نماینده ولی فقیه در حج:

ایران یکی از ارزان ترین حج ها را دارد

ایران یکی از ارزان ترین حج ها را دارد

به گزارش لذت سفر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از کاهش نیروهای رسمی خدماتی و پزشکی در حج ۱۴۰۲ اطلاع داد و در رابطه با بالابودن هزینه های حج، اظهار داشت: بالارفتن هزینه های حج از ناحیه دولت ایران نیست. در مقایسه با خیلی از کشورها، ایران یکی از ارزان ترین حج ها را دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، طرح کاهش شمار خادمان و عوامل اجرایی کاروان های حج تمتع را با حفظ کیفیت خدمات، یک «سیاست قطعی» به منظور کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائرین ثبت نام شده دانست و اظهار داشت: از نظر هزینه ای، حج ایران با عنایت به خدمات، یکی از ارزان ترین حج ها در مقایسه با دیگر کشورهای اسلامی است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت و گویی تلویزیونی با بررسی روند اعزام زائرین ایرانی به سرزمین وحی، در رابطه با کاهش یک هزار نفری عوامل اجرایی حج سال جاری و میزان تاثیر آن در عرضه خدمات به زائرین خانه خدا، اظهار نمود: از کاهشی که در قسمت خادمان و عوامل حج ۱۴۰۲ صورت گرفته است، سال جاری تعداد ۴ یا ۵ کاروان به شمار کاروان های زائرین افزوده می شود.
نواب اضافه کرد: این کاهش ظرفیت هم در نیروهای بعثه مقام معظم رهبری، هم سازمان حج و زیارت وهم هیأت پزشکی، کارکنان هواپیمایی، خبرنگاران صداوسیما و سایر خدمه صف و ستادی حج صورت گرفته است.

۳۰ سال انتظار برای حج
او هدف از این اقدام را کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائرین خانه خدا بیان کرد و اظهار داشت: ما حالا زائرین در صف مانده زیادی داریم و از زمان ثبت نام ۳۰ سال طول خواهد کشید تا آخرین ثبت نامی ها مشرف شوند و با این وضعیت، خیلی از آنها، باید با حالت کسالت و سن بالا، حج خویش را انجام دهند. دراین شرایط باید از خادمان حج با حفظ کیفیت کاسته شود تا بتوان زائرین بیشتری را اعزام کرد. با این نگاه، کاهش خادمان و عوامل اجرایی حج یک برنامه و سیاست قطعی است، اما کاهش کیفیت عرضه خدمات در حج، خیر.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن اشاره به کاهش اعضای مرکز پزشکی حج، اظهار نمود: سال جاری تعداد ۴۰۰ پزشک و پیراپزشک داریم که بعنوان زائر عادی در کاروان ها حضور دارند و حاضرند به صورت افتخاری به زائرین خانه خدا خدمت کنند.
او بیان نمود: مردم ایران که مردمی خدوم و نوع دوست هستند، کجا می توانند بهتر از مکه و مدینه را برای خدمت به هموطنان زائر خانه خدا بیابند!؟ آن هم در حالیکه از مقتدای خود، امام سجاد (ع) یاد گرفته اند که ایشان به صورت غریبه و ناشناس به یک کاروان حج رفته بودند تا به زائرین خدمتگزاری کنند.
نواب با تکیه بر اینکه باید از این ظرفیت عظیم مردمی به خوبی در موسم حج استفاده شود، اضافه کرد: در حال حاضر، افرادی بعنوان زائر خادم و زائر خادمه در کاروان ها داریم که می خواهند به حجاج مسن کمک کنند، بگونه ای که جمع زیادی از بانوان گفته اند آماده خدمتگزاری به زائرین مسن خانم هستند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: وقتی از مردم برای مشارکت در کاری دعوت شود، خود آنها با میل و رغبت پای کار می آیند و نتیجه چنین کاری در حج، افزایش تشرف شمار بیشتری از زائرین منتظر به زیارت خانه خدا خواهد بود.
سرپرست بعثه مقام معظم رهبری در باره علت تشکیل کاروان های پرتعداد ۱۸۰ و ۲۳۰ نفره در حج ۱۴۰۲ اظهار داشت: در گذشته به علت وجود هواپیماهای پهن پیکر بوئینگ و ایرباس در ایران، کاروان های بزرگ حتی ۲۶۰ نفره هم داشتیم، اما سال جاری فقط یک کاروان ۲۳۰ نفره داریم که آزمایشی و پروازمحور است.
وی همینطور توضیح داد: تعداد اعضای کاروان ها بر مبنای نیاز و ظرفیت شهرستان ها و استان ها تنظیم می شود و سال جاری حدود ۱۳۰ کاروان با ظرفیت عادی و کمتر از ۱۵۰ نفر داریم.

چرا هزینه حج بالا رفت؟
نواب در رابطه با بالابودن هزینه های حج، اظهار داشت: بالارفتن هزینه های حج از ناحیه دولت ایران نیست. بلکه عوامل مختلفی همچون هزینه های هتل و اقامت در آن اثرگذار هستند و به صورت نمونه، سال جاری دولت عربستان، مالیات بر ارزش افزوده در همه امور تجاری را ۱۵ درصد افزایش داده است.
او اضافه کرد: میانگین سرانه هزینه های حج برای هر زائر ایرانی حدود چهار هزار دلار است، در حالیکه در خیلی از کشورها، هزینه های آنها چندین هزار دلار بیشتر است و از این نظر، ایران یکی از ارزان ترین حج ها را دارد.
معاون سازمان حج و زیارت پیشتر هزینه تمام شده حج ۱۴۰۲ راحداقل ۱۰۹ میلیون تومان و حداکثر ۱۳۹ میلیون تومان اعلام نموده بود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه به راه اندازی سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عربستان اشاره نمود و اظهار داشت: کارکنان آنها برای انجام وظایف محوله درحال استقرار در این مراکز دیپلماتیک هستند.

ایرانی ها به جمع مسافران قطار سریع السیر مکه ـ مدینه اضافه شدند
وی همینطور از برنامه ایران جهت استفاده زائرین «مدینه بعد» از قطارهای سریع السیر در راه مکه به مدینه اطلاع داد و اضافه کرد: برای اولین بار، شماری از زائرین ایرانی بعد از انجام مناسک حج با قطار از مکه راهی مدینه خواهند شد.
نواب همینطور به تلاش بعثه و سازمان حج جهت استفاده از فرودگاه طائف برای انتقال زائرین ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون، پروازهای «مدینه قبل» به مقصد شهر مدینه صورت می گیرد، اما پروازهای «مدینه بعد» که از راه فرودگاه جده صورت می گیرد، به علت آن که باعث می شود زائرین خانه خدا برای احرام پوشیدن در مسجد جحفه و رفتن به مکه بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر را طی کنند، مشکلاتی به بارآورده است.
او طولانی شدن مسیر، شرجی بودن هوا و احتمال نرسیدن شماری از زائرین به مکه تا پیش از طلوع آفتاب که گاهی باعث می شود آنها بعنوان کفاره، ناچار به قربانی کردن گوسفند شوند، همچون این مشکلات برشمرد و خاطرنشان کرد: طولانی شدن مسافت علاوه بر خسته کردن زائرین، هر سال باعث قربانی کردن ۳۰۰ تا ۴۰۰ گوسفند به صورت کفاره می شود.
سرپرست حجاج ایرانی اظهار داشت: در صورتیکه فرودگاه طائف به مقاصد پروازی ایران در حج اضافه شود، مسیر زائرین نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود و آنها می توانند در این راه، در میقات احرام بپوشند.

اعزام ۱۰ هزار زائر ایرانی به عربستان
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: از سوم خرداد تابحال حدود ۱۰ هزار زائر به سرزمین وحی منتقل و به زیارت مرقد پاک پیامبر رحمت (ص)، ائمه طاهرین و ائمه مظلوم بقیع (ع) و حضرت فاطمه (س) مشرف شده اند. در این زمان، جلسات انس و معرفت و همینطور دعای کمیل و دعای ندبه در هتل های محل اقامت زائرین ایرانی در مدینه منوره برگزار شده است و برنامه های آنها روند عادی خویش را طی می کند.

میانگین تاخیر پروازهای حج به نیم ساعت رسید
در ادامه این گفتگوی تلویزیونی که فرزادی پور ـ مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران حضور داشت، گفته شد: از مجموع ۳۹ پرواز انجام شده، به جز یک پرواز که تاخیری شش ساعته داشت، سایر پروازهای این شرکت از ایستگاه های مختلف به صورت میانگین حدود نیم ساعت تاخیر داشت که از نظر فنی، قابل قبول است.
چلندری ـ مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تهران ـ هم اظهار داشت: سال جاری کاروان های ۱۰ استان پروازهای خود به عربستان را از راه ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام می دهند و ظرفیت پنج هزار پارکینگ خودرویی هم در این فرودگاه برای بدرقه و استقبال از زائرین وجود دارد، هرچند بهتر است به منظور تسهیل و تسریع روند اعزام زائرین، همراهان آنها از حضور در فرودگاه اجتناب کنند.
منبع:

1402/03/08
12:34:34
5.0 / 5
235
تگهای خبر: آزمایش , برنامه , پزشك , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر