه این شهر به نقشه و گستره باغ ها توجه کردند، عرصه هایی که نقطه متقابل و مهمی در تنفس و حفظ شهر شمرده می شود.
این پژوهشگر حوزه باغ های شیراز اظهار داشت: توجه به باغ ها موجب شد که ابعاد مختلفی از اهمیت شناسایی موقعیت و توجه به احیا و بازپرداخت این عرصه های موثر بر زندگی شهری، مد نظر قرار گیردو
او با یادآوری این که پژوهش در این عرصه، منجر به شناسایی ابعاد تاریخی برخی از باغ ها در شیراز و اهمیت آنها شده است، اظهار داشت: نگاه تاریخی به باغ های شیراز، موجب اهمیت دادن به پیمایش و احیای پیکره های انسان ساخت قدیمی می شود.
مختاری با اعلان اینکه باغ هایی با بیش از نیم قرن قدمت، تاریخی شمرده می شود و باید به آنها از ابعاد وسیعتری نگاه کرد، اضافه کرد: متاسفانه از پیکره عظیم باغ های تاریخی و بی نظیر شیراز، حدود ۶۸ باغ دارای کوشک، حوض و ایوان تخریب شده است که باغ های اتابک، اقبال آباد، بهجت آباد، پادشاه کچل، پودنک و حبیب آباد شماری از آنها بوده.
وی اضافه کرد: همه این باغ ها همانند باغ جهان نمای شیراز بوده اند، عرصه هایی که حالا تنها نام و خاطره آنها باقی مانده و دیگر اثری از آنها نیست و باید برای حفظ و حراست از مابقی باغ ها که در معرض خشکیدگی و تخریب قرار دارند، تلاش نماییم.
این کارشناس و پژوهشگر حوزه باغ های شیراز اضافه کرد: به پیکره شیراز باید فراتر از یک بحث زیست محیطی نگاه کرد برای اینکه تاریخ در ظریف ترین لایه های شهری شیراز گنجانده شده است.
منبع:

1400/08/30
23:57:37
5.0 / 5
724
تگهای خبر: تاریخی , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر