مرمت موزه هنرهای معاصر در گام آخر

مرمت موزه هنرهای معاصر در گام آخر

به گزارش لذت سفر بیشتر از دو سال از آغاز پروژه بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران می گذرد و حالا به قول مدیركل دفتر هنرهای تجسمی ۹۱ درصد از كار انجام شده و مراحل پایانی فرایند بازسازی این موزه در حال انجام می باشد تا در اوایل پاییز بازگشایی شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، نهم اردیبهشت سال ۹۷ اعلام گردید که موزه هنرهای معاصر تهران نیاز به بازسازی دارد و به سبب تعمیرات گسترده تا آخر تابستان همان سال تعطیلست که البته وعده بازسازی شش ماهه این موزه به بیش از دو سال افزایش پیدا کرد. موضوعی که علت آن از طرف مسئولان پروژه اهمیت این پروژه و تمرکز بر انجام کار با کیفیت عنوان شده است.

هادی مظفری، مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی بامداد روز سه شنبه (۲۱ مردادماه) در جریان بازدید خبرنگاران از پروسه باسازی موزه و تکمیل فضای گنجینه درباره علل طولانی شدن پروسه مرمت و بازسازی با اعلان اینکه "هم حالا در مرحله پیشرفت ۹۱ درصدی هستیم"، اظهار نمود: آخرین وعده تکمیل پروژه تا اختتام تابستان بود که تلاش شبانه روزی همکاران موجب شد تا به این مهم نزدیک شویم. حدود دو سال پیش کار مرمت موزه آغاز شد که به مرور جزئیات و اهمیت پروژه بیشتر مشخص شد. طولانی شدن این پروسه به سبب خلف وعده نبود، بلکه به سبب اهمیت کار و انجام کار کیفی بود.

او توضیح داد که پروسه بازسازی و مرمت موزه هنرهای معاصر تهران در ۱۲ جبهه اصلی و در دو فاز شروع شد که در فاز دوم پیشرفت ۹۸ درصدی و در مجموع پیشرفت ۹۱ درصدی حاصل شده است.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی انتقال آثار گنجینه و انجام تست های لازم را همچون مراحل پایانی پروژه بازسازی موزه عنوان و اظهار نمود: سخت ترین بخش این پروژه بازسازی گنجینه بود که تازگی به انتها رسیده است. هر سه بخش گنجینه مرمت شده و علاوه بر آن فضای امنیتی این بخش هم ارتقا پیدا کرده است. همین طور تعداد ریل های بخش اول گنجینه از ۸۶ به ۱۰۶ ریل بالا رفته است.

او همین طور حفظ اصالت موزه را از مهمترین اولویت های پروسه بازسازی برشمرد و تصریح کرد: شاید در ظاهر به نظر برسد که کاری انجام نشده، اما در زیرساخت ها کارهای بسیار مهمی صورت گرفته است که در ماه های آینده فیلم های آن منتشر می شود. در واقع یکی از مهمترین اهداف ما این بود که اگر کسی قبلا موزه را دیده و پس از بازسازی، باردیگر از موزه بازدید می کند، احساس نکند که کلا موزه تغییر پیدا کرده است.

در ادامه صحبت های مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی، مجید حبیبی نژاد ـ مدیر کنترل پروژه ـ هم در سخنانی از اقدامات صورت گرفته در پروژه بازسازی و مرمت گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران سخن گفت. او اشاره کرد که گنجینه موزه به سه بخش اصلی، آثار کاغذی و مجسمه تقسیم می شود که در بخش اصلی که تابلوها در آن نگهداری می شدند، ظرفیت برای ورود آثار جدید و تعداد قفسه های ریلی افزوده شد. الان ۱۰۶ قفسه ریلی وجود دارد که ۱۳ قفسه ریلی متحرک دارد و باقی قفسه ها ثابت هستند.

حبیبی نژاد بهسازی کف، نورپردازی و هوادهی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در جریان بازسازی موزه عنوان نمود و اظهار داشت: برای ما بسیار مهم بود که اصالت موزه حفظ شود و در همین راستا کاملا موزه را به اصالت اولیه خودش بازگردانده ایم. ریل های قبلی کاملا فرسوده شده بود که الان تمامی آنها جایگزین شده است. ریل هایی هم برای آثار بزرگ در نظر گرفته شده است که قبلا نمونه های آنرا در گنجینه نداشتیم. در این میان این نکته را هم باید در نطر داشت که کلیه ریل ها و ماشینری این پروژه توسط مهندسان ایرانی انجام شده و تمام قطعات در کشور خودمان ساخته شده است.

او همین طور اعلام نمود که گنجینه موزه هنرهای معاصر به حفاظت آتش نشانی مجهز شده و ۱۵ تشخیص دهنده آتش در محیط گنجینه استفاده شده است. همین طور برای هر سه بخش گنجینه درهای ضد سرقت نصب شده است تا میزان امنیت موزه و آثار گنجینه افزایش پیدا کند.

حبیبی نژاد درباره گنجینه آثار مجسمه هم توضیح داد: باتوجه به وجود مجسمه های خاص در گنجینه، بخش مجزایی برای آنها در نظر گرفته شد که این بخش هم به تمام امکانات همانند سیستم هوادهی مجهز شده است. برای مجسمه ها پایه در نظر گرفته شده است، که همه آنها روی پایه در قفسه ها قرار بگیرند.
* متعاقبا به این گزارش عکس و فیلم اضافه می شود.
1399/05/21
16:55:59
5.0 / 5
2630
تگهای خبر: فضا , كیفیت , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر