بازگشت از فرودگاه با وجود صدور بلیط برای مبتلایان كرونا

بازگشت از فرودگاه با وجود صدور بلیط برای مبتلایان كرونا

لذت سفر: رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی از دسترسی نداشتن دفاتر فروش بلیط به لینك بیماران كرونایی اطلاع داد و اظهار داشت: بلیط برای همه افراد صادر می شود اما بعضی از ایرلاین ها مسافران مبتلا به كرونا را از فرودگاه به خانه بر می گردانند.


حرمت الله رفیعی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی با بیان این خبر اظهار داشت: دفاتر آژانس های هوایی و سامانه های فروش آنلاین بلیط هواپیما دسترسی به بانک اسامی وزارت بهداشت بیماران کرونایی ندارند و هر فردی می تواند مبادرت به خریداری بلیط هواپیما کنند.
وی اضافه کرد: فرد مبتلا به کرونا می تواند بلیط بخرد و برای سفر به فرودگاه برود اما بعضی از ایرلاین ها در فرودگاه امکان سفر به فرد مبتلا به کرونا نمی دهند و وی را به خانه باز می گردانند. اما همه ایرلاین ها هنوز به لینک بیماران کرونایی وزارت بهداشت دسترسی ندارند.
رفیعی ضمن اشاره به فرآیند صدور بلیط برای سفر هایی که احتیاج به ویزا دارند، اظهار داشت: فرد متقاضی باید برای صدور بلیط نتیجه تست منفی آزمایش کرونایش را نشان دهد سپس مبادرت به صدور بلیط می نماییم و فرآیند کنونی برای بلیط داخلی نادرست است.
رفیعی ضمن اشاره به این که هنگامی برای فردی بلیط صادر می شود، حق استفاده از آن برای وی وجود دارد، اظهار داشت: باید فرد مبتلا به کرونا امکان خرید بلیط نداشته باشد نه این که بعد از خرید و رفتن به فرودگاه به خانه بازگردانده شود.
وی افزود: اگر مقرر است از تردد فرد مبتلا به کرونا گرفته شود باید از ابتدا این اتفاق بیفتد. چونکه فرد مبتلا می تواند تا آمدن به فرودگاه و حتی محوطه فرودگاه خیلی از افراد را مبتلا کند.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، چند هفته پیش دکتر علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در نامه ای به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، رئیس سازمان راهداری، مدیرعامل شرکت راه آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر ضرورت اجتناب از هر گونه جابجایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا تصریح کرد.
در نامه رییسی آمده بود: «در راستای اجرای بند هفت مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد عدم جابجایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با توجه به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا، از تاریخ ۲۸ آبان هرگونه جابجایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع می باشد.
بدین منظور با عنایت به پیاده سازی بستر فنی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران لازم است با هماهنگی آن سازمان نسبت به برقراری ارتباط با بستر دولت الکترونیک آن سازمان اقدام و از این طریق استعلام لازم از پایگاه داده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.»
بخشنامه ای که وزارت بهداشت ۲۱ آبان ماه ابلاغ نمود و چند روز پس از آن انتشار یافت، حاوی اطلاعات کلی است که فقط تاکید می کند جابه جایی مسافران مبتلا به کرونا به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست ممنوع می باشد.
البته ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت بعدها توضیح دادند که ضرورتی برای عرضه نتیجه منفی تست کرونا هنگام سفر و جابه جایی نیست و فقط افرادی که اطلاعات آنها در سامانه وزرات بهداشت ثبت شده است تا ۱۴ روز اجازه جابه جایی ندارند، اما جزئیات بیشتری درباره چگونگی دسترسی مراکزی مثل شرکتهای مسافرتی و حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی و مراکز اقامتی به بانک اطلاعاتی بیماران شناسایی شده را هنوز مشخص نکرده است.
هفته پیش ولی تیموری معاون گردشگری کشور از ارسال نامه ای به معاون وزارت بهداشت برای دسترسی مراکز فروش بلیط و البته دیگر تاسیسات گردشگری به فهرست بیماران کرونایی اطلاع داده بود.
در نامه تیموری به معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: در مورد دستورالعمل ممنوعیت جابه جایی مسافران مبتلا به کروناویروس بدون دریافت تست کووید ۱۹، با عنایت به این که درحال حاضر تمام تاسیسات گردشگری اقامتی و پذیرایی در بستر سامانه جامع نظارت و اطلاعات این وزارتخانه معروف به «سامانه جانا» فعالیت می کنند:
در چارچوب بند ۱ و سایر مفاد دستورالعمل فوق الذکر با توجه به این که سرویس برخط استعلام الکترونیکی وضیعت مبتلا شدن به کرونا از جانب آن وزارتخانه با استفاده از رابط نرم افزاری (وب سرویس) و برپایه پارامتر (کد ملی و تاریخ سفر) نتیجه وضعیت ابتلای افراد را مشخص می کند، پیشنهاد می شود دسترسی لازم به این وزارتخانه اعطا شود تا تاسیسات گردشگری شامل هتل، متل، مهمانپذیر، واحدهای پذیرایی و... از وضعیت مسافران مبتلا به کرونا اطلاع پیدا کرده و ضمن رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، تمهیدات لازم را در این خصوص به عمل آورند و با قطع زنجیره از گسترش و شیوع بیشتر بیماری جلوگیری به عمل آید.
تیموری در گفتگو با ایرنا با بیان این که وزارت گردشگری تمام تلاشش را برای همکاری با وزارت بهداشت در جهت قطع زنجیره کرونا در کشور می کند، اظهار داشت: باید در تمام سامانه های مرکزی عرضه خدمات مسافربری و همینطور درگاه های فروش بلیت اینترنتی، پارامترهای مطروحه به ازای هر شخص متقاضی دریافت و استعلام برخط برای فرد صورت گیرد و چنان چه نتیجه استعلام الکترونیکی برپایه تاریخ سفر مثبت اعلام شد، خدمتی عرضه نشود.
وی با بیان اینکه نامه اش به معاون وزارت بهداشت هم در همین راستا بوده است، اظهار داشت: نه تنها آژانس های هوایی، بلکه باید دیگر تاسیسات گردشگری همچون هتل ها، بوم گردی و دیگر تاسیسات گردشگری این امکان را داشته باشند.
تیموری در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص این که چرا تابحال این دسترسی ها به وجود نیامده و هم اکنون علیرغم این محدودیت های اعمال شده، فرد مبتلا به کرونا همینطور امکان سفر و مبتلا کردن دیگران به بیماری را دارد، اظهار داشت: ما اعلام آمادگی کردیم و به زودی این امکان مهیا می شود.
وی اضافه کرد: این فرآیند یعنی قرار دادن این لینک در اختیار تاسیسات گردشگری زمان بر نیست و کار فنی زمان بری ندارد و به زودی و در ایام آینده از تردد بیماران کرونایی جلوگیری می شود.


1399/09/09
22:34:13
5.0 / 5
1437
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , اینترنت , بلیط
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر