ذهن هایی كه فرش می بافند!

ذهن هایی كه فرش می بافند!

به گزارش لذت سفر شاید تصویر کلی ما از هنر فرش بافی ایران با اشکالی تداعی می شود که نقشه هایی مشخص دارند؛ اما یکی از کهن ترین فرش های ایرانی که بیشتر به دست عشایر بافته می شده و این روزها به دست فراموشی سپرده شده، فرش هایی است که اتفاقا از روی نقشه بافته نمی شوند و بر مبنای ذهنیات هنرمندی که پای دار نشسته، بافته می شوند.


یکی از معروف ترین فرش هایی که توسط عشایر بافته می شده و هم اکنون هم گاها بافته می شود، فرش ذهنی بافت است؛ فرش هایی که در خیلی از بافته های ایرانی و بخصوص بافته های کهن امری رایج بوده، نقشه خاصی ندارند و بر مبنای ذهنیات هنرمند بافته می شوند.
منیر امانی، استاد دانشگاه و کارشناس صنایع دستی در حوزه طراحی فرش دراین زمینه به ایسنا می گوید: این فرش ها که الگوهایی خاصی ندارند برای عشایر بوده که آنچه را که در اطرافشان وجود داشته را می بافتند. قاعدتا وقتی به شهرها رسید به این مفهوم است که عشایری که در شهرها ساکن شدند این مدل فرش بافی را ادامه دادند.


او با اعلان اینکه این مدل فرش بافی مختص شهر خاصی نبوده است، یادآور می شود که خصوصیت اصلی فرش های ذهنی بافت این است که بافندگان بسته به ذهن و سلیقه ای که دارند، نقشه می دهند و می بافند. تا زمانی که عشایر این مدل بافت را ادامه بدهند و آموزش بدهند، این مدل بافت هم ادامه پیدا می کند؛ اما به صورت کلی این مدل بافت کمتر شده است، به این خاطر که عشایر در شهرها ساکن شده اند و از طرفی هنر فرش بافی هم دگرگون شده است.امانی اشاره کرد: از طرفی به سبب ساکن شدن هنرمندان فرش بافت عشایر در شهرها، اغلب به این هنرمندان نقشه های معمول فرش سفارش داده می شوند و با توجه به این که شاید فرش های ذهنی بافت چندان مورد اقبال عمومی نباشند، بافت این مدل فرش ها کاهش یافته است؛ البته نمی توان اظهار داشت که این هنر منسوخ شده، ولی بافت آنها کاهش یافته است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پیشتر افرادی که توان مالی بالایی نداشتند به سراغ این مدل فرش ها می رفتند؛ اما هم اکنون یا نسل های جوان بیشتر این مدل فرش ها را می پسندند یا اینکه افرادی که کلکسیونر هستند به سراغ آنها می روند.منبع:

1399/10/13
13:26:44
0.0 / 5
1049
تگهای خبر: آموزش , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر