اما و اگر بازسازی بنای امامزاده سلطان سیدمحمد قزوین

اما و اگر بازسازی بنای امامزاده سلطان سیدمحمد قزوین

به گزارش لذت سفر قزوین معاون میراث فرهنگی استان قزوین اظهار داشت: بنای امامزاده «سلطان سیدمحمد» قزوین در لیست میراث ملی به ثبت نرسیده و اداره كل میراث فرهنگی نظارتی بر اجرای پروژه بازسازی آن ندارد.


به دنبال انتشار تصویری در مورد نحوه بازسازی امامزاده سلطان سید محمد قزوین در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ در فضای مجازی، احسان نورانی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین با عرضه توضیحاتی در این خصوص اظهار داشت: بنای امامزاده سلطان سید محمد در خیابان تبریز و ضلع جنوبی مدرسه سردار واقع شده و یکی از زیارتگاه های معتبر شهر قزوین به حساب می آید که بر مبنای مستندات موجود در دهه چهل به صورت کلی و به شیوه جدید بازسازی شده و گنبد روی آن هم در دهه ۵۰ اجرا و دارای سازه آهنی و کاملا نوساز هست که در سال ۱۳۶۳ توسط استاد تقی عباسپور کاشی کاری شده است.
نورانی با اشاره به اینکه در مورد انتساب ساختمان اصلی بنا به دوره‎های تاریخی منبع قابل تأییدی وجود ندارد، اظهار نمود: پروژه بازسازی امامزاده و گنبد آن به صورت فعلی توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و هیئت امنای امامزاده در حال انجام می باشد که با عنایت به سازه جدید بنا و ثبتی نبودن آن، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‎دستی نظارتی بر اجرای پروژه ندارد.
بنا بر اعلام روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین، امامزاده سلطان سید محمد در انتهای یک کوچه بن بست منشعب از خیابان تبریز در مجاورت چند بنای قدیمی همچون مسجد مدرسه سردار قرار گرفته که اهالی آنرا به نام سلطان سید محمد می شناسند و معتقدند که وی یکی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. آیینه کاری، گچ بری و کاشی کاری همچون تزئینات بنای فعلی امامزاده به حساب می آید.
منبع:

1399/04/01
15:18:52
5.0 / 5
3024
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , زیارت , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر