به مناسبت روز ملی غار پاك:

غار نمكدان قشم پاكسازی شد

غار نمكدان قشم پاكسازی شد

ایرنا- مدیر ژئوپارك جهانی قشم اظهار داشت: به مناسبت روز ملی غار پاك، غار نمكدان قشم از زباله پاكسازی و تابلوی مشخصات و شناسنامه در انتهای غار نیز نصب گردید.


علیرضا امری کاظمی روزدوشنبه در جمع خبرنگاران اضافه کرد: پاکسازی گرافیتی های ورودی غار نمکدان، جمع آوری تابلو، بنر و یادبودهایی که در انتهای غار نمکدان توسط گروه های مختلف به جا گذاشته شده نیز انجام شد.
وی افزود: در این برنامه ی یک روزه، ۴۲ علامت راهنما برای هدایت غارنوردان نصب گردید.
مدیر ژئوپارک جهانی قشم اشاره کرد: یک تیم چهار نفره به عمق ۴۰ متری اقدام نمودند و بعد از پیمایش تا انتهای غار نسبت به انجام پاکسازی و نصب تابلوها اقدام نمودند.
وی اضافه کرد: غار نمکی جزیره قشم واقع در ژئوسایت گنبد نمکی بعنوان یک اثر ملی و طبیعی به ثبت رسیده و تحت حمایت شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو است.
امری کاظمی افزود: این غار با طولی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ متر، طولانی ترین غار نمکی جهان به شمار می آید و دارای جاذبه های مختلفی همچون استلاکتیت های بلورین، ستون ها، جرزها و حوضچه های فراوان به همراه سقف و دیواره های رنگین برای غارنوردان است.
ژئوپارک یا پارک زمین شناسی منطقه ای است شامل مجموعه ای از پدیده های زمین شناختی، آثار تاریخی، بوم شناسی، دیرینه شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی که با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود. ژئوپارک باید قلمروی مشخص داشته باشدو در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید.
قلمرو ژئوپارک قشم ۲ هزار و ۶۰ کیلومتر مربع شامل جزیره های قشم و هنگام و ۵۰۰ متر مرز حاشیه دریایی این جزایر و خلیج دیرستان است.
این ژئوپارک دارای ۲۷ سایت متنوع و اصلی همچون تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، دره شور و غار نمکدان است و مجاورت آن با جنگل های حرا واقع در شمال جزیره قشم که دارای پنج عنوان تالاب بین المللی، ذخیرگاه زیست کره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش ها و جذابیت های طبیعی ژئوپارک قشم افزوده است.
ژئوپارک قشم تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در کنار تنوع سایت های مختلف را ارائه می کند و علاوه بر این، تنوع اکولوژیکی، دیرینه شناسی و فرهنگی خاصی دارد.


1399/07/09
22:01:01
5.0 / 5
1803
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر