شاهکاری که مصریان ۴۵۰۰ سال قبل ساختند

شاهکاری که مصریان ۴۵۰۰ سال قبل ساختند

به گزارش لذت سفر، مجسمه چوبی ۴۵۰۰ ساله ای که برای طراحی چشم های آن از سنگ های شفاف استفاده شده است، مهارت صنعتگران مصر باستان را به خوبی به نمایش می گذارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، مصریان باستان، صنعتگران و هنرمندان چیره دستی بودند. آنها برای مهارت در خلق مجسمه های خاکسپاری شهرت داشتند و تجارت پر رونقی در خلق مجسمه هایی مقبره ها و معابد این سرزمین بوجود آورده بودند.
در چند قرن گذشته، باستان شناسان همواره آثار تاریخی زیبایی را کشف کرده اند که همچنان بینندگان را شگفت زده می کند، همچون این مجسمه ها میتوان به مجسمه کاتب و کشیش کَعپر (همچنین به نام کاپر یا شیخ البلد شناخته می شود) اشاره نمود. این مجسمه چوبی یک اثر هنری فوق العاده واقعی است که باور مصنوعی بودن آن حدودا غیر ممکن است. این مجسمه فوق واقع گرایانه که به زیبایی ساخته شده است، مهارت فوق العاده صنعتگران باستانی را نشان داده است.


مجسمه کعپر در مقبره این کاتب و کشیش واقع در گورستان «سقاره» در وضعیت عالی کشف شد. این مجسمه به دودمان پنجم «پادشاهی قدیم»، یعنی حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد متعلق می باشد. مجسمه بشکلی ساخته شده است که گویی این فرد درحال قدم زدن است. وی همینطور در دستش عصایی نگه داشته است.
کعپر، کاتب و کشیشی بود که مقام رسمی، اما نه چندان بلندپایه داشت. ازاین رو او نه بعنوان یک چهره ایده آل، بلکه بعنوان یک مرد واقعی به تصویر کشیده شده است.


یکی از جذاب ترین خصوصیت های این مجسمه، چشم های سنگ کریستال و مسی آن است که واقع گرایی خیره کننده ای به این مجسمه بخشیده است. با عنایت به اینکه مجسمه از جنس چوب چنار ساخته شده است، عجیب به نظر می آید که تا این حد سالم باقی مانده است. یکی از عناصری که به نظر می آید متلاشی شده بیرونی ترین لایه اولیه گچی و رنگ شده‌ی آن است. با این وجود، صدمه کمی که در طول زمان به این مجسمه وارد شده، کاملاً چشم گیر است. در کنار این مجسمه، مجسمه چوبی زنی قرار داشته که گمان می رود همسر کاپر باشد.
امروزه این مجسمه مشهور «کعپر» در «موزه مصر» در قاهره نگهداری می شود. در این موزه نمونه های بسیاری دیگر از هنر مصریان باستان هم به معرض نمایش گذاشته شده است.
منبع:

1401/10/13
15:18:56
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر