عضو اتاق بازرگانی ایران:

نمی توان تصویری از آینده اقتصاد ایران عرضه کرد

نمی توان تصویری از آینده اقتصاد ایران عرضه کرد

به گزارش لذت سفر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد، فعالان اقتصادی برای ورود به عرصه های مختلف احتیاج به سنجش شرایط آینده دارند که این مورد در اقتصاد ایران ممکن نیست.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، حسن فروزان فرد اظهار نمود: در فضای اقتصاد کوتاه مدت نمی توان امیدوار بود که فعالان اقتصادی نگاه توسعه ای و آینده نگرانه داشته باشند و به فکر منابع جدید و گسترش و توسعه فعالیت موجود باشند. آنها تنها برای حفظ وضع موجود می اندیشند نه نوآوری.
به گفته وی در فضای اقتصاد کوتاه مدت فعالان اقتصادی فعالیت خویش را بگونه ای تنظیم می کنند که احتمالاً خطر و ریسک کمتر باشد؛ در فضایی که ریسک قابل اندازه گیری نیست، آنها از سرمایه گذاری دوری می کنند و تنها شرایط را تحت کنترل قرار می دهند. برای همین پیشبینی ناپذیری مهم ترین عامل توقف اقتصاد ایران است و زمینه نامناسب بودن فضای کسب و کار را دامن می زند.
فروزان فرد افزود: ما عوامل گوناگونی را در فضای کسب و کار می شناسیم که مخل بهبود وضعیت هستند؛ عواملی چون مجوزها، قوانین، مکانیزم انحلال شرکت ها، ورشکستگی و غیره که در کنار هم می توانند مسیر را بهبود یا تخریب کنند ولی غیرقابل پیشبینی بودن شرایط اقتصاد از همه این عاملهای مهم تر است.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: در اقتصادی با تورم عنان گسیخته، هیچ چشم انداز روشنی برای کنترل تورم نیست. در این شرایط گفتن از سایر عوامل اثرگذار بر محیط کسب و کار، پیش از این که این صدمه کنترل شود، بی فایده است. مهم ترین مساله اقتصاد ایران بیماری وحشتناک تورم است. با وجود تورم در کنار بقیه عوامل هیچ تصویری از آینده اقتصاد ایران نمی گردد عرضه کرد.
فروزان فرد با اشاره به اینکه با ریسک گریزی، توقف و کنترل فعالیت اقتصادی، اندیشه توسعه ای به محاق می رود به پایگاه اتاق ایران اظهار داشت: برخی از بهترین ها و صاحب نام ها که باید اندیشه توسعه داشته باشند و بقیه را به تحرک وادارند، در سکوت کار می کنند و وقتی اقتصادی پیشران نداشته باشد اقتصاد هر روزه تضعیف می شود. از طرفی وقتی بررسی می نماییم، می بینیم بسیاری از فعالان اقتصادی از رانت استفاده می نمایند یا به منابع رانت دست یافته اند. کسب و کار معمولاً ژست توسعه ای و ریسک پذیری بیشتر را ندارند. این همان چیزی است که زمینه را برای اقتصاد روبه ضعف فراهم می آورد. البته در ساختارهای قانونی و بودجه ای کشور هم شرایط بهبود را نمی بینیم که جذابیت را برای تکاپوی بیشتر از فعالان اقتصادی می گیرد. در حالیکه باید محیط و چشم انداز اقتصادی پیشبینی پذیر باشد.1401/01/27
09:15:07
5.0 / 5
416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر