میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

ایجاد مزرعه میگو در ژئوسایت های قشم

ایجاد مزرعه میگو در ژئوسایت های قشم

لذت سفر: تامین اعتبار برای آزادسازی قلعه فلك الافلاك، امضای تفاهمنامه با سوئیس، خطر كارت قرمز به ژئوپارك قشم به سبب ایجاد مزرعه میگو همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش لذت سفر به نقل از مهر در این هفته سوژه اختصاص بودجه به نیرویهای نظامی برای آزادسازی قلعه فلك الافلاك خبر ساز شد چونكه خبر رسید سازمان برنامه و بودجه به تدریج مكلف شده كه مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سالهای متوالی با نظر كارشناسان برای آزادسازی حریم قلعه فلك الافلاك در نظر بگیرد. در این زمینه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور به خبرنگار مهر اظهار داشت: قلعه فلك الافلاك مدتی در دست نیروهای نظامی بوده است كه در این مدت سرمایه گذاری هایی انجام داده بودند و باید آنرا برای در اختیار قرار دادن عرصه این تاریخی به میراث فرهنگی واگذار می كردند.
معاون میراث فرهنگی كشور بیان كرد: سازمان برنامه و بودجه به تدریج مكلف شد كه مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سالهای متوالی با نظر كارشناسان در نظر بگیرد. بخشی هم بوسیله زمین معوض جبران شود كه خوشبختانه در سنوات گذشته و در چارچوب موافقت نامه مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه، در بازه زمانی معین تامین اعتبار و تخصیص داده شد. حالا مرحله نهایی در چارچوب اسناد خزانه اسلامی در حال تبادل است كه همزمان با تحویل گرفتن فضاهای مذكور و برنامه ریزی برای ساماندهی در سال ۹۸ انجام می شود.
بعد از آنكه در بعضی از استانها زلزله بعضی از هموطنان را بی خانمان كرد، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیران كل استان های مبتلابه زلزله دستور داد به یاری هم وطنان زلزله زده بشتابند. در دستور علی اصغر مونسان، آمده است: «واحدهای تابعه موظف اند همه امكانات موجود را برای امدادرسانی موثر در مناطق لطمه دیده از زلزله بامدادان امروز و رفع نیازهای فوری و ضروری و ارائه خدمات به زلزله زدگان و مصدومان به كار گیرند.»
همچنین در دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیران كل این استان ها بر پایش و بررسی مستمر وضعیت آثار باستانی مناطق زلزله زده و آمادگی برای مقابله با خسارات احتمالی تاكید گردیده است.
در این حوزه نیز مدیران كل استان آذربایجان شرقی اعلام نمود كه هیچ خسارتی به بناهای تاریخی استان نرسیده است.
در این هفته همین طور تفاهم نامه همكاری گردشگری بین دو كشور ایران و سوئیس به امضای ولی تیموری معاون گردشگری و سوماروگا رئیس بخش بازارهای نوظهور گردشگری سوئیس رسید. تفاهم نامه همكاری گردشگری بین ایران و سوئیس در حاشیه اجلاس كمیسیون مشترك دو كشور، كه با مسئولیت وزارت بهداشت ایران در سوئیس برگزار شد، به امضای مسئولان گردشگری دو كشور رسید. بر طبق این تفاهم نامه، طرف ها در قالب توانمندی و تسهیلات خود، همكاریهای مشترك در زمینه گردشگری را بر طبق اصل برابری و منافع متقابل و طبق قوانین كشورهای عضو و معاهدات بین المللی كنونی، تقویت و توسعه خواهند داد. همین طور دو طرف متعهد شدند نهادهای دولتی خودرا به همكاری در حوزه گردشگری تشویق كنند.
براساس بند ۳ این تفاهم نامه مسئولان گردشگری ایران و سوئیس متعهد شدند اطلاعات مربوط به حضور در نمایشگاه ها، كنگره ها، روزهای گردشگری و سمینارهای كشور خودرا به طرف دیگر اطلاع رسانی كند.
این هفته از جزیره قشم نیز خبرهای ناخوشایندی شنیده شد. خبر رسیده كه جهاد كشاورزی هرمزگان با ایجاد مزرعه پرورش میگو در ژئوپارك جهانی قشم موافقت كرده كه این اتفاق سبب می شود ژئوپارك قشم از طرف یونسكو اخطار بگیرد.
در این باره علیرضا امری كاظمی مدیر ژئوپارك جهانی قشم به خبرنگار مهر اظهار داشت: چندی قبل سازمان منطقه آزاد قشم با سازمان جهاد كشاورزی استان هرمزگان توافق نامه ای را امضا كرد كه سوژه آن استعلام هر گونه مجوز از منطقه آزاد قشم بود ولی پس از آن توافق نامه مشاهده كردیم مجوزهایی كه داده می شد بدون اطلاع و استعلام از این سازمان انجام گرفته است. حتی تعداد این مجوزها نسبت به پیش از توافق نامه بیشتر هم شد! حالا مجوزها بدون اطلاع ما در حریم ژئوسایت ها داده شده است بعضی از این واگذاری ها فعال شده و برخی دیگر هنوز فعال نیستند.
امری كاظمی اظهار داشت: در غرب جزیره در نزدیكی ژئوسایت غارنمكدان، نزدیكی ژئوسایت دیواره قاضی و بصیرا و باسعیدو اقداماتی در جهت تغییر منظر انجام می دهند. مانند ایجاد حوضچه و.... ولی هنوز وارد حریم یا عرصه اصلی ژئوسایت ها نشده اند. نگرانی ما این است كه واگذاری های انجام شده توسعه یافته و به ژئوسایت ها سرایت كند. بعنوان مثال حالا محدوده ای برای پرورش میگو در نظر گرفته اند كه در ژئولینك، ساحل كارگه و حریم غار نمكدان است و هر گونه تغییر كاربری در محدوده آن ژئوسایت ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
تصویب دو پیشنهاد در كمیسیون شورای عالی میراث فرهنگی نشست كمیسیون تخصصی شورای عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای طرح پیشنهادهای معاونت گردشگری با حضور رضا معصومی راد رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و اعضای این شورا و نمایندگانی از وزارتخانه های كشور، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شد.
در این نشست چهار پیشنهاد معاونت گردشگری مطرح و دو پیشنهاد به تصویب رسید، در پیشنهاد نخست وزاررتخانه های كشور و راه و شهرسازی موظف می باشند در تهیه یا بازبینی طرح های جامع، تفضیلی شهرها و هادی روستاها، متناسب با ظرفیت و مزیت های شهر و روستا، تعیین شده توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به پیش بینی زمین با كاربری ایجاد فضاهای گردشگری اقدام نماید.
در پیشنهاد دوم، سازمان ملی زمین و مسكن و امور اراضی كشور موظفند به منظور كاهش هزینه های سرمایه گذاری در صنعت توریسم، قیمت گذاری اراضی را بر طبق شرایط، پیش از اجرای طرح محاسبه كرده و با تقسیط مناسب از مجریان طرح ها وصول كنند.
پایان فصل دوم فعالیت مرمت گران بدون مرز فصل دوم فعالیت مرمتگران بدون مرز ایتالیا در تخت جمشید به پایان رسید و بعد از آن مرمتگران به انجام مطالعات مستندنگاری خود ادامه می دهند. در فعالیت های فصل اول و دوم، پلكان جنوبی كاخ تچر و دروازه شرقی كاخ شورا در مجموعه جهانی تخت جمشید مرمت می شوند. پر كردن درزها و ترك ها با ملاط آهكی «لدان» برای جلوگیری از لطمه های ناشی از رطوبت، مهم ترین اقدام مرمتگران ایتالیایی و گروه ایرانی در فصل دوم بود.


منبع:

1398/08/25
01:37:49
5.0 / 5
5241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر