جای خالی راهنمایان حرفه ای در صنعت توریسم چهارمحال و بختیاری

جای خالی راهنمایان حرفه ای در صنعت توریسم چهارمحال و بختیاری

به گزارش لذت سفر شهرکرد ـ ایرنا ـ صنعت توریسم نوعی از صنایع خدمات عمومی است که بخش مهمی از عرضه خدمات آن به حضور نیروهای انسانی متخصص همچون راهنمایان گردشگری وابسته است و این راهنمایان در صنعت توریسم چهارمحال و بختیاری هنوز جایگاه واقعی خویش را پیدا نکرده اند.


این بخش از نیروهای انسانی فعال در صنعت گردشگری با برخورداری از خصوصیت های خاص فردی و صلاحیت های تخصصی به صورت مستقیم عهده دار هدایت مسافران هستند و در زمره سفیران فرهنگی کشورها هم شناخته می شوند.
در این میان، صنف تازه شکل گرفته راهنمایان گردشگری در چهارمحال و بختیاری هم کوشش های خویش را برای نقش آفرینی مؤثرتر در توسعه گردشگری این استان آغاز نموده است که فارغ از نتایج منفی ناشی از شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری و حذف سریع منابع کسب درآمد از این صنعت در یک ساله اخیر، این دسته از راهنمایان گردشگری در قدم های آغازین خود، ابعاد متفاوتی از مشکلات و سختی ها را هم در گردونه تجربیات خود ذخیره می کنند.
بررسی بخشی از مشکلات راهنمایان گردشگری در استان همچون ناشناخته بودن آنان، تأثیرات منفی فعالیت تور گردانان غیرمجاز بر روند کار راهنمایان، سطح کیفی دوره های آموزشی و بیان بعضی از راهکارها از زبان فعالان صنعت گردشگری چهارمحال و بختیاری موضوعی است که خبرنگار ایرنا در گفتگو با راهنمایان گردشگری و افراد در رابطه با این حوزه به آن پرداخته است.
جایگاه راهنمایان گردشگری در چهارمحال و بختیاری کمرنگ است
بنا به آمار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در مدت ۶ سال برگزاری دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری در استان تابحال ۴۲ راهنمای گردشگری توانسته اند دوره ها را با موفقیت سپری کنند و کارت راهنمای گردشگری را از وزارت خانه دریافت نمایند.
انجمن راهنمایان گردشگری استان هم عمری کمتر از ۲ سال دارد و برای ساماندهی وضعیت راهنمایان و پیگیری مطالبات صنفی آنها در ابتدای راه است.
پرویز طاهری، یکی از راهنمایان گردشگری استان می گوید: در چهارمحال و بختیاری به نقش راهنمایان در توسعه گردشگری کمتر توجه می شود و راهنمایان استان در مقایسه با استان های گردشگرپذیر همچون اصفهان و فارس کمتر دیده می شوند.
طاهری اضافه کرد: مبحث راهنمایان گردشگری در چهارمحال و بختیاری از سال ۹۴با برگزاری دوره های آموزشی به صورت رسمی عنوان شد و انجمن راهنمایان هم در سال قبل شکل گرفت که انتشار ویروس کرونا، فرصت های تبلیغی برای معرفی راهنمایان و تثبیت جایگاه آنان را محدود کرد.
وی در ادامه می گوید: با اینکه مدت کوتاهی است که آموزش های تخصصی راهنمایان گردشگری در چهارمحال و بختیاری شروع شده است اما هتل ها، شرکت های خدمات مسافرتی و دستگاه های اجرایی برگزارکننده همایش ها و جشنواره ها رغبتی جهت استفاده از راهنمایان ندارند و مسافران ورودی به استان را به شیوه های ساده و بدون عرضه خدمات راهنمایی تخصصی برای بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی هدایت می کنند.
این راهنمای گردشگری تصریح می کند: مجموعه های دولتی و غیردولتی در رابطه با راهنمایان استان با وجود اطلاع از فعالیت راهنمایان، تابحال جهت استفاده از ظرفیت های این افراد وارد عمل نشده اند و نقش آنها را نادیده می گیرند.
وی که از راهنمایان به سبب برقراری ارتباط مستقیم با مسافر بعنوان پیش قراولان صنعت گردشگری یاد می کند، می افزاید: هر راهنمای گردشگری در کنار فراگیری آموزش های تخصصی، نیاز دارد تا با هدایت تعداد بیشتری از تورها، تجربه های عملی خویش را هم افزایش دهد و متولیان گردشگری در استان باید برای ایجاد فرصت های تجربه اندوزی به راهنمایان کمک کرده و از ظرفیت های آنان برای هدایت تورهای ورودی به استان هم استفاده کنند.
طاهری، ارتقای سطح آموزش های دوره راهنمایان گردشگری در استان را یادآور می شود و می گوید: باتوجه به جغرافیای چهارمحال و بختیاری و وجود اقوام مختلف در این استان، استفاده از متخصصان شاخه های مختلف گردشگری بخصوص طبیعت گردی، پرنده نگری، ورزشی و عشایری برای حضور در دوره های آموزشی، تاثیر مطلوبی در بهبود خدمات راهنمایان، معرفی دقیق ترظرفیت های گردشگری استان و جذب بیشتر گردشگران خواهد داشت.
وی در پاسخ به این پرسش که اجرای فم تورها در چهارمحال و بختیاری تا چه حد توانسته است در توانمندسازی راهنمایان گردشگری استان اثرگذار باشد، می گوید: باید در نحوه برگزاری این فم تورها بازبینی های اساسی صورت گیرد، چونکه عده ای از راهنمایان دعوت شده به این برنامه ها در خارج از استان فعال می باشند و با اینکه آشنایی آنان با ظرفیت های گردشگری، باعث افزایش تورهای ورودی به استان می شود اما ورود مسافران در قالب این تورها، برای راهنمایان داخلی و شرکت های خدمات مسافرتی استان چندان سودی به همراه نخواهد داشت و عواید آن متوجه راهنمایان و شرکت های خارج از استان است.
فعالیت تور گردانان غیرمجاز، سدی که بر سر راه راهنمایان گردشگری قرار دارد
بتول استکی، رئیس انجمن راهنمایان گردشگری چهارمحال و بختیاری هم در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت راهنمایان استان و مشکلات پیش روی آنها، بیشتر از همه به تشریح مبحث راهنمایان گردشگری غیرمجاز و تبعات منفی فعالیت آنان بر روند اجرای تورهای استاندارد و کاهش دستمزد راهنمایان کارت دار می پردازد.
وی می گوید: عده ای بعنوان راهنمای تور در استان فعالیت می نمایند که کارت راهنمای گردشگری را در اختیار ندارند و در بازار گردشگری استان مؤثرند و با تبلیغات در فضای مجازی و عرضه تورهای ارزان قیمت، بدون آنکه پاسخ گوی مشکلات احتمالی در هنگام سفر باشند، تور برپا می کنند.
استکی با اعلان اینکه این افراد به سبب نداشتن کارت راهنمای گردشگری نمی توانند با شرکت های خدمات مسافرتی همکاری کنند، تصریح می کند: برگزاری تورهای مسافرتی با هدایت این افراد، بازار گردشگری استان را از تعادل خارج کرده و فعالیت راهنمایان گردشگری کارت دار را نیزتحت تاثیر قرار داده است.
وی کاهش دستمزد راهنمایان گردشگری را از نتایج منفی فعالیت تور گردانان غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری می دادند و می گوید: کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور و انجمن دفاتر ایران برای پرداخت دستمزد راهنمایان نرخ نامه ای را تنظیم کرده اند که فعالیت تور گردان های غیرمجاز مانع اجرایی شدن آن است.
استکی در این رابطه می افزاید: برگزاری تورهای ارزان با هدایت تور گردانان غیرمجاز، بی رونقی برنامه های شرکت های خدمات مسافرتی استان را به همراه داشته است و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی هم به سبب زیان دهی برنامه ها از پرداخت دستمزد راهنمایان مجاز بر مبنای نرخ نامه خودداری می کنند.
تجارب تور گردانان غیرمجاز؛ اندوخته ای که نمی توان نادیده گرفت
رییس انجمن راهنمایان گردشگری چهارمحال و بختیاری درباره راهکارهایی که به توقف فعالیت تور گردانان غیرمجاز و رونق کسب وکار راهنمایان کارت دار منجر شود، می گوید: عمده راهنمایان غیرمجاز به دنبال برگزاری تورهای فرهنگی نیستند و تورهای طبیعت گردی را در اولویت برنامه های خود قرار می دهند و تجارب خوبی هم دراین زمینه دارند و بنا بر این توانسته اند در بحران شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی راهنمایان گردشگری، همچنان برنامه تورهای طبیعت گردی را در استان هایی چون چهارمحال و بختیاری که مقصد عمده طبیعت گردان محسوب می شود، اجرا کنند.
به گفته استکی، این افراد مسیرهای گردشگری طبیعی را به درستی می شناسند و بدون آنکه آگاهی های جانبی درباره برگزاری تورهای قانونی را در نظر بگیرند با تشکیل گروه برای برگزاری تور اقدام می کنند.
وی اجرای طرحی با عنوان کمک راهنما را همچون پیشنهادهایی می داند که برای پایان دادن به کارهای تور گردانان غیرمجاز می توان از آن بهره گرفت و تصریح می کند: در این طرح پیشنهادی، تور گردانان غیرمجاز باید به همکاری با راهنمایان مجاز گردشگری رضایت دهند و تا زمانی که مراحل دریافت کارت خویش را سپری می کنند در کنار راهنمایان مجاز و زیر نظر شرکت خدمات مسافرتی، فعالیت خویش را بعنوان کمک راهنما دنبال کنند.
این فعال گردشگری درباب مؤثر بودن این دیدگاه معتقد است؛با وجودآنکه فعالیت تور گردانان غیرمجاز در همراهی با راهنمایان کارت دار، هیچ نوع مسئولیت های قانونی در قبال مسافران را متوجه آنان نمی کند اما این افراد تابحال حاضر به قبول این شرایط نبوده و همکاری چندانی در این مورد نداشته اند.
ناهماهنگی هایی که رشته کار راهنمایان گردشگری را پنبه می کند
عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری چهارمحال و بختیاری هم می گوید: تا قبل از آنکه آمار راهنمایان گردشگری در استان به تعداد قابل توجهی برسد، دفاتر خدمات مسافرتی چندان الزامی در اجرای تورها با حضور راهنمایان نداشتند اما بعد از برگزاری چندین دوره آموزش راهنمایان گردشگری در این استان، تمامی دفاتر ملزم به استفاده از راهنمایان کارت دار برای برگزاری تورهای گردشگری شدند.
سجاد عباسیان می افزاید: با اینکه ارتباط کاری راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی نوعی ارتباط گره خورده به یکدیگر است اما هنوز هماهنگی ها میان این ۲ حوزه گردشگری در استان شکل نگرفته است.
وی تصریح می کند: از آنجایی که حرفه تورگردانی و راهنمای گردشگری در چهارمحال و بختیاری نوپا و جدید محسوب می شود، همچنان ارتباط فنی مناسبی بین عده ای از راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی برقرار نشده است که علت عمده آنرا می توان در تجربه اندک راهنمایان برای هدایت تورها و مسلط نبودن آنان به اطلاعات موردنیاز مسافران جست وجو کرد.
ارتقای دانش راهنمایان با برگزاری دوره های بازآموزی تضمین می شود
تحقق توسعه گردشگری در هر منطقه ای به عرضه آموزش های مناسب بستگی دارد و توانمندسازی نیروی کاربه ویژه راهنمایان در صنعتی خدماتی همچون گردشگری می تواند زیربنای این صنعت را مستحکم تر کند که این قاعده در مورد استانی چون چهارمحال و بختیاری که به دنبال توسعه اشتغال و کسب درآمد در حوزه گردشگریست بیش ازپیش نمود می یابد.
این همان موضوعی است که در ادامه صحبت های خود ضمن تاکید بر آن می گوید: مهم ترین مسئله در همراه ساختن دفاتر خدمات گردشگری با راهنمایان و برقراری تعامل سازنده میان این ۲ مجموعه صنعت توریسم، توانمندسازی راهنمایان است.
وی، تنوع و سطح کیفی و فنی آموزش های عرضه شده برای راهنمایان گردشگری در استان را در مقایسه با دیگر استان هامطلوب نمی داند و می افزاید: این آموزش ها نتوانسته است انتظارات مسافران و دفاتر خدمات گردشگری را برآورده کند.
عباسیان با اعلان اینکه فراگرفتن آموزش ها در سطح بسیار مطلوب هم نمی تواند فرد را به یک راهنمای مجرب گردشگری تبدیل کند، یادآور می شود: راهنمایان گردشگری باید با شرکت در تورهای مختلف مسافرتی و در تعامل با گردشگران تجربه های لازم را به دست آورد.
وی، مبحث نوپا بودن فعالیت راهنمایان در چهارمحال و بختیاری را متذکر می شود و در ادامه می گوید: بعضی از راهنمایان استان هنوز نتوانسته اند با دفاتر خدمات مسافرتی ارتباط بگیرند و لازم است برای راهنمایانی که در فاصله زمانی بالای ۶ماه، هدایت هیچ نوع توری را بر عهده نگرفته اند، دوره های بازآموزی برگزارشده و اطلاعات و تجارب جدید به آنها منتقل شود.
چهارمحال و بختیاری به راهنمایان طبیعت گردی نیاز دارد
وجود رودهای خروشان، کوه های بلند، ارتفاعات برف گیر و جنگل های بلوط و صدها جاذبه و چشم انداز طبیعی بکر و دست نخورده در چهارمحال و بختیاری، این استان را به برند گردشگری طبیعی تبدیل نموده است اما معرفی صحیح این جاذبه هابه گردشگران ورودی و رسیدن به طبیعت پایدار به حضور راهنمایان متخصص نیاز دارد.
یک کارشناس گردشگری در این رابطه می گوید: چهارمحال و بختیاری در مرحله شناسایی و ورود به بازار گردشگری قرارداد و ماهیت گردشگری آن هم طبیعت محور و متمرکز بر جوامع روستایی و عشایری است که پایین بودن دانش راهنمایان در این عرصه می تواند به بازار گردشگری استان صدمه بزند.
مرتضی محمدیان، نارضایتی جوامع محلی و تخریب محیط زیست را از نتایج ناآشنایی راهنمایان با خصوصیات گردشگری طبیعی می داند و می افزاید: عملکرد تور گردان ها بر توسعه بازار گردشگری اثری مستقیم دارد و باید آموزش و تربیت راهنمایان متخصص در استان هایی چون چهارمحال و بختیاری که پذیرای طبیعت گردان است، موردتوجه قرار گیرد.
وی در توضیح اهمیت فعالیت تور گردان های متخصص می افزاید: گردشگری جدید بر روی سه عنصر مهم، مردم، محیط زیست و سودآوری تمرکز دارد و برای بقا در صنعت گردشگری باید این سه عنصر را در کنار یکدیگر حفظ کرد که بدون شک باید راهنمایان را در ساماندهی گردشگری تا حد و اندازه تعریف اهداف دخالت داد.
محمدیان با اشاره به اهمیت و اعتبار مبحث آموزش در صنعت گردشگری و لزوم توجه به دانش گردشگران و توسعه فردی گردشگران از راه کسب تجربه های جدید، تصریح می کند: آموزش تور گردانان متخصص در کشور و به تبع آن در چهارمحال و بختیاری کمتر موردتوجهقرارگرفته است و با کاهش اعتبارات حوزه آموزش فعالان گردشگری، شرایط در آینده به نحوی مطلوبی پیش نخواهد رفت.
استقبال از دوره آموزش راهنمایان گردشگری فرصتی که باید مغتنم شمرد
سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری درباره وضعیت راهنمایان گردشگری این استان می گوید: دوره های آموزشی راهنمایان گردشگری در این استان با استقبال خوبی روبه رو شده است و اگر محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا پیش نمی آمد، در سال ۹۹ هم بیشتر از ۳۰ نفر با آموزش های تخصصی راهنمایان گردشگری آشنا می شدند.
فرجام سمیع به برگزاری اولین فم تور (نشست راهنمایان گردشگری) با حضور ۴۴ راهنما از استان های مختلف کشور به میزبانی چهارمحال و بختیاری اشاره می کند و می افزاید: برگزاری این فم تور در سال گذشته، فرصتی مناسبی را برای معرفی جاذبه های گردشگری استان به جمع خیلی از راهنمایان گردشگری فراهم نمود و آموزش های تخصصی عرضه شده در آن هم در ارتقای سطح راهنمایان گردشگری استان اثرگذار بود.
وی درباب گلایه راهنمایان گردشگری از فعالیت تور گردانان غیرمجاز و تاثیر منفی فعالیت آنان بر کار و حرفه راهنمایان کارت دار می گوید: در پشتیبانی از راهنمایان مجاز و با همکاری دستگاه های انتظامی و قضایی برخوردهای با تور گردانان غیرمجاز صورت گرفته است و در چندین مورد هم از برگزاری تورهای این افراد جلوگیری شده است اما مبحث مهم در این رابطه آن است که باتوجه به تغییر ذائقه گردشگران و استقبال از تورهای غیرمجاز، حل این مشکل زمان بر خواهد بود.
سمیع مبحث پرداخت نشدن دستمزدها بر مبنای نرخ نامه مصوب انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور و انجمن دفاتر ایراندر چهارمحال و بختیاری رانمی پذیرد و می افزاید: تعیین مبلغ دستمزدها توافقی بوده و بر مبنی برنامه سفر انجام می شود.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، چهارمحال و بختیاری با داشتن بیشتر از ۸۰۰ جاذبه گردشگری فرهنگی و طبیعی از مهم ترین مقاصد گردشگران در کشور بشمار می رود.


1399/11/09
17:27:32
0.0 / 5
916
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر