خارجی ها چگونه در شمال ایران، ملك می خرند؟

خارجی ها چگونه در شمال ایران، ملك می خرند؟

به گزارش لذت سفر گزارش های میدانی حاكی از حضور چشم گیر اتباع خارجی به خصوص اماراتی ها برای خرید املاك در استانهای شمالی كشور است.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبر آنلاین، استانهای سرسبز شمال كشور همیشه مقصد گردشگری مردم ایران بوده اند، ولی به تازگی این مقصد گردشگری برای اتباع كشورهای خارجی هم جذاب شده است. آنها با حضور در مناطق گردشگری شمال كشور، از آب و هوای خوب و مناظر زیبای گیلان و مازندران لذت می برند و به خاطر توان اقتصادی بالایی كه دارند، آغاز به خرید املاك كرده اند، البته با واسطه دوستان ایرانی شان.
پیش از این، معدود گزارشهای رسانه ای درباره حضور خریداران عرب در استانهای شمالی انتشار یافته بود كه چندان مورد توجه مردم و مسؤلان قرار نگرفت، با این وجود، تغییرات اجتماعی و اقتصادی، منتظر توجه كسی نمی ماند. مشاهدات میدانی نشان دهنده آن است كه خریداران عرب خارجی در بخشهای غربی استان مازندران و شرق استان گیلان، تمایل زیادی برای خرید املاك دارند. این نكته ای است كه شهروندان بومی منطقه هم آنرا تایید می كنند.

عرب ها دلار می دهند و گرانتر می خرند
هر تغییر اجتماعی از این دست، زیربنای اقتصادی ملموسی دارد. حضور خریداران عرب در شمال هم زیربنای ملموس اقتصادی یعنی كاهش ارزش پول ملی ما و رونق اقتصادی كشورهای منطقه را بعنوان پشتوانه خود دارد.
یكی از شهرك سازان و فروشندگان املاك كه در استان مازندران فعالیت می كند، درباره حضور مشتریان عرب در بازار املاك شمال می گوید: واقعیت این است كه آنها دلار می آورند، نرخ ها را بالا می برند و مشتریان عرب هم بهتر از ایرانیها، زمین و ملك می خرند، مثلا یك ویلا به ارزش یك میلیارد تومان را حداقل ۲۰ درصد بیشتر می خرند و این به نفع فروشندگان است و فروشنده ها ترجیح می دهند بی چك و چانه، ملك را به مشتری عرب بفروشند.
مجید یحیی پور درباره مشكلات قانونی معامله املاك با اتباع خارجی می گوید: مشكلی وجود ندارد. مشتری خارجی با حضور دوستان ایرانی خود در منطقه حضور پیدا می كند، چند ملك پیشنهادی را به او نشان می دهیم، با دوستان ایرانی اش مشورت می كند و در نهایت، تصمیم خویش را می گیرد. بعد از آن، ما ملك را به نام شخصی می نماییم كه ایرانی است و كلید را به او تحویل می دهیم و اسناد به نام هموطن ما منتقل می شود.
او درباره اینكه هموطنان كدام بخشها اینطور با دوستان عرب خود، ملك خریداری می كنند، می گوید، بیشتر اعرابی كه اهل خوزستان هستند به همراه مشتریان عرب می آیند و البته این اختصاص به خوزستانی ها ندارد. مشتریانی داشتیم كه دوستانشان از بندر عباس بودند. با آنها دوستی دارند و این هموطنان را بعنوان نماینده معرفی می كنند و ما هم اسناد ملكی را به نام نمایندگان آنها منتقل می نماییم.
گشت زنی در مرز مشترك استانهای گیلان و مازندران نشان داده است ظاهرا فراوانی خرید املاك توسط واسطه های ایرانی، بیشتر در شهرستان رامسر دیده می شود و حضور خریداران در شرق استان مازندران كمتر از سایر نواحی است.

چشم انداز جنگلی، ترجیح اول آنها
یكی دیگر از دلالان مسكن در شمال، اعتقاد دارد بعضی از مشتریان عرب چون از جنوب خلیج فارس آمده اند، چشم انداز دریایی دارند و بیشتر راغبند تا در جنگل ها، املاك بخرند.
ستار خلیلی در اینباره به خبرآنلاین می گوید: اعراب قسمتهای جنگلی و سرسبز شمال را خیلی دوست دارند و طرف دریا زیاد نمی روند. كلا آنها طالب ویلاهایی با فضاهای سرسبز هستند. البته بعضی از مشتریان سمت املاك ساحلی هم می روند، ولی این املاك شرایط خاصی دارد و معمولا قیمت بالاتری نسبت به ویلاهایی با چشم انداز جنگل دارد. به این علت همه قدرت خرید املاك ساحلی ندارند و ۱۰ درصد از مشتریان عرب، در سواحل، سرمایه گذاری می كنند ولی مناطق جنگلی نزدیك به دریا مورد پسند زیاد آنهاست و معمولا املاكی با ارزش بین یك تا دو میلیارد تومان را خرید می كنند.
این فعال حوزه ساخت و ساز درباره پراكندگی مشتریان عرب در استانهای شمالی می گوید: جای خاصی مدنظر مشتریان عرب نیست كه مثلا بگوییم در یك منطقه ۵۰۰ هكتار زمین خریده اند تا بخواهند شهرك عرب نشین درست كنند. البته از سالیان قبل هم حضور اعراب در شمال مرسوم بوده است، ولی در ۶ ماهه اخیر بیشتر وارد شده اند.آنها دلار در دست دارند و وارد بازار ایران شده اند و حضور آنها سبب افزایش قیمت شده است. مثلا زمینی كه متری ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت داشت از اسفند سال قبل یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت گرفته و سه برابر شده است. همینطور ویلای ۲۰۰ میلیونی سال قبل را الان می شود گفت ۶۵۰ میلیون تومان قیمت دارد، علاوه بر بحث تورم عمومی جامعه، متقاضیان خارجی املاك هم سبب افزایش قیمت شده است.
او درباره اثر حضور خارجیان بر سواحل شمالی كشور می گوید: طبعا برای كسانی كه شغلشان در ارتباط با ساخت و ساز، املاك و گردشگری می باشد، تاثیر خوبی دارد و متقاضی خرید هر چه بیشتر باشد، بازار پررونق تر است ولی از لحاظ شهروندان بومی، حضور اعراب مساله چندان جالبی نیست. از لحاظ مسایل اجتماعی و حتی اقتصادی به ضرر شهروندان است. پیش از اینكه عربها به شمال بیایند، مواد غذایی قیمت مشخصی داشت، الان قیمتها دارد بالا می رود چون خریدار پولدار از تهران یا خارج از كشور در بازار است و خرید می كند. حتی قبوض برق برای افراد بومی هم به صورت توریستی (خوش نشینی) حساب می شود. از این دید، هزینه اضافه برای ما دارد. مشخص است حضور مشتریان عرب در شمال مدیریت نشده است و هر كسی خواست، وارد می شود و به نام دوستان ایرانی خود ملك می خرد.
علاوه بر این مباحث، گفته می شود بزودی منطقه وسیعی از استان مازندران حد فاصل نوشهر تا بهشهر به صورت منطقه آزاد اقتصادی دربیاید. آنطور كه بومیان منطقه می گوید این مورد حدودا قطعی است و نامزدهای حضور در مجلس منتظرند تا این خبر خوش را در زمان نزدیك به رقابتهای انتخاباتی اعلام كنند. به همین خاطر خرید و فروش در منطقه مزبور، رونق زیادتری پیدا كرده و قیمتها، هر روز بالاتر می رود.

گردشگرانی كه ملك می خرند تا سود كنند
حضور خریداران عرب در شمال، تنها به خاطر استفاده از چشم انداز زیبای مناطق سرسبز ایران نیست، می توان به روشنی رگه های اقتصادی در تصمیمات آنها را دید. آنطور كه تورگردانان ایرانی می گویند گردشگران عرب به شدت صرفه جو هستند و به صورت خانوادگی سفر می كنند و حتی غذای خویش را می پزند.
همچنین آنها تمایلی برای حضور در هتل های گرانقیمت ندارند و بیشتر دوست دارند در خانه هایی كه به گردشگران اجاره داده می شود، سكنی كنند. این نوع گردشگری در ایران، اقتضا می كند آنها پایگاه هایی برای خود در شمال كه مسیر گردشگری به سمت مشهد -اصلی ترین مقصد گردشگری مذهبی در ایران- مهیا كنند.
از این رو، ویلاهایی كه صاحبان عرب دارد، در اغلب اوقات سال، با حضور دوستان و آشنایان آنها اشغال است و اینطور نیست كه بگوییم تنها در مواقع تعطیلات از این املاك استفاده می شود.

قانونی كه پاسخگوی وضعیت موجود نیست
واقعیت این است كه خلاء قانونی درباره حضور بیگانگان بعنوان مالك –غیرمستقیم- وجود دارد. هیات دولت، تصویب نامه ای با عنوان «آیین نامه چگونگی تملك اموال غیرمنقول توسط اتباع خارجی غیرمقیم در جمهوری اسلامی ایران» را در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسانده كه در آن، اتباع خارجی كه بدون داشتن پروانه اقامت دائمی به منظور سیاحت و استفاده ییلاقی مسافرت های منظم فصلی در سنوات مختلف و متوالی به ایران می كنند هر گاه بخواهند در ایران محلی را برای سكونت شخصی خریداری كنند باید تقاضای خویش را در اظهارنامه ای در بر دارنده مشخصات ذكر شده در این آئین نامه و مدارك و اسناد مربوط از راه یكی از نمایندگی های سیاسی و كنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور و یا استانداری محل وقوع ملك به همراه مدارك واسناد مربوط به وزارت امور خارجه تقدیم كند.
پس از آن مراجع مورد اشاره مكلفند، تقاضا و اسناد و مدارك مربوط و بررسی، آنها را به وزارت امور خارجه ارسال نمایند. وزارت امور خارجه بعد از كسب نظر از مراجع مربوط ( وزارت كشور و وزارت اطلاعات) مبحث را مورد بررسی قرار داده و در مورد قبولی یا رد تقاضا بنا به مقتضیات سیاسی اعلام نظر می كند و در صورت موافقت تقاضا را به منظور تصمیم گیری به هیات وزیران، عرضه خواهد نمود. سازمان ثبت اسناد و املاك كشور بعد از انتقال قطعی ملك به متقاضی، مشخصات مالك و ملك مورد معامله را در دفتر مخصوص، ثبت و جریان امر را جهت درج در دفتر خاص به وزارت امور خارجه اعلام می كنند.
واقعیت این است كه به نظر می آید تشریفات درباره فروش املاك توسط دلالان و واسطه های ایرانی رعایت نمی گردد. آنها با بیان این كه ملك را به هموطن خود می فروشند، قادر به ثبت و انتقال اسناد مالكیت به نام ایرانی ها هستند و این بخش از ایرانی ها هم به علل مختلف همچون دوستی، شراكت و كار، به نام خود و به كام اعراب كشورهای همسایه، املاك را خریداری نموده و در اختیار دوستان بیگانه خود قرار می دهند.

۴۷۲۳۱


منبع:

1398/06/26
14:54:38
5.0 / 5
4834
تگهای خبر: برند , تعطیلات , توریست , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر