گنجینه ای که فرعون با خود به گور برد

گنجینه ای که فرعون با خود به گور برد

لذت سفر: وقتی «هاروارد کارتر»، عتیقه شناس بریتانیایی مقبره فرعون مشهور مصر را گشود، با صحنه ای شگفت آور مواجه شد؛ مقبره ای شاهانه که آثار تاریخی درون آن می درخشیدند.


به گزارش لذت سفر به نقل از لایوساینس، مصر از شناخته شده ترین کشورهای جهان در زمینه دیرینه شناسی است و خیلی از مردم با اهرام باشکوه و مجسمه های عظیم الجثه آن آشنا هستند. با اینحال خیلی از اشیاء باارزش و تاریخی که در مقبره سطلنتی «توت عنخ آمون» کشف شده اند، همچنان برای مردم ناآشنا مانده است. در گزارش «گنجینه های حیرت آور مقبره فرعون مصر» به تعدادی از قابل توجه ترین آثار تاریخی که به همراه مومیایی «توت عنخ آمون» در مقبره او کشف شد، اشاره شد اما گنجینه مقبره این فرعون به اندازه ای است که همچنان می توان به معرفی آنها پرداخت.

ظروف نگهداری از اعضای داخلی بدن


مجسمه هایی که در تصویر بالا مشاهده می کنید در حقیقت درپوش ظروف نگهداری از اعضای داخلی بدن هستند که در مقبره «توت عنخ آمون» کشف شده اند. چنین ظروفی برای نگهداری اعضایی همچون کبد و شش ها مورد استفاده قرار می گرفتند که در جریان روند مومیایی کردن از درون جسد خارج شده بودند.

دیوارنگاره توت عنخ آمون و همسرش


در یکی از دیوارنگاره هایی که در مقبره این فرعون نام دار مصری کشف شد، او و همسرش «عنخ اسن آمون» در کنار یکدیگر به تصویر کشیده شده اند. باستان شناسان تا حالا موفق نشده اند مقبره «عنخ اسن آمون» را کشف کنند، اما گمان می رود مقبره همسر این فرعون جایی در «دره پادشاهان» قرار داشته باشد.

جامی با نوشته های هیروگلیف


این جام که به شکل گُل طراحی شده نیز در این مقبره کشف شده است. نوشته های هیروگلیفی که روی این جام حکاکی شده، خواهان اهدای میلیونها سال زندگی به «توت عنخ آمون» است.

ظرفی با درپوش شیر


این ظرف در مقبره «توت عنخ آمون» قرار داشت، درپوش آن نیز مجسمه ای از شیر نشسته است، طرح هایی که روی بدنه ظرف نقش بسته به صورتی دشمنان مصر در نوبه و غرب آسیا و غلبه مصر بر آنها را به تصویر می کشد. این ظرف احتمالاً برای نگهداری زیورآلات یا مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گرفته است.

اوشابتی


این تصویر یک مجسمه اوشابتی است که در مقبره «توت عنخ آمون» کشف شده است. کشف این مجسمه ها در مقبره های مصریان باستان غیرمعمول نیست. هدف از قرار دادن مجسمه های «اوشابتی» خدمت آنها به فرد متوفی در زندگی بعد از مرگ است. این اوشابتی از جنس سنگ آهک است و عصایی در دست دارد.

تخت خواب


اثر قابل توجه دیگری که از مقبره توت عنخ آمون پیدا شده، یک تخت خواب است. این تخت خواب چوبی طلاکاری شده و به شکل گاو است. در مصر باستان گاوها نمادی از «حاثور»، الهه عشق و زیبایی بودند.

نیم تاج


این نیم تاج تصویرگر کرکس و مار کبری است. برای ساخت آن از شیشه، لاجورد، ابسیدین و مرمر سبز استفاده شده است.

مومیایی


مومیایی «توت عنخ آمون» همچنان در مقبره اش واقع در «دره پادشاهان» آرمیده است. اگرچه خیلی از اشیاء این مقبره به موزه ها منتقل شده اند، اما مومیایی این فرعون همچنان در مقبره باقی مانده است.

شکارچی اسب آبی


این مجسمه کوچک که در مقبره توت عنخ آمون پیدا شد، فرعون را حین شکار اسب آبی با بهره گیری از نیزه به تصویر می کشد. با توجه به این که «توت عنخ آمون» وضعیت سلامت چندان مناسبی نداشت، اما بعید نیست که در زندگی واقعی تجربه شکار اسب آبی را داشته باشد.

ماکت قایق


این ماکت قایق با بهره گیری از چوب رنگی و طناب و بادبان کشتی تولید شده است. این ماکت ۱۰ سانتی متر عرض و ۲۲ سانتی متر طول دارد.

مجسمه های بیش از اوشابتی


چندین مجسمه دیگر اوشابتی در مقبره فرعون «توت» کشف شد. یکی از این مجسمه ها سربند مشهور به «نمس» را بر سر داشت و دیگری با کلاه گیسی تولید شده است که با نام کلاه گیس نوبه ای شناخته می شود.

جعبه چوبی


از دیگر اشیاه قابل توجه کشف شده در این مقبره، یک جعبه چوبی می توان است که صحنه هایی از شکار بر روی آن نقش بسته است. درباره ی نوع کاربری و استفاده این جعبه توضیحی داده نشده است.

سگگ طلا


این سگگ طلا که در مقبره پیدا شده است طراحی هایی دارد که فرعون را حین راندن ارابه اش نشان میدهد.

زیرسری


این زیرسری از جنس سرامیک نیز از دیگر گنجینه های مقبره است. احتمالاً این زیرسری به عنوان چیزی شبیه به بالش کاربرد داشته است.
منبع:

1401/08/09
08:45:43
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر