داستان سردرهای آجری خیابان شاپور چیست؟

داستان سردرهای آجری خیابان شاپور چیست؟

به گزارش لذت سفر تعدادشان زیاد است؛ سردرهای قدیمی با تزیینات آجری در خیابان وحدت اسلامی یا همان شاهپور سابقِ تهران. یكی از علائم قدیمی نشین و اعیانی تهرانی ها كه ضلع شرقی خیابان در میان دو محله مولوی و شاپور را پر كرده و حالا هر بار آجری می افتد، سردری گل گرفته می شود یا خانه ای زیر آوار و در گذر سال ها همه نشانه هایش را از دست می دهد و معمولا هیچ خبری از متولیان حفاظت از آنها نیست.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، برخی خانه ها هنوز نشانه ای از زندگی دارند و برخی سردرها یا دیوارهای لب بام شان حرف شان خرابی است و ویرانی. نشانه هایی که باقی مانده اند به نسبت تازه شدن خانه ها یا مغازه هایی که ساخته شده اند برابرند. خیلی جاها دیوارهای بدون در باقی مانده و خانه ها و سردرهایی که نشانه ای از زندگی ندارند؛ مانند خانه خاندان "حداد".
نگاه های عابرانِ با خیابان غریبگی می کند، نه مغازه ای حدفاصل این سردرهاست و نه خانه ای که بتوان نشانی از زندگی در آن پیدا کرد و زنگش را زد تا شاید صاحبش حرفی از قدیمی ترهای محله اش بگوید، به جز یک مغازه که یک پسربچه و مردی جوان در آن سرگرم کارهای خود هستند.


کاسبِ جوان که مغازه اش درست کنار یکی از سردرهای آجری است، محدوده خانه را دو سردر آجری در خیابان وحدت اسلامی می داند و اعتقاد دارد این خانه متعلق به برادران حداد بوده و هنوز در تملک همین خاندان است.
او که چند بار به لطف نگهبان خانه سرکی به داخل بنا کشیده می گوید: چیزی که دیده ام حدودا همه فضای خانه تخریب شده و در چند بخش معماری اندک و بعضی از تزیینات باقی مانده است، ولی اکنون بیشتر سگ ها داخل خانه نگهداری می شوند.
او درباره خاندان حدادها در دوره پهلوی «یک برادر را کارمند بانک مرکزی دوره پهلوی و برادر دیگر را هم یکی از اولین داروسازان کشور معرفی می کند که بخشی از کارهایش را در داخل همین خانه انجام می داده است»؛ اطلاعاتی که در درست بودن آنها تردید زیادی وجود دارد.خانه های سردرآجری، یادگار تهرانی های پولدار در گذشته
اما نصرالله حدادی – تهران شناس – به وجود باغ های قدیمی در این منطقه و به خصوص پارک مختارالسلطنه اشاره می کند و به ایسنا توضیح می دهد: این باغ ها در این محدوده بوده اند و بنابراین به مرور تکه تکه شده و افراد خانه های مختلفی در آنها ساخته اند.
او با بیان اینکه معماری سردرهای باقی مانده در خیابان وحدت اسلامی (شاهپور سابق) متعلق به دوره پهلوی اول است، ادامه می دهد: آن منطقه از مولوی جزئی از خندق اصلی تهران بود که در سال ۱۲۴۶ شمسی پر شد و هر سال بخش هایی از آن خانه ها و بناها راه اندازی شدند.
او با تکیه بر این که در قدیم اصطلاحا به این خانه ها «خانه سردر آجری» می گفتند، ادامه می دهد: وقتی مالکان یک بنا پولدار بودند و امکان ساخت بنایی را با سردر آجری داشتند این کار را می کردند و همان می شد که سردرهای متنوعی هم در محله های مختلف تهران ساخته می شد.
حدادی با بیان اینکه اصولا کسانی که در محدوده بازار تهران فعالیت می کردند، در محله های امیریه و شاپور زندگی می کردند، ادامه می دهد: این منطقه از محله های اعیان نشین تهران بود، بنابراین این سردرها در این نقاط زیاد بوده و بعضی از آنها هنوز باقی مانده اند.

1399/08/29
12:20:29
5.0 / 5
1564
تگهای خبر: برند , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر