هرمز از گردشگری تا خاك رنگین كمانی

هرمز از گردشگری تا خاك رنگین كمانی

وقتی نام هرمز آورده می شود یاد رشادت ودلیرمردی مردان ایرانی در بیرون راندن استعمارگران بخصوص انگیس و پرتغال در ذهن متبادر می شود و این قطعه ای از بهشت گردشگری در لوای برخی كوتاهی ها گم می ماند.


هرمز به تنهایی هرمز است ولی نام پر آوازه دیگری بنام تنگه هرمز دارد که به آبراه بین المللی و محل تردد صدها بلکه هزاران کشتی شامل باری، نفتی و مسافری است که از این مسیررفت وآمد می کنند، خاستگاه اقتصادی و امنیتی هم برای کشورمان، کشورهای منطقه و حتی خارج آن دارد.
سر زمین هرمز آوازه دیگری بنام خاک هرمز دارد که سال ها به سمن بخس توسط بخش خصوصی خاک سرخ آن صادر می شود و بدلیل نبود فناوری در داخل این معدن گران بها برای بیگانه سود آوری داشت و ما ازآن بهره برداری لازم نمی کردیم.
فراموش نکنیم که هرمز درطول دوران دفاع مقدس و حتی هم اکنون بعنوان یک ناو بزرگ در مقابل استکبار جهانی استوار ایستاده و رشادت های جوانان همچون شهیدان اسحاق دارا و اسد الله رییسی در ساقط کردن چرخبال نظامی آمریکا نظارگر بوده و با وجود جمعیت کم در آن دوران بیشترین شهید دربین شهر و روستاها تقدیم کرده که شهیده فاطمه نیک به عنوام ام الشهدا با تقدیم تمام اقوام ونزدیکان خود در آخر خود در حادثه مکه در سال 66 به شهادت رسید.
و اما درسالهای اخیر هرمز بعنوان یک جزیره شناخته شده گردشگری نزد خیلی از گردشگران ایرانی وخارجی جا افتاده بطوریکه تا پیش از بیماری کرونا بخش اعظم رفت و آمد به جزیره هرمز را تشکیل می داد تا مردم دور و نزدیک از این موهبت الهی بهره مند شوند.
از سوی دیگر مسئولان هرمزگان و به خصوص استاندار در این سال ها توجه و تاکید ویژه ای نسبت به جزیره هرمز داشته و تلاش فراوانی برای جذب سرمایه گذاران توانمند شده است تا زندگی مردم آن متحول شودو گردشگران ازاین فضای طبیعی لذت ببرند.
با این وجود روند اجرای طرح های سرمایه گذاری در این جزیره باعث گلایه هایی هم شده که مسئولان جزیره هرمز ضمن اشاره به وجود آن خواهان همکاری بیشتر اداره های دولتی برای رفع موانع و مشکل های سرمایه گذاران شده اند.


سرمایه گذارانی که برای اجرای طرح خود رجوع نکنند حذف شوند
آغاز گلایه ها از روند کند اجرای طرح های سرمایه گذاری در جزیره هرمز می توان به سخنان استاندار هرمزگان در نشست اخیر بررسی پروژه های طرح توسعه پایدار جزیره هرمز اشاره نمود که اظهار داشت: به سرمایه گذاران غیر فعال ضمن اعلام اخطـار، مهلتی داده شود تا در صورت رجوع نکردن یا نداشتن فعالیت از لیست سرمایه گذاران حذف و فرصت به سایر سرمایه گذاران داده شود.
فریدون همتی افزود: با عنایت به پیگیری های به عمل آمده، مشکلات بیشتر طرح های سرمایه گذاری در جزیره هرمز رفع شده و در نتیجه اقدام های صورت گرفته در جزیره هرمز در سالهای اخیر، شاهد افزایش ورود گردشگران به این جزیره و تاثیرگذاری خوب آن در اشتغال مردم هرمز بوده ایم و تحولات خوبی در این جزیره در حال رقم خوردن است.


بخشدار هرمز: همچنان روند مورد گلایه استانداری هرمزگان ادامه دارد
بخشدار جزیره هرمز ضمن اشاره به کُندی روند اجرای طرح های سرمایه گذاری در این جزیره بیان داشت: مصلحت نمی دانم در این خصوص صحبت کنم اما در کل می توان گفت همچنان همان روند قبلی که استاندار هرمزگان از آن گلایه دارند ادامه دارد.
سیدمجدالدین حسینی اظهار داشت: پیگیر تسریع در روند اجرای طرح های سرمایه گذاری برای تأمین نظر استانداری و مسئولان استان هستیم.
وی با عنایت به گردشگری بودن جزیره هرمز خواهان استقرار اداره میراث فرهنگی در این جزیره و تسریع در روند صدور موافقت اصولی های طرح های گردشگری شد.


امام جمعه جزیره هرمز: روند سرمایه گذاری در جزیره هرمز سهل تر شود
امام جمعه جزیره هرمز هم به ایرنا اظهار داشت: تقاضا داریم روند سرمایه گذاری در جزیره هرمز سهل تر شود؛ زمان بر بودن صدور مجوز سرمایه گذاری و اختلاف های بین اداره های دولتی قبل از صدور مجوز مرتفع شود.
حجت الاسلام فتح الله بهزادی اشاره کرد: این زیبنده نیست که در عصر ارتباطات سرمایه گذار را برای دریافت مجوز سرمایه گذاری از این اداره به اداره دیگر فرستاده شود بلکه اداره های دولتی باید با یکدیگر ارتباط نظام مند داشته و تمام کارهای یک پرونده سرمایه گذاری با یکبار رفتن به سرانجام برسد.
حجت الاسلام بهزادی خاطرنشان کرد: طرح های جدید در این جزیره آغاز نشده و این جزیره در هفته دولت هم طرحی برای افتتاح نداشت.
وی اشاره کرد: طرح رینگ دور جزیره که بنا بوده ۵۰ درصد هزینه های آنرا بنیاد برکت و ۵۰ درصد دیگر را استانداری هرمزگان بپردازد که حالا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد از طرح های گذشته است.
وی بیان داشت: آسفالتی که برای این رینگ هم استفاده شده از نوع آسفالت سرد است درحالی که بهتر بود برای کیفیت و دوام بیشتر از آسفالت گرم استفاده می شد.
امام جمعه هرمز خاطرنشان کرد: همینطور طرح تعمیر و اصلاح لوله کشی آب آشامیدنی جزیره به طول ۱۰ کیلومتر که توسط بنیاد برکت انجام شد هم از طرح های قبلی است.
وی تاکید کرد: بایستی ظرفیت های اولویت دار جزیره هرمز مشخص، سرمایه گذاران به جزیره هرمز دعوت و ظرفیت های سرمایه گذاری این جزیره به آنان معرفی شود.
حجت الاسلام بهزادی اضافه کرد: جزیره هرمز در زمینه گردشگری، صیادی و خاک دارای ظرفیت سرمایه گذاری است، ۷۲ نوع خاک در این جزیره وجود دارد که خاک سرخ از همه شناخته شده تر و معدن خاک سرخ این جزیره دارای نیم قرن پیشینه است.
وی خاطر نشان ساخت: با عنایت به تاکید رهبر انقلاب درمورد خام فروشی نکردن منابع کشور می توان از سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع تکمیلی یا تبدیلی به این جزیره دعوت کرد.
امام جمعه جزیره هرمز اظهار داشت: در حوزه صنعت سفر و گردشگری هم می توان سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در زمینه پلاژ بانوان، پارک آبی و سایر زیربخش های این صنعت تشویق کرده و شرایط سرمایه گذاری را برای آنان فراهم ساخت.


مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان: موافقت اصولی طرح های غیر فعال باطل می شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان هم اظهار داشت: اعتبار موافقت اصولی ها یک ساله بوده و الان کمیته ای جهت بررسی اصولی هایی که سال ها از صدور آنها می گذرد تشکیل شده است.
رضا برومند بیان داشت: برخی ۱۵ سال قبل برای اجرای طرح سرمایه گذاری در بخش گردشگری زمین گرفته اند اما اقدامی انجام نداده اند که این ها خلع ید می شوند تا فرصت سرمایه گذاری به دیگران داده شود.
وی اضافه کرد: حالا روند صدور موافقت اصولی اجرای سرمایه گذاری به صورت الکترونیکی بوده و سرمایه گذار طرح خویش را در سامانه بارگذاری می کند و کارشناسان بعد از بررسی طرح و توان سرمایه گذار در مورد صدور یا صادر نکردن مجوز سرمایه گذاری اقدام می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان بیان داشت: تمام سرمایه گذارانی که از مسیر بنیاد برکت به این اداره کل معرفی می گردند همین مسیر را باید طی کنند.
برومند در مورد کُند بودن روند سرمایه گذاری در جزیره هرمز هم اظهار داشت: سرمایه گذار برپایه توان خود و وضعیت کنونی اقتصادی مبادرت به سرمایه گذاری می نماید.
وی افزود: در این سالها به علت نوسان های اقتصادی و کاهش و افزایش نرخ ارز هزینه اجرای طرح های سرمایه گذاری هم تغییر می کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان مثال زد: همین عامل سبب شده پارک آبی بندرعباس با وجود دریافت وام بانکی تا کنون به مرحله بهره برداری نرسد.


طرح مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز در انتظار مجوز وزارت میراث فرهنگی
برومند در بخش دیگری از سخنان خود به مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز پرداخت و اظهار داشت: این طرح آماده و به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده تا در صورت صدور مجوز، اجرای کار آغاز شود.
وی در مورد مباحث طرح شده در مورد مرمت اضطراری این قلعه پارسال را شک برانگیز دانست و اظهار داشت: چگونه عده ای که یکسال شاهد اجرای طرح این مرمت اضطراری بوده اند هفت ماه بعد از اتمام کار این مباحث را مطرح می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه بحث های تلخی در مورد انتقادهایی که مطرح می شود وجود دارد، اظهار داشت: آن مرمت برای پیشگیری از ریزش قلعه با عنایت به فرصت اندک مالی انجام شد.
هرمز یکی از جزیره های چهارده گانه استان هرمزگان به صورت بیضی شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در هشت کیلومتری جنوب بندرعباس است.
این جزیره سبقه فرهنگی بسیار غنی در طول تاریخ داشته و در طول قرن ها نماد مقاومت و سلطه ناپذیری ملت ایران بوده و خواهد بود، جزیره هرمز سبب موقعیت راهبردی جغرافیایی، بازرگانی و همسایگی با تنگه هرمز به کلید خلیج فارس هم شهره است.
این جزیره زیبا به بهشت زمین و جعبه مداد رنگی با بیشتر از ۹۰ طیف رنگی شهرت دارد؛ جزیره ای که تمامی رنگ های دنیا یکجا در آن جمع شده و یک تابلوی نقاشی زیبا خلق کرده است.
سواحل رنگی، دره مجسمه ها، پرتگاه های صخره ای و سنگی بکر در کنار دریا، غارهای دریایی، قلعه پرتغالی ها، دره مجسمه ها، حیات وحش جانوری و دریایی مانند آهوان، لاک پشت ها و شقایق های دریایی، آبسنگ های مرجانی، گنبدهای رنگارنگ نمکی، پوشش گیاهی بومی و جنگل های مانگرو همچون جاذبه های دینی و گردشگری جزیره هرمز است.
این جزیره با مساحت ۴۲ کیلومتر مربع و مختصات جغرافیایی ۲۷ درجه شمالی و۵۶ درجه شرقی در دهانه تنگه هرمز و در بین آب های خلیج فارس قرارگرفته است.
هرمز پیش از این زیر نظر شهرستان قشم بود که با تصویب هیات وزیران بخش هرمز درپنجم اسفند ماه ۹۷ و ابلاغ آن در تاریخ هشتم اسفند ماه سال گذشته توسط معاون اول رئیس جمهوری به شهرستان بندرعباس پیوست.منبع:

1399/07/22
13:24:29
5.0 / 5
1632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر