رییس جامعه تورگردانان ایران:

ویزای ایران را از توقف خارج كنید

ویزای ایران را از توقف خارج كنید

به گزارش لذت سفر رئیس جامعه تورگردانان ایران اظهار داشت: مذاکرات وین بازار گردشگری ایران را تکان داده و تقاضا برای سفر به کشورمان از سر گرفته شده است، اگر ویزا را از توقف خارج نکنند، این گردشگران سراغ کشورهای دیگر می روند و آنها را از دست می دهیم.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، ابراهیم پورفرج در گفت وگویی که در کلاب هاوس با مبحث «کوچ شغلی متخصصان گردشگری» برگزار شد، با امیدواری نسبت به آینده گردشگری ایران و ازسرگیری ورود توریستهای خارجی به ایران بعد از یک دوره توقف بلندمدت، اظهار نمود: آموزش هر نیروی متخصص در گردشگری دست کم سه سال زمان می برد، خروج این نیروها به گردشگری خسارت جبران نشدنی تحمیل می کند. با این حال، دولت نه تنها به پیشنهادهای ما برای حفظ نیروی شاغل گوش نمی کند، که طولانی شدن این وضعیت را هم پیشبینی نکرده و برنامه ای برای مدیریت بحران ندارد، که این بی تدبیری به خروج حجم زیادی از نیروی شاغل در گردشگری منجر گردیده است.
او بیشترین خروج نیروهای متخصص گردشگری را در ارتباط با راهنمایان و راننده های وسایل نقلیه گردشگری دانست و اضافه کرد: شاید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز متوجه نشده موفقیت صنعت توریسم به خاطر وجود راهنمایان وفادار، باسواد و توانمند است. البته مخاطب نقد ما فقط این وزارت خانه نیست، چون توان آن برای کمک حدی دارد، هرچند هنوز کمک قابل ذکری هم نکرده است. به هر حال، بی انصافی است نیروی متخصص را رها نماییم و بگوییم هر کجا می خواهید بروید. به این فکر کرده ایم وقتی شرایط عادی شد، این نیروها را چطور و از کجا می خواهیم برگردانیم!؟
پورفرج ضمن اشاره به بی توجهی دولت به پیشنهادهای بخش خصوصی برای زنده کردن گردشگری، اظهار نمود: از همان اوایل شیوع ویروس کرونا با عرضه طرحی به دولت درخواست کردیم ویزای توریستی را صادر کند تا ما با رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی، توریست خارجی وارد نماییم، با این کار هم افسردگی جامعه کم می شد، هم بخشی از نیروی شاغل، حفظ و امید تزریق می شد. اما اصلا به این طرح گوش نکردند. از وزیر میراث فرهنگی و گردشگری خواهش کردیم از ستاد ملی کرونا وقت بگیرد تا ما با آنها حرف بزنیم، شاید دولت با دولت نتواند بدون تعارف حرف بزند. من خیلی اصرار کردم و پیگیر شدم، اما آقای وزیر این وقت را نگرفت.
وی در واکنش به اظهارنظر برخی حاضران در این گفتگو درباره مسؤولیت نداشتن وزارت بهداشت برای توجه به حفظ نیروی شاغل در گردشگری، اظهار نمود: درست است که هر وزارت خانه ای وظیفه دفاع از بخش خویش را دارد، ولی فراموش نکنیم وظیفه صدمه رساندن به بخش دیگر را هم ندارد. ما فقط می خواهیم این ستاد حرف های ما را بشنوند، اگر اشتباه بود حذف نمایند.
او افزود: درست است که همه دنیا گرفتار کرونا شده است، ولی هیچ کجا و هیچ بخشی به اندازه گردشگری ایران گرفتار نیست. گردشگری ما از آبان ۹۸ تعطیل شده است. حق آن بود که دولت کمک نماید. یک مرتبه در طول تاریخ بخش خصوصی به دولت نیاز پیدا کرد، اما چه کمکی شده است؟ به هر نفر نیروی متخصص ۱۶ میلیون تومان وام با سود ۱۲ درصد داده اند، که حالا دوره تنفس این وام تمام شده است. قرار بود اقساط آن امهال شود، ولی دارند اقساطش را می گیرند. یک سال پیش وضعیت شاغلان گردشگری خیلی هم بد نبود و می توانستند اقساط وام را بپردازند، اما هم اکنون که وضع بدتر شده بانک ها فشار بیشتری می آوردند. متوجهیم بانک ها تاجر هستند و به این پول بیشتر از ما نیاز دارند، ولی کمی هم انصاف داشته باشید، یک شش ماه دیگر مهلت بدهید.
پورفرج بیان نمود: ما از دولت انتظار و توقع داریم. دولت انگار گردشگری را نمی شناسد، ۱۶ میلیون تومان وام داده، فکر می کند حقوق یک سال شان را پرداخت کرده است، درحالی که حقوق یک نیروی متخصص و حرفه ای در گردشگری در یک ماه کمتر از ۲۰ میلیون تومان نیست.
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران ضمن اشاره به اقداماتی که بخش خصوصی برای زنده کردن گردشگری انجام داده است، اظهار داشت: تا کنون دو جلسه با وزارت امور خارجه داشته ایم، طرح و پیشنهاد هم داده ایم. درخواست کردیم دست کم به تورهای طبیعت گردی ویزا بدهند، چون این گروه ها اصلا وارد شهر نمی شوند که جای نگرانی باشد، اما هنوز قبول نکرده اند.
او افزود: ستاد ملی کرونا از گردشگری اطلاعات دقیق ندارد، متوجه نیست گردشگری یعنی چه. یک مرتبه به حرف های ما گوش دهد اگر اشتباه بود آنرا نادیده بگیرد. گردشگر اعلام می کند واکسن زده و می خواهد از جاده ابریشم بگذرد، سوال می کند، همه کشورها ویزا می دهند جز ایران. چرا ویزا به روی این گردشگران بسته است؟ تصور ما این است چنین تصمیمی به عمد گرفته نشده؛ بلکه از روی ناآگاهی نسبت به گردشگری می باشد. این ناآگاهی سبب می شود خسارت سنگین به کشور وارد شود.
او با این اخطار که اگر تکلیف صدور ویزا مشخص نشود، گردشگرانِ متقاضی سفر به ایران، سراغ کشورهای دیگر در همین منطقه می روند، اظهار داشت: دست کم یک برنامه زمانی مشخص به ما بدهند، تا حدقل ما به گردشگران و آژانس های خارجی جواب درست و قانع کننده ای بدهیم. آنها می پرسند ایران کی ویزا می دهد و ما نمی دانیم بگوییم شش ماه، یک سال یا یک قرن دیگر!؟
پورفرج اظهار داشت: مطمئنم وقتی مرزها به روی گردشگران باز شود، ورود تورها باردیگر رونق می گیرد، چون ایران کشوری است که بسیار کم دیده شده و علاقه مند زیاد دارد. از سوی دیگر، ایران کشور ارزانی است و اقتصاد مردم جهان هم در یک سال قبل افت کرده، پس میتوان تعداد زیادی توریست جذب کرد. خیلی ها ترکیه را برای ما مثال می زنند، اما نباید فراموش کرد گردشگر به ترکیه می رود، اما این آژانس های ایرانی هستند که گردشگر را وارد کشور می کنند، آژانس های ایرانی بسیار قدرتمند عمل می کنند.
وی همینطور این پیشنهاد را بیان کرد که اختیارات ویزای گردشگری به بخش خصوصی واگذار شود، که البته با هماهنگی وزارت خارجه صادر شود و اگر خطایی سر زد، با آن برخورد کنند.
پورفرج همینطور از دولت درخواست نمود مشاغل گردشگری را مانند سایر گروه های شغلی در اولویت واکسن کووید قرار دهند.
منبع:

1400/02/24
22:08:00
5.0 / 5
966
تگهای خبر: آموزش , برنامه , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر