معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی:

سازمانی كه تسهیلات گردشگری ندهد به بازرسی كل كشور

سازمانی كه تسهیلات گردشگری ندهد به بازرسی كل كشور

به گزارش لذت سفر معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشور ضمن اشاره به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص پشتیبانی از تاسیسات گردشگری اظهار داشت: تمام ابهام ها در مورد اعطای تسهیلات رفع شده و اگر ارگانی در این خصوص از اعطای تسهیلات سرباز زد به سازمان بازرسی کل کشور معرفی می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا ولی تیموری شامگاه سه شنبه در وبیناری با موضوع چالش و چشم انداز آینده اقامتگاه های بوم گردی که با میزبانی اکبر رضوانیان نایب رییس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومی گردی کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه الان سه مبحث مهم در معاونت گردشگری پیگیری می شود، اظهار داشت: تدوین اهداف و وظایف وزارت جدید التاسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکی از این موارد است.
تیموری با اشاره به اینکه الان فرصت مناسب برای تدوین قوانین است، اظهار داشت: تدوین قوانین جدید فرصتی ایده آل است تا بتوان با استناد به آن قوانین خیلی از مشکلات این سال ها را حل نماییم.
وی یکی دیگر از موضوعات در دست پیگیری این معاونت را تغییرات ساختاری در تشکیلات این وزارتخانه اعلام نمود و اظهار داشت: تا کنون بخش عمده ای از وظایف معاونت گردشگری به عهده معاونت سرمایه گذاری بود که ایرادات زیادی داشت در تغییر ساختار جدید و وظایف این معاونت هم به گردشگری افزوده شده است.
تیموری ارسال پیشنهادات در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به دولت را یکی دیگر از برنامه های در دستور کار دانست و اظهار داشت: موارد بسیار خوبی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزوده شده است.
معاونت گردشگری کشور در مورد اقدامات و کارهای این معاونت درباره جبران خسارت های ناشی از کرونا به تاسیسات گردشگری اظهار داشت: بسته اول حمایتی دولت که شامل امهال و هم چنین اعطای وام با سود ۱۲ درصد با محوریت مشاغل اشتغال محور بود اعطا شد که خیلی مورد علاقه صاحبان تاسیسات گردشگری قرار نگرفت.
به گفته وی بر مبنای آمار در این بسته حمایتی فعالان گردشگری درخواست ۸۰۰ میلیارد تومان کرده بودند که تابحال نیمی از آنها پرداخت شده و نیمی دیگر در بانک ها در مرحله رسیدگی قرار دارد.
وی به بسته دوم حمایتی دولت که مختص فعالان گردشگری بود اشاره نمود و اظهار داشت: در این بسته حمایتی وام ها بنگاه محور شد و همینطور امهال ها و اعطای وام های با سود ۱۲ درصد ادامه پیدا کرد.
تیموری با اعلان اینکه این امهال ها در بخش بانک تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور و همینطور برای پرداخت وام ها بود، اظهار داشت: در این زمان ابهام ها و بهانه گیری های مختلفی از جانب ارگان های مربوطه برای اعطای تسهیلات وجود داشت که با تلاش ها این ابهامات رفع شده است.
معاون گردشگری کشور اظهار داشت: الان همه ابهام ها و بهانه گیری ها رفع شده است و اگر ارگانی در این خصوص از اعطای تسهیلات سرباز زد به سازمان بازرسی کل کشور معرفی می شود.
وی با اعلان اینکه مصوبات حمایتی تاسیسات گردشگری از جانب ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح گردیده است اظهار داشت: بر مبنای هماهنگی هایی که با سازمان بازرسی کل کشور انجام شده، ارگان و سازمان هایی که در این خصوص با فعالان بخش گردشگری همکاری نکنند، بازخواست می شوند.
وی افزود: بعنوان مثال قانونی که سازمان امور مالیاتی را موظف به دریافت مالیات می کرد، حالا قانون آنها را از گرفتن مالیات بر حذر داشته است و دیگر امکان بهانه تراشی وجود ندارد و در سطح ملی و استانی همه ارگانها موظف به رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستند.
معاون گردشگری کشور در مورد مجوز ایمنی بناهای اقامت گردی و بوم گردی اظهار داشت: معاونت گردشگری مجری اعطا، مجوز و تمدید آن نیست اما می توان با ارگان مربوطه که در انعقاد این مجوزها نقش دارند تفاهم نامه امضا نماییم. استقامت بخشی برای اقامتگاه های بوم گردی جزء ضروریات است اما نباید با همان خط کشی که اقامتگاه های شهری سنجش می شود، اقامتگاه های روستایی هم مورد ارزیابی قرار گیرد.
تیموری در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه آیا محدودیت برای اعطای مجوز به تاسیس اقامتگاه های گردشگری قرار نیست وجود داشته باشد، اظهار داشت: خیر نمی توان در این عرصه محدودیت ایجاد کرد چون این عرصه مبحث عرضه و تقاضا است. البته موضوع، استانداردسازی و ارتقا کیفیت تاسیس اقامتگاه های گردشگری اهمیت زیادی دارد. هر فردی بخواهد اقامتگاه تاسیس کند باید به ارتقاء کیفیت خدمات هم به شدت توجه داشته باشد.
وی در مورد وضعیت تاسیسات گردشگری همچون اقامتگاه های بوم گردی در دوره انتشار کرونا و خسارت های ناشی از آن اظهار داشت: اولویت کشور سلامت است والبته حرف اصلی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هم سفر هوشمندی می باشد که در آن پروتکل های بهداشتی رعایت شود.
تیموری با اعلان اینکه البته معیشت یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر که شغلشان با گردشگری مرتبط می باشد، هم برای ما اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: امیدواریم با واکسیناسیون کرونا این بیماری کنترل شود و بتوانیم باردیگر شاهد شیوع گردشگری در کشور باشیم.
معاون گردشگری کشور با اشاره به دیدارش با معاونت کنسولی وزارت خارجه و لزوم بازگشایی مرزها و حضور توریستهای خارجی در ایران اظهار داشت: در حال تدوین نامه مشترک با وزارت خارجه برای بازگشایی مرزها و ورود توریستهای خارجی به ایران هستیم.
تیموری با اشاره به اینکه خسارتی که صنعت گردشگری در دوران انتشار کرونا دیده تنها مختص به ایران نیست، اظهار داشت: همه صنایع جهان صدمه جدی از انتشار کرونا دیدند، اما وضعیت صنعت گردشگری متفاوت با سایر صنایع است، هنگامی که این بیماری تمام شود گردشگری زودتر از تمام صنعت ها به دوره رونق خود باز می گردد، الان با انباشت سفر مواجه هستیم و با بازگشت به شرایط عادی سفرها شروع می شود.
همچنین اکبر رضوانیان نایب رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور در این وبینار با تشریح وضعیت نامطلوب اقامتگاههای بومگردی به سبب انتشار کرونا اظهار داشت: فعالان حوزه بوم گردی همچنان مشکلات اساسی برای امهال وام هایشان دارند و بانک ها همچنان به دنبال خرید زمان هستند و هنوز مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا را رعایت نمی کند و آنرا جدی نگرفته اند.
وی در ادامه اظهار داشت: همکاری میان بخشی دولتی در این بخش به شدت ضعیف است و همچنان فعالان گردشگری برای اجرایی شدن این مصوبات حمایتی با مشکل روبه رو هستند.
رضوانیان در مورد وام هایی قرار بوده در انی مصوبات به اقامتگاه گردشگری بشود، اظهار داشت: در حالی در مصوبه دولتی سقف این وام مشخص شده که در سامانه کارا این سقف اجرایی نشده است.منبع:

1399/09/28
15:32:11
5.0 / 5
1146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر