یادداشت مهمان؛

آینده گردشگری در دوران پساكرونا

آینده گردشگری در دوران پساكرونا

به گزارش لذت سفر آینده گردشگری به دنبال شیوع كرونا با محدودیت هایی مواجه می باشد كه این محدودیت ها اهمیت رعایت كدهای اخلاقی گردشگری را دوچندان می كنند. ازاین رو نیاز است كدهای اخلاقی جدیدی تدوین شود.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: مجید فرهادی یونکی دانشجوی دکترای مدیریت گردشگری یادداشتی درباره آینده گردشگری ایران در دوران پساکرونا نوشته و آنرا در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است.
نگارنده این مطلب در نوشته خود، از گردشگری جایگزین صحبت کرده و درباره محدودیت های آینده گردشگری و کدهای اخلاقی جدید مطالبی را بیان کرده است.
مشروح متن این یادداشت در ادامه می آید:
ویروس کرونا که این روزها جامعه جهانی را درگیر خود کرده، تنها یک بیماری نیست بلکه پدیده ای است که نوع نگرش و روابط را در آینده ای نزدیک تغییر می دهد. کووید ۱۹ اقتصاد دنیا را گرفتار رکود شدید کرده و تقریباً تمام صنایع را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ ازجمله این صنایع که به شدت تحت تاثیر کووید ۱۹ قرار گرفته گردشگری می باشد، صنعتی که اساس و پایه آن، روابط متقابل انسان ها با یکدیگر است.
از این رو، سوالات زیادی در ذهن افراد شکل گرفته که آینده صنعت توریسم چگونه خواهد شد؟ آیا صنعت توریسم باید همچنان متوقف باشد؟ آیا مردم مانند گذشته سفر خواهند کرد؟ بله! مردم باردیگر به سفر می روند و گردشگری متوقف نخواهد شد. ولی ماهیت سفرها متفاوت از گذشته خواهد شد، سفرهای انفرادی رونق می گیرد و این میان متأسفانه برخی از شرکت های گردشگری برای همیشه ورشکست خواهند شد و درنتیجه نیچه مارکت های جدید (بازارهای کوچک موضوعی جدید) در گردشگری شکل گرفته و رشد خواهند کرد.
در صورتی که فعالان صنعت توریسم بخواهند در این بازار و در چنین شرایطی موفق باشند، باید به سمت گردشگری جایگزین حرکت کرده و از گردشگری انبوه اجتناب کنند چونکه این نوع گردشگری بازار خویش را از دست خواهد داد.
درحقیقت، آینده گردشگری با محدودیت هایی مواجه می باشد که این محدودیت ها اهمیت رعایت کدهای اخلاقی گردشگری را دوچندان می کند، ازاین رو نیاز است که کدهای اخلاقی جدیدی تدوین شود. کدهایی که مبین رعایت سفارش های بهداشتی از سمت توریست در ارتباط با کووید ۱۹ در پیش از سفر و حین سفر است و همینطور رعایت اصول ایمنی در مقاصد گردشگری، نظیر چگونگی رعایت فاصله ها در جاذبه های گردشگری یا رعایت اصول بهداشتی در اقامتگاه های گردشگری ازسوی فعالان گردشگری و همینطور در زمان سفر چگونگی رسیدن به مقصد یعنی حمل و نقل سفر باید مورد اهمیت واقع شود در این شرایط با آموزش این دستورالعمل ها به گردشگران و کوشش برای رعایت آنها قدمی بزرگ در احیا صنعت توریسم برداشته می شود.
نکته پایانی اینکه در این دوران لازم است نوع دیدگاه جامعه میزبان به توریستهایی که از کشورهای دیگر به کشورمان سفر می کنند، همچنان مانند گذشته صمیمانه باشد، بخصوص کشورهایی که توریستهایی با بضاعت کمتری دارند و مردم با تصور این که چنین گردشگران امکان دارد بیمار باشند باعث آزار آنها شوند. ازاین رو ضروریست با آموزش های اصولی و بنیادی مردم کشورمان را نسبت به شرایط پیش رو آگاه تر سازیم و همچنان با آغوشی باز پذیرای گردشگران باشیم و فرهنگ اصیل میهمان نوازی ایرانی را حفظ نماییم.

1399/02/10
23:21:03
5.0 / 5
3690
تگهای خبر: آموزش , توریست , حمل و نقل , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر