مدیركل میراث فرهنگی استان قزوین:

یگان حفاظت میراث فرهنگی قزوین پیگیر سرقت كتیبه است

یگان حفاظت میراث فرهنگی قزوین پیگیر سرقت كتیبه است

به گزارش لذت سفر مدیر كل میراث فرهنگی استان قزوین اظهار داشت: سرقت كتیبه خطی از آب انبار مولاوردیخان با جدیت از طرف یگان حفاظت سازمان در حال پیگیری است اما متولی آب انبار كه بخش خصوصی است نیز باید پاسخگو باشد.


علیرضا خزائلی دقایقی قبل در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب سرقت كتیبه خطی نفیس از آب انبار مولاوردیخان اظهار داشت: قسمتی از این كتیبه در سال های گذشته به سرقت رفته بود و متأسفانه این كتیبه هم اخیراً به سرقت رفته است كه جای تأسف دارد. وی بیان كرد: این آب انبار برای كارهای فرهنگی در اختیار بخش خصوصی است و متولی خاصی دارد و بدیهی است صیانت از آن بر عهده متولیان كنونی است كه شاید غفلت كرده اند اما یگان حفاظت میراث فرهنگی استان با جدیت پیگیر این سرقت است تا به نتیجه برسیم. خزائلی تصریح كرد: یك احتمال هم وجود دارد كه شاید متولی این مجموعه این كتیبه را جابجا كرده باشد كه سوژه در حال بررسی است تا گزارش كاملی از آن داده شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بیان كرد: در خبرها برخی ارزش این كتیبه بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان عنوان كرده اند كه این قیمت گذاری منطقی نیست و اصولاً ما در میراث فرهنگی نمی توانیم قیمت یك شیء تاریخی را به سرعت قیمت گذاری نماییم و از نگاه ما یك اثر یا دارای ارزش است یا ارزش لازم را ندارد كه این كتیبه با ارزش است اما اینكه مبغلی برای آن تعیین شود منطقی نیست و اصالت ندارد. وی درباب سرنوشت این حادثه اظهار داشت: به هر حال این سرقت متأسفانه صورت گرفته و باید مانند همه سرقت های تاریخی كه پیگیری قانونی دارد این مساله در راه قانونی خود طی شود و امیدواریم پیگیری ها به نتیجه برسد و ما هم دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم اما باید متولی فعلی آب انبار سردار هم پاسخگو باشد تا نگرانی ما هم برطرف شود.


منبع:

1398/06/11
19:12:52
5.0 / 5
4903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر