عضو كمیته بین المللی ایسكارسا:

آغاز مطالعات ساماندهی آرامگاه علاءالدوله سمنانی با بررسی وضعیت خاک

آغاز مطالعات ساماندهی آرامگاه علاءالدوله سمنانی با بررسی وضعیت خاک

به گزارش لذت سفر ایرنا- عضو کمیته بین المللی ایسکارسا یا کمیته ی علمی بین المللی تحقیق و مرمت میراث معماری زیر نظر یونسکو اظهار داشت: مطالعات ساماندهی و نجات بخشی آرامگاه علاءالدوله سمنانی با حفاری گمانه ها برای تعیین وضعیت خاک در استان سمنان شروع شد.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهرداد حجازی روز یکشنبه به رسانه ها اضافه کرد: برنامه کاری فعلی ساماندهی آرامگاه شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی در جهت طرح ۲ سال قبل ایسکارسا است.
مجری طرح سامان دهی آرامگاه شیخ علاءالدوله ضمن اشاره به این که در هفته جاری کار حفاری گمانه ها برای تعیین وضعیت خاک انجام می شود، اضافه کرد: علاوه بر آن، یکسری حفاری در کنار دیوارها برای تعیین وضعیت فونداسیون انجام می شود.
عضو کمیته بین المللی ایسکارسا اظهار داشت: بررسی وضعیت پشت دیوارها و انجام آزمایش روی مصالح در مرحله اول و بخش شناخت و انجام مطالعات، انجام می شود.
وی اضافه کرد: در مرحله بعد کار تجزیه و تحلیل اطلاعات انجام می شود و بر اساس آن طرح مرمت بنا مشخص خواهد شد.
حجازی تاکید کرد: با عنایت به این که بنا در منطقه ای قرار گرفته که گرفتار فرونشست احتمالی است، مطالعات فرونشست زمین هم باید صورت گیرد و در زمان مناسب طرحی برای حفظ بنا عرضه می شود.
وی ضمن اشاره به این که در وضعیت فعلی، بنا مشکل خاصی ندارد، اظهار داشت: بنا در وضعیت پایدار می باشد و زمان کافی برای عرضه طرح مرمت وجود دارد و بعد از آن مرمت و حفاظت بنا انجام می شود.
عضو کمیته بین المللی ایسکارسا افزود: همکاران ایسکارسا هم به صورت مجازی در جریان طرح قرار می گیرند و برای انجام این کار مشاوره می دهند.


تلاش برای حیات آرامگاهی تاریخی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: مطالعات سامان دهی و نجات بخشی آرامگاه شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی، با همکاری گروه بین المللی ایسکارسا و انجام حفاری گمانه ها برای تعیین وضعیت خاک اطراف آرامگاه شروع شد.
حمیدرضا دوست محمدی اضافه کرد: اجرای این طرح به سفارش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و با همکاری مشترک استادان دانشگاه اصفهان و گروه بین المللی ایسکارسا انجام می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: سامان دهی آرامگاه شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی با دعوت از متخصصان دانشگاه اصفهان و گروه بین المللی ایسکارسا ترکیه که یکی از تشکل های حرفه ای بین المللی مرمت بناهای تاریخی است و با پیگیری های این اداره کل شروع می شود.
آرامگاه شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی که در روستای صوفی آباد شهرستان سرخه واقع است، در ارتباط با دوره ایلخانی و به شماره ۳۲۰ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کمیته علمی بین المللی تحلیل و مرمت آثار میراث معماری (ISCARSAH) در سال ۱۹۹۶ توسط شورای بین المللی ابنیه و محوطه ها (ICOMOS) تأسیس شد.


منبع:

1400/09/21
14:11:44
5.0 / 5
764
تگهای خبر: آزمایش , برنامه , تاریخی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر