بیم و امیدهای توسعه صنعت گردشگری در باشت

بیم و امیدهای توسعه صنعت گردشگری در باشت

صنعت گردشگری شهرستان باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد به سبب وجود چندین طرح بزرگ و کوچک در دست ساخت و انتظار برای تزریق اعتبار به تعدادی از جاذبه ها، در بیم و امید به سر می برد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، شهرستان باشت با وجود ۱۴ منطقه شاخص گردشگری در نزدیکی جاده ترانزیتی گچساران به شیراز در فصول مختلف سال میزبان ایرانگردان و جهانگردان پرشماری است اما صنعت توریسم به علت نداشتن زیرساخت های اقامتی و رفاهی، نتوانسته منجر به ایجاد درآمد شایان توجهی برای مردم منطقه شود.
برای کمک به رونق صنعت توریسم باشت، برخی سرمایه گذاران در سالهای اخیر برای ایجاد زیرساخت های گردشگری همت کرده اند اما نبودن اعتبار برای کمک به این بخش همچون ساماندهی و حفاظت از درخت کهنسال سرو لار دغدغه خیلی از طبیعت دوستان است.
وجود درخت سرو ۲ هزار و ۷۷۰ ساله لار، رودخانه زهره با طبیعت بکر، پل تاریخی بریم و قرار داشتن شهر باشت در دامنه کوه خامی گوشه ای از جاذبه های گردشگری شهرستان باشت است.
این شهرستان با وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی ظرفیت پذیرش ۵۰۰ هزار نفر توریست را در سال دارد و توسعه صنعت توریسم در باشت بهترین راهکار برای کاهش بیکاری و افزایش درآمد مردم این منطقه است.
نگاهی به جاذبه های گردشگری باشت
درخت ۲ هزار و ۷۷۰ ساله باشت که ریشه آن در اعماق زمین و شاخه های آن سر برآسمان می ساید، شگفتانه ای از زیبایی های طبیعی ایران زمین است که در طول عمر خود شاهد حوادث تلخ و شیرین زیادی بوده است.

شاخساران پر پیچ و خم درخت سرو لار و مرغانی که بر آن نغمه سرایی می کنند روایتگر زیبایی های طبیعی این نقطه از کشورمان است.

ارتفاع خیال انگیز، تنه تنومند و آثار تاریخی اطراف این میراث کهن، ناگفته هایی از زیبایی های سرزمینمان را به تصویر کشیده است.

درخت سرو لار یکی از حدود۲ هزار درخت کهن سال شناسایی شده در ایران زمین است.
بگفته خانم پروفسور سودابه علی احمد کروری استاد دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی وین اتریش این درخت بجای مانده از دوره زرتشتیان است که اعتقاد زیادی به سرو داشته اند و در هر منطقه ای که زندگی می کرده اند درخت سرو وجود داشته است.

درخت سرو لار که ۴۰ متر بلندی و هفت متر عرض دارد بعد از جستجوهای دیرینه شناسی متخصصان و نمونه برداری از آن در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران بعنوان یکی از نادرترین و کهن ترین آثار طبیعی کشور معرفی گردید.
این اثر طبیعی در کنار یک آتشکده و گورستان در نزدیکی روستای لار باشت قرار دارد، آتشکده و گورستان متعلق به دوره های کهن و یادگاری از آیین های زرتشتی است که بعد از سال ها هنوز باقی مانده است.
تفرجگاه شلالدون
تفرجگاه شلالدون با پوشش جنگلی بلوط، زیباترین جلوه سرمستی طبیعت بهاری در این شهرستان است.
این پارک طبیعی ۳۰ هکتاری به علت قرار گرفتن در کنار جاده ارتباطی گچساران به شیراز محل استراحت هزاران مسافری است که قصد سفر به استان های جنوبی کشور را دارند.
پل بریم
این پل به صورت طاق های کمانی به هم پیوسته است که در روزگار کهن محل عبور، تجارت و مبادله فرهنگ مردمان دور و نزدیک منطقه بود.
بخش های به جا مانده از این میراث تاریخی شامل ۱۳ دهانه طاق چشمه و پایه ستون های بزرگ است. به علت قرار داشتن تفرجگاه چشمه انجیری در کناره این پل جذابیت های آن برای گردشگران بیشتر شده است.
براساس مطالعات دیرینه شناسی پایه های این پل مربوط به روزگار ساسانیان و احیانا هخامنشیان است و در دوره سلجوقیان طاق های آجری بکار رفته درپل مشاهده می شود.
رود رونه
سواحل رود رونه به طول سه کیلومتر از دیگر زیبایی های طبیعت بکر باشت است.آب خنک و گوارا، سایه سار درختان انگور، انجیر، توت وحشی، گردو، رایحه خوش بوته های پونه، اقلیمی معتدل و وجود قلعه ها، این منطقه را به بهشتی رویایی گردشگری جنوب کهگیلویه و بویراحمد تبدیل نموده است.
غار بزرگ معروف به اشکفت میر محمد ظاهری که در بلندی یکی از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری این منطقه است.
روستای سراببیز با وجود بقعه متبرکه امامزاده سید محمد(ع)، تالاب آب، گل های سفید چشمه برم منطقه ای کم نظیر برای سفری دل انگیز و خاطره انگیز است.
دغدغه های طبیعت دوستان برای حفاظت درخت سرو لار
یک شهروند دوستدار میراث کهن ضمن اشاره به اینکه درخت سرو از هزاران سال پیش تا حالا نزد نیاکان آریایی باارزش بوده به صورتی که سرایندگان پارسی گو در سروده های خود از سرو با عناوینی همچون آزاد، سهی، سبزپوش و چمان یاد کرده اند اضافه کرد: درخت سرو لار یکی از مواریث باارزش ایران زمین است که نیازمند توجه بیشتری برای ادامه حیات است.

آرمان علی پور اضافه کرد: مشاهده نقش سرو در بناهای تاریخی، و هنرهای دستی ایرانی همچون نگارگری، قالی و بافته های رنگارنگ اسنادی از اهمیت درخت سرو در نزد نیاکان ایرانی بوده است که این شواهد وظیفه ساکنان را برای بقای این اثر طبیعی بیشتر کرده است.

این کارشناس منابع طبیعی می گوید: درختان کهنسال در هر نقطه ای از کره زمین ذخایر باارزش ژنتیکی، گیاه شناسی، فرهنگی و تاریخی به حساب می آید که کوشش برای بقای آنرا ضروری تر می کند.

محسن عبدی اضافه کرد: کهنسالی دورانی از زندگی درخت است که درون پوسیدگی محدود یا گسترده در تنه آنان شروع می شود که رسیدن به این سن در گونه های مختلف متفاوت می باشد.

وی بیان کرد: محیط های طبیعی مناسب، توجه ویژه مردم به محصول دهی مناسب درختان، قرارگیری در مکان های تاریخی و مذهبی و همین طور اعتقادات خاص از دلیلهای طول عمر استثنایی درختان کهنسال است.
اقدام های انجام شده
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت اظهار داشت: امسال ۵۷ میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات بانکی به تکمیل طرح های گردشگری این شهرستان اختصاص یافته است.
صادق ماندنی زاده عنوان کرد: امسال ۲۷ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای تکمیل مجتمع رفاهی تفریحی در روستای شوش پرداخت شده است.
وی بیان کرد: این طرح که ۹۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد با سرمایه گاری ۷۰میلیارد ریال اجرا می شود. ماندنی زاده خاطرنشان کرد: مجتمع تفریحی و رفاهی روستای شوش در زمینی به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع در حال راه اندازی است.
وی همین طور از پیش بینی ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای تکمیل مجتمع گردشگری نورالشهدای شهر باشت آگاهی داد و اضافه کرد: این طرح با سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد ریال اجرا می شود و الان ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ماندنی زاده اضافه کرد: پنج میلیارد ریال برای توسعه اقامتگاه بومگردی کوه خامی و پنج میلیارد ریال به پروژه گردشگری روستای امام ضامن در باشت اختصاص یافته است.
ماندنی زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر۱۳ طرح گردشگری با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۵۰ درصد در این شهرستان در حال اجراست.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت خاطرنشان کرد: با بهره برداری از طرح های در دست اجرای حوزه گردشگری در این شهرستان ۲۰۰ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می شود.
ماندنی زاده اظهار داشت: این شهرستان دارای ۳۰ زیرساخت گردشگری شامل اقامتگاه های بوم گردی، اردوگاه های تفریحی، سفره خانه های سنتی، واحدهای پذیرایی و سرویسهای بهداشتی است.
تلاش برای بقای پل بریم
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت اظهار داشت: پل تاریخی بریم بعنوان با اهمیت ترین بنای تاریخی این شهرستان تا حالا هفت بار مرمت شده است.
صادق ماندنی زاده ضمن اشاره به اینکه آخرین مرحله مرمت این بنا امسال در دست اقدام است، اضافه کرد: در این مرحله ۲ دهنه از پل تاریخی بریم مرمت می شود.
ماندنی زاده اظهار داشت: سنگ فرش، دیوارکشی و نرده کشی از بخش های مختلف مرمت پل تاریخی بریم در مراحل پیش بوده است.
ماندنی زاده اظهار داشت: این بنای باارزش که سالیانه میزبان تعداد زیادی توریست ایرانی و خارجی است همچنان نیازمند تامین اعتبار برای بقاست.
درخت سرو لار در انتظار ساماندهی
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد می گوید: درخت ۲۷۷۰ ساله روستای لار و محوطه تاریخی آن برای ساماندهی نیازمند اعتبار است.

رحیم دادی نژاد ضمن اشاره به اینکه این درخت جزو هشت اثر طبیعی کهگیلویه و بویراحمد است که در لیست آثار ملی ثبت شده اضافه کرد: آبشار کمردوغ، غار نزل، غار ده شیخ، چشمه کورسا، چشمه بلقیس و دریاچه برم الوان از دیگر جاذبه های طبیعی مهم کهگیلویه وبویراحمد است.

وی اظهار داشت: این آثار با هدف ستاندن اعتبار برای تعیین حریم و جلوگیری از تعرض سودجویان بعد از پیگیری های فراوان در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دادی نژاد اظهار داشت: محوطه اطراف درخت سرو لار نیازمند ساماندهی است. وی خاطرنشان کرد: حصارکشی و تعیین حریم محوطه این درخت برای بقا و حفظ در مقابل رویدادهای طبیعی مانند باد و ریزش کوه با عنایت به بالا رفتن سن آن و عوامل تخریب انسانی ضروریست.

دادی نژاد قطع درخت یا لطمه رساندن به آن به علت ناآگاهی برخی افراد یا حفاری ها را از تهدیدهای این اثر طبیعی دانست.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: برمبنای برنامه ریزی مقرر است تیمی از کارشناسان میراث فرهنگی استان به منطقه اعزام شوند و برآورد اعتبار مورد نیاز ساماندهی درخت سرو لار صورت گیرد.

وی عنوان کرد: سالیانه تعداد زیادی از مردم استان کهگیلویه و بویراحمد خصوصاً در فصل بهار و زمستان از این منطقه بازدید می کنند که در صورت معرفی می تواند تبدیل به یک قطب گردشگری شود.
باشت دارای ۱۱۵ روستا، ۲ شهر، ۲ بخش ۱۴ هزار نفر جمعیت روستایی و ۲۲ هزار نفر جمعیت است.
این شهرستان در ۱۱۰ کیلومتری جنوب یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار داد


1399/10/24
13:00:36
0.0 / 5
1349
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر