قدم بر روی ترسناك ترین وسیله تفریحی جهان در ایران بعلاوه فیلم

قدم بر روی ترسناك ترین وسیله تفریحی جهان در ایران بعلاوه فیلم

به گزارش لذت سفر اردبیل بدترین، ترسناك ترین و در عین حال هیجان انگیز ترین وسیله تفریحی در جهان است؛ مانند حركت بندبازان در ارتفاعات یك دره اما خیلی ها از آنهایی كه علاقه مند به تجربه اش هستند دل پریدن از ارتفاعات (بانجی جامپینگ) را ندارند اما دوست دارند آدرنالین خونشان به بالاترین حد ممكن برسد و اوج هیجان را تجربه كنند.


تمام آنرا می توانند با حرکت بر روی بلندترین پل شیشه ای جهان که در ارتفاع حدود 400 متر بالاتر از دره ای معروف به گرند کنیون شهر "ژانگ جیا جی" چین ساخته شده، تجربه کنند و یا با قدم زدن بر روی پل معلق "هونگ یاگو" بعنوان طولانی ترین پل معلق با کف شیشه ای جهان و بر روی یک دره زیبای پر از آبشار، کوهستان و معابد قدیمی در شمال شرقی چین، ترس و وحشت را و نه تحسین سازنده های این غول پیکرها را با تمام وجود حس کنند.

نیازی به سفر ایرانی ها به چین برای دیدن تماشایی ترین پل های شیشه ای جهان نیست
نیازی به سفر ایرانی ها به چین و یا کانادا و اتریش برای دیدن تماشایی ترین پل های شیشه ای جهان نیست چون که دقیقا همین نزدیکی ها و بیخ گوششان است آن هم با یک تفاوت خاص که ان را جز نخستین ها در جهان ساخته است.
بزرگترین پل معلق تمام شیشه ای قوسی جهان در ارتفاع 80 متری و طول 210 متری اش دقیقا همان حسی را می دهد که بر روی طولانی ترین و بلندترین پل معلق شیشه ای جهان در چین دست می دهد.
در مقابل چشمان حیرت زده گردشگران، سازه ای بزرگ از فولاد، بتن و کابل ها و شیشه های با قدرت کششی بالا قرار دارد؛ بسیا بلند، طولانی و کاملاً شفاف به صورتی که زیر پا دیده و حس می شود؛ انگار که روی هوا راه می روید؛ راه رفتن روی گودال های بزرگ حتی کسانی که سابقه راه رفتن روی پل های معلق شفاف را دارند هم خواهند ترساند.
دقیقا بعد از عبور از شهر شکوفه های گیلاس یعنی "هیر" اردبیل، پل معلق شیشه ای به روی دره و رودخانه خروشان “هیر چایی” ساخته شده است؛ ساختی تمام ایرانی دارد و کار دست مهندسان زبردستی است که به آنها بها بدند کوه را هم جابه جا می کنند.

بازدید روزانه 200 نفر از بزرگترین پل قوسی تمام شیشه ای جهان در شرایط کرونا
کف این پل از ترکیب ۵ لایه شیشه و لمینت طراحی و اجرا شده است، به نحوی که وقتی بر روی این پل هیجان انگیز قدم بر می دارند جلوه ای از رودخانه، درخت و صخره ها را در زیر پا قرار می گیرد؛ برایش 80 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و در خرداد کرونایی سال جاری افتتاح شده است.
بسیار خاص است و تک در جهان؛ چونکه در صورتی که تمامی پل های شیشه موجود در جهان به صورت مسطح و ثابت ساخته شده است، پل شیشه ای هیر دارای دو خصوصیت معلق بودن و قوسی شکل بودن است که همانند آن تابحال در سطح دنیا ساخته نشده و کلیه قطعات شیشه ای و کابل های فلزی آن با کیفیت عالی در داخل ایران ساخته شده است.
هر چند کرونا نگذاشت تابستان سال جاری اردبیلی ها میزبان گردشگران ایران از اقصی نقاط آن این سرزمین پهناور باشند اما باز هم روزانه بازدیدکنندگان 200 نفری را با رعایت پروتکل های بهداشتی را از این پل هیجان انگیز عبور می دهد.
این تازه بخشی از زیبایی های بزرگترین پل قوسی تمام شیشه ای جهان است؛ مقرر است به زودی در فازهای توسعه ای این مجموعه دیدنی، هتل، متل، رستوران شیشه ای، اقامتی های سنتی و پل معلق دوم به بهره برداری برسد؛ هر چند هنوز هم لنگ نبود جاده دسترسی درست و حسابی برای بازدیدکنندگان است و به مسؤلان التماس می کنند که زودتر به گلایه و شکای گردشگرانش خاتمه دهند.

از رستوران شیشه ای تا امکانات خاص و متفاوت بزرگترین پل قوسی تمام شیشه ای جهان
حسین عباسی نیا، نایب رییس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذار این پروژه به خبرنگار ایسنا تصریح کرد: پل معلق و قوسی شکل شیشه ای هیر که در خاورمیانه بی نظیر است، از خرداد ماه سالجاری پذیرای مسافران و گردشگران است و در حالی میزبان گردشگران و مسافران بوده که در این مجموعه گردشگری تمام دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی رعایت شده است.
او از جزئیات این پروژه بیشتر گفت و اینکه این پروژه دارای دو محوطه گردشگری شماره یک و دو است به صورتی که این دو محوطه با پل شیشه ای معلق به همدیگر متصل شده اند و در فاز نخست پروژه، امکانات تفریحی مانند زیپ لاین، پرش از ارتفاع و شهر بازی کودکان در این محوطه ها بوجود آمده است.
حسین عباسی نیا در ادامه با اشاره به امکانات دیگر این مرکز تفریحی گردشگری اظهار نمود: این مجموعه شامل دو بخش برای تفریحات سالم کودکان و بزرگسالان، پارکینگ، استخر، فواره موزیکال، زیپ لاین، بک جام، ترامپولین و صخره نوردی ویژه کودکان است. برای کودکان مجتمع بازی "ادوین جای" شامل سه طبقه و بیشتر از 48 بازی در نظر گرفته شده تا کودکان در کنار 9 بازی خود از این مکان هم استفاده کنند.

عباسی نیا خاطرنشان کرد: پل معلق راه اندازی شده هیر، اولین پل شیشه ای قوسی شکل جهان به حساب می آید که با طراحی مهندسان ایرانی در آستانه افتتاح قرار گرفته و هیچ عنصر خارجی در طراحی و ساخت آن دخیل نبود.
وی درباره تفاوت های این پل با پل های معلق دیگر جهان خاطرنشان کرد: هم اکنون تمامی پل های شیشه موجود در جهان به صورت مسطح و ثابت ساخته شده است این در شرایطی است که پل شیشه ای هیر دارای دو خصوصیت معلق بودن و قوسی شکل بودن است که همانند آن تابحال در سطح دنیا ساخته نشده است؛ کلیه قطعات شیشه ای و کابل های فلزی آن با کیفیت عالی در داخل ایران ساخته شده است.
مدیر عامل پل معلق شیشه ای هیر به خرج های صورت گرفته برای این مجموعه گردشگری هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای این پروژه 20 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و طرح توسعه آن 80 میلیارد تومان اعتبار می خواهد که تلاش خواهیم کرد در سال های آینده فازهای تکمیلی را هم به بهره برداری برسانیم.
به گفته عباسی نیا، مجموعه گردشگری پل معلق شیشه ای هیر هم در شرایط کرونایی مانند سایر مجموعه های گردشگری به دلیل رجوع کم گردشگران گرفتار ضرر و خسارت فراوانی شده است، اما به خاطر منحصر به فرد بودنش در کشور و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی توسط پرسنل، مهمانان و گردشگران هر روز میزبان بازدیدکنندگان است.
مدیرعامل مجموعه گردشگری پل معلق شیشه ای هیر از چالشهای نگهداری پل معلق شیشه ای گفت و اینکه لزوم دارد بازدیدکنندگان از پل معلق شیشه ای، با دمپایی یا پاپوش مخصوصی روی پل قدم بردارند تا هم از خط و خش روی شیشه جلوگیری شود و هم از طبیعت بکر زیر پل که رودخانه هیرچایی و باغات زیبا قرار دارد، نهایت لذت را ببرند.

بزرگترین پل معلق قوسی جهان قابلیت تحمل یک تن وزن را در هر متر مربع داراست
عباسی نیا از ایمن بودن پل شیشه ای اطمینان داد و درباره میزان استقامت شیشه های آن، اظهار داشت: شیشه های پل معلق پنج لایه ای هستند و متشکل از سه لایه شیشه و دو لایه لمینت می باشد که با آزمایش های صورت گرفته توسط مهندسان، قابلیت تحمل یک تن وزن را در هر متر مربع دارا می باشد که کاملا ایمن و نشکن می باشد.
مدیرعامل مجموعه گردشگری پل معلق شیشه ای هیر افزود: این پل شیشه ای، ظرفیت بیشتر از هزار نفر به صورت یکجا را داراست اما به علت فاصله گذاری و بیماری کرونا، از تردد بیشتر از ۲۰۰ نفر در لحظه روی پل جلوگیری می شود.
وی با گلایه از مشکلات مسیر ورودی این مجموعه اظهار داشت: علیرغم تلاش مسؤلان شهری و شهرستانی متاسفانه راه های دسترسی پل معلق تکمیل نشده است و به دلیل همین مبحث مجموعه گردشگری هیرلند گرفتار ضرر و زیان فراوانی شده چون که نبود راه دسترسی باعث رنجش و نارضایتی گردشگران هم شده است.
عباسی نیا از همه مسؤلان استانی خواست در جهت پشتیبانی از صنعت توریسم و پیشرفت و آبادانی شهر توریستی هیر و استان اردبیل، نسبت به رفع مشکلات این مجموعه گردشگری همچون مهمترین آنها که راه دسترسی است، مساعدت داشته باشند.
بزرگترین پل معلق قوسی جهان در ارتفاعات شهر گردشگری هیر معروف به شهر شکوفه های گیلاس و در جنوب شهر اردبیل قرار دارد و به بهشت پنهان شهر هیر (دربند) معروف است.
گزارش از: سمیه درازی

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/webm


منبع:

1399/07/14
13:42:36
5.0 / 5
1696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر