پنج اثر طبیعی كشور ثبت ملی شد

پنج اثر طبیعی كشور ثبت ملی شد

لذت سفر: تهران ـ مدیركل دفتر ثبت آثار میراث فرهنگی از ثبت پنج اثر طبیعی از استان های آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام و كرمانشاه در لیست میراث طبیعی ملی كشور آگاهی داد.مصطفی پورعلی دوشنبه شب به خبرنگارفرهنگی ایرنا، با شاره به جزئیات ثبت این پنج اثر، اظهار داشت: در سه هفته اخیر تلاش شد با رعایت اصول بهداشتی متناسب با محدودیت هایی که شرایط کرونا ایجاد کرده، جلسات شورای ملی ثبت آثار در سه حوزه غیرمنقول، ناملموس و طبیعی اجرا شود.

آثار واجد ارزش ثبت

وی اضافه کرد: با مشارکت ادارات کل استانی تابعه تعداد قابل توجهی از پرونده های ثبتی مورد بررسی اعضا شورا قرار گرفت و مطابق فهرستی که تقدیم شده است، تعداد ۴۵ اثر غیرمنقول، ۵ اثر طبیعی و ۴۸ عنصر فرهنگی ناملموس واجد ارزش ثبت اعلام گردید.
پورعلی اضافه کرد: ثبت نخستین گام در جهت حفاظت و حراست از میراث فرهنگی و طبیعی است، فارغ از پشتوانه های قانونی که به سبب ثبت آثار فراهم می گردد، اقدام برای ثبت خود و اطلاع رسانی و اعلام عمومی آن ماهی تا اقدام حفاظتی و حراستی است ثبت ضمن مستند نمودن مشخصات و خاصیت های اثر زمینه ای را فراهم می نماید که در طرح های حفاظت، حراست و پاسداری، اقدامات در چهارچوب اصالت ها و ارزش های اثر صورت پذیرد.

طرح ۱۱ اثر در شورا

مدیرکل دفتر ثبت آثار میراث فرهنگی همین طور درباره ثبت آثار طبیعی، اظهار داشت: ۱۱ اثر طبیعی در جلسه شورا مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع پنج اثر طبیعی به ثبت ملی رسید.

وی افزود: از استان اردبیل درختان ارس کهن سال روستای شمس آباد، از استان آذربایجان غربی سنگ های خورنج در لیست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

پورعلی اشاره کرد: مجموعه درختان بابا یادگار از استان کرمانشاه و تنگه ویژدرون و غار طلسم از استان ایلام به عنوان میراث طبیعی ثبت ملی شدند.

سه نمونه از این پنج اثر با تصاویر و شرح مختصری از منطقه آنها شرح داده می شود.

درختان بابا یادگار
بابا یادگار حدودا در ۴۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب و در یک منطقه بسیار زیبا و دلنشین بنام ریجاب قرار دارد. بابا یادگار نام یکی از یاران سلطان اسحق است. همین طور به محل آرامگاه او نیز بابا یادگار گفته می شود.
بابایادگار محلی زیارتی و تفریحی است که مقبره یکی از بزرگان فرقه اهل حق در آنجا قرار دارد. مراسم ها و آیین های مختلفی در روزهای سال در این محل انجام می گیرد. مراسماتی که بیشتر شبیه مراسم درویشان با کف زدن و ذکر گفتن هم راه است.


ریجاب حدود ۱۵ کلیلومتری جاده سرپل ذهاب به کرمانشاه جدا شده و به سمت دهستان های سرسبز و خوش آب و هوای ریجاب می رود. قسمتی از جاده مذکور آسفالته بوده و مابقی راهی نه چندان مناسب می باشد. بابایادگار در آخرین نقطه از این جاده قرار دارد و برای رسیدن به مقبره و قسمت های تفریحی باید دقایقی پیاده راه را طی نمود. علاوه بر مقبره، درختان کهنسال و سر به فلک کشیده و چشمه های جوشان همچون دیدنی های منطقه هستند. وزش یک نسیم خنک در گرمای طاقت فرسای سرپل ذهاب بهترین هدیه ای است که بابایادگار به مهمانان خود می تواند بدهد.
ویژه درون ایلام
«منطقه تفریحی تنگه ویژدرون واقع در پایین دست دریاچه سد ایلام ظرفیت مناسب و خوبی برای راه اندازی پل معلق گردشگری را دارد.» «این تنگه دارای مناظر و طبیعت بکری است که بطور قطع با راه اندازی تأسیسات و مجموعه گردشگری می تواند مورد توجه گردشگران ماجراجو و طبیعت گرد قرار گیرد.»
«در حال حاضر یک مجوز پل معلق گردشگری در تنگ کافرین شهرستان بدره صادر شده که مراحل واگذاری زمین را طی می کند.»


«دره ویژدرون یکی از دره های بسیار زیبا و دیدنی ایلام است که در فاصلهٔ ۲۰ کیلومتری شهرستان ایلام و در کنار سد زیبای چم گردلان در نزدیکی روستای مهر شهرستان ملکشاهی قرار گرفته است.»
غار طلسم
غار طلسم در شرق دهستان سراب ایوان در ارتفاعات درون دریژ و در بالای کوه مانشت، در استان ایلام قرار دارد. این غار توسط هیات کوهنوردی استان ایلام و با همکاری امور سیاحتی فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۶۹ شناسایی شد.
با توجه به شرایط خاص منطقه، کوهستانی بودن و وجود لاشه های گوناگون حیوانات در داخل غار این محل زیستگاه مناسبی برای حیوانات درنده است.
درازای این غار از ورودی تا انتهای آن ۳۰۰ متر است که ۱۰۰ متر اول آن به صورت فضای باز است. در سقف غار استالاگتیت یا چکنده نیز وجود دارد. در عمق ۱۰۰ متری غار یک سه راهی وجود دارد که یکی از دهلیزهای آن ۲۰ متر عمق دارد و دهلیز آن نیز از فاصله ۱۰ متری تنک تر شده و صعب العبور می شود.


پس از گذشتن از راه صعب العبور مذکور تا عمق ۲۰۰ متری، غار به صورت نیم دایره امتداد دارد. از ۲۶۰ متری به بعد عمق داخل مجرا باریک می شود.
آثار طبیعی ملی ایران و قوانین مربوطه
آثار طبیعی ملی ایران از نظر مقررات سازمان محیط زیست ایران، پدیده های نمونه یا مجموعه های گیاهی و جانوری (زیست محیطی) نادر یا اشکال و مناظر کم نظیر، ویژه و غیرقابل جایگزین که از جهات علمی، تاریخی یا طبیعی دارای ارزش حفاظتی باشند، بعنوان اثر طبیعی ملی، با تعیین محدوده از آنها حراست می شود.
هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبت ملی برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتکب، مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.
بر اساس قوانینی که در رابطه با ثبت هر گونه اقدامات حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تایید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریست امکان پذیر خواهد بود. ایران از دیرباز بعنوان یکی از کشورهای شاخص و برجسته از نظر آثار طبیعی و اکوسیستم های منحصر به فرد با قدمت تاریخی و زمین شناسی در سطح جهانی شناخته می شود.
بنابر طبقه بندی که در IUCN اکوسیستم های معرف میراث طبیعی کشور شناسایی شده و همین طور در لیست آثار طبیعی ملی هم قرار گرفته اند. برمبنای طرح مدیرت حفاظتی از این آثار محافظت می شود. الان شمار فراوانی اثر طبیعی ملی با مساحت بیش از ۵۰ هزار هکتار توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سطح کشور شناسایی و ثبت شده اند.
همچنین از طرف دیگر میراث طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی نیز شناسایی، معرفی و ثبت می شوند که شامل اکوسیستم ها و مناطق جغرافیایی طبیعی کشور است که به سبب دارا بودن شرایط فیزیکی و زیست شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی و تاریخی، پدیده ها و نمونه های باارزش گیاهی، جانوری و زیستگاه های آنها تحت حفاظت و بهره برداری پایدار قرار می گیرد. بر این اساس سازمان میراث فرهنگی نیز تابحال حدود ۴۰۰ میراث طبیعی را در کشور شناسایی و به ثبت ملی رسانده است.


منبع:

1399/04/11
22:57:16
5.0 / 5
2613
تگهای خبر: تاریخی , توریست , ثبت , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر