مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان:

اوقاف کاروانسراها را رها کرده است

اوقاف کاروانسراها را رها کرده است

به گزارش لذت سفر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: خیلی از بناها، مانند کاروانسراهای سمنان که در اختیار اوقاف است، به حال خود رها شده اند. میراث فرهنگی هر سال این بناها را با عنایت به بودجه ای که دارد، مرمت می کند، اما کافی نیست.


به دنبال اظهارات رئیس جمهور در رابطه با اهمیت و حساسیت تعیین حریم آثار تاریخی با تکیه بر اینکه اختلالی در کسب و کار و معاش مردم ایجاد نکند، امیر کرم زاده ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ـ در رابطه با وضعیت تعیین حریم و عرصه آثار تاریخی این استان به ایسنا اظهار داشت: از حدود ۸۹۰ اثر که جزو میراث ملموس و ناملموس استان سمنان هستند، بیشتر از ۶۰۰ اثر حریم و عرصه مصوب دارند. هم اکنون اثری در سمنان نداریم که نیازمند تعیین فوری حریم باشد. تعیین اضطراری و فوری زمانی ضروریست که حریم یک اثر تاریخی گرفتار مشکلات شود و خطری برای آن اثر داشته باشد.
او مالکان خصوصی را همچون چالش های حریم آثار تاریخی برشمرد و اضافه کرد: در حریم خیلی از آثار تاریخی، املاک و اراضی شخصی وجود دارد که لازم است تملک شود، در بعضی مواقع آن حریم آزاد می شود، اما مسأله مهم در تعیین حریم اینست که اگر در گذشته ساخت وسازی در مجاورت یک اثر تاریخی که حریم مصوب ندارد، انجام شده باشد، نمی توان آن سازه را از بین برد، اما بعد از تعیین و تصویب حریم، دیگر برای ساخت و ساز مجوز داده نمی گردد. پس نباید از میراث فرهنگی گله داشته باشند که چرا بعد از تصویب حریم، برای ساخت و ساز بیشتر مجوز صادر نمی کند.
کرم زاده در ادامه تصریح کرد: تعیین حریم یک امر فنی و تخصصی است و باید در کمیته فنی بررسی شود و نظر شخصی مطرح نیست که اشتباهی در آن صورت گیرد. اگر هم حریمی به اصلاح و بازبینی نیاز داشته باشد باید باردیگر در این کمیته بررسی شود.
او افزود: گاهی اوقات به علت انجام نشدن کاوش و مطالعه، برخی حریم ها را بزرگ در نظر گرفته اند، شاید در استان سمنان هم چنین مواردی وجود داشته باشد، اما نمی توان موردی از آنها نام برد. از سویی، این مورد که به حریم آثار تاریخی ما تعرض شده، یک حقیقت است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان در قسمت دیگری از اظهاراتش، اظهار داشت: مشکل دیگر ما، بناهای تاریخی هستند که مالک و یا مالکان خصوصی دارند، آنها همواره تلاش می کنند یا بنای تاریخی را تخریب کرده و از نو بسازند و یا تغییرکاربری دهند، اما این تغییرات باید زیر نظر ما صورت گیرد و موافقت نکردن ما در خیلی از موارد مردم را از میراث فرهنگی شاکی می کند. همینطور برخی دیگر از بناهای تاریخی ما در اختیار دستگاههای اجرایی می باشد. قانون گذار در اینباره گفته است که مرمت آن بنای تاریخی بر عهده آن دستگاه است، اما خیلی از بناها مانند کاروانسراهای سمنان که در اختیار اوقاف است، به حال خود رها شده اند. میراث فرهنگی هر سال این بناها را با عنایت به بودجه ای که دارد، مرمت می کند، اما کافی نیست.
کرم زاده در رابطه با تفویض اختیار تعیین حریم به اداره کل استان ها هم اظهار نمود: صد درصد موافق تفویض اختیار مضاعف به استان ها هستم. به هر حال پاسخگوی نیازهای مردم، ادارات کل استان ها هستند که با عنایت به طولانی بودن روند تعیین حریم مثل گذشته، نارضایتی مردم بیشتر می شود. شاید خطایی رخ دهد، اما اگر قرار باشد مدیرکل میراث فرهنگی جسارت این را نداشته باشد که از حوزه خودش دفاع کند، آن مدیرکل نباشد بهتر است.
منبع:

1401/09/04
13:21:55
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر