هتل ها بسته بمانند

هتل ها بسته بمانند

به گزارش لذت سفر با آغاز طرح فاصله گذاری هوشمند، هتل ها بعد از یك ماه تعطیلی به صرافت افتاده اند تا درهای شان را به روی مسافران باز كنند، این درحالی است كه ستاد ملی مقابله با كرونا اماكن اقامتی را در رسته مشاغل «پرخطر» قرار داده و به ادامه تعطیلی آنها حكم داده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، در استان خراسان رضوی جامعه هتلداران اعلام نموده برخی هتل ها و هتل آپارتمان های واجد شرایط با رعایت پروتكل های بهداشتی می توانند به صورت مرحله ای باز شوند و برای پذیرش میهمان اقدام نمایند.
هرچند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسما به تعطیلی اماكن اقامتی در زمان شیوع كرونا حكم نداد و حتی با این مورد مخالف بود، اما در خیلی از استان ها اماكن اقامتی به دستور استانداران و فرمانداران تعطیل شدند كه ستاد ملی مقابله با كرونا هم از این اقدام حمایت كرد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اواخر اسفندماه وقتی بیشتر هتل ها الزامی و اختیاری تعطیل شده بودند، با صدور دستورالعملی، مقررات و پروتكل های تعطیلی و بازگشایی موزه ها، اماكن و تاسیسات گردشگری و اقدامات بهداشتی و حفاظتی را ابلاغ نمود كه «هیچ یك از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه ندارند.»
این پروتكل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده بر اثر انتشار كرونا را مشروط بر این بندها كرده است:
۱- تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت كتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت باردیگر دریافت نمایند.
۲- هیچ یك از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و پیش از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه كشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.
۳- تاسیسات سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش قبل از بازگشایی كنترل و تست شود.
۴- تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم شود.
۵- برق، گاز و آب آشامیدنی تمام قسمت ها برقرار شود.
۶- تا حد ممكن از پرسنل قبلی به منظور كار دعوت شود.
۷- قبل از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی شود.
۸- قبل از شروع باردیگر فعالیت از سلامت پرسنل به وسیله انجام معاینات طب كار و تهیه كارت بهداشت اطمینان حاصل شود.
۹- مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماكن استان اعلام گردد.
واحدهای اقامتی كه در دوران انتشار كرونا تعطیل نشدند هم ملزم شدند: «اقلام بهداشتی شامل محلول های ضدعفونی دست و محیط و ماسك به اندازه لازم برای پرسنل و میهمانان را تهیه كنند و به گندزادیی تمام بخش ها و اتاق ها، شت وشوی حوله و ملحفه با حرارات بالا، مدیریت صحیح پسماند، تخلیه مینی بار، اعلام مراتب به واحدهای درمانی در صورت مشاهده علایم كرونا در هر یك از مهمانان، خاموش كردن تاسیسات غیر لازم به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از خدمات روم سرویس تا حتی الامكان بپردازند.»
مسؤولیت تأمین مواد ضدعفونی كننده درحالی از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به اماكن اقامتی واگذار شد كه جامعه هتلداران از همان زمان اعلام شیوع كرونا در ایران، در نامه ای خطاب به علی اصغر مونسان از كمبود مواد ضدعفونی كننده در این مراكز و دشواری تأمین آن اطلاع داده و درخواست مساعدت كرده بود. در بعضی استان های پرخطر به لحاظ شیوع كرونا همچون قم هم اعلام شده بود كه مراكز اقامتی در تأمین مواد ضدعفونی كننده با مشكل مواجهند. این نامه هیچگاه پاسخی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت نكرد و این سوال كه هتل ها با چنین كمبودی، چگونه پروتكل های بهداشتی را رعایت می كنند و چه نظارتی بر آنها می شود، بی پاسخ مانده است.
حال در شرایطی كه طرح فاصله گذاری هوشمند در شرف اجرا است و برخی مشاغل فعالیت خویش را از ۲۳ فروردین ماه آغاز می كنند، مراكز اقامتی هم در بعضی استان ها همچون خراسان رضوی به صرافت افتاده اند تا فعالیت شان را از سر گیرند.
این درحالی است كه كمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با كرونا در اطلاعیه طرح فاصله گذاری هوشمند، اماكن اقامتی را در رسته مشاغل پرخطر قرار داده و اعلام نموده است: «فعالیت های صنفی كه از بدو شروع بحران بیماری كرونا به علت شرایط محیطی حاكم بر این گونه فعالیت ها و تجمع جمعیت در آن واحدها بعنوان فعالیتهای پرخطر (پرریسك) تعطیل اعلام شده اند تا اعلام عادی شدن شرایط شیوع بیماری كرونا از سوی وزارت بهداشت كماكان تعطیل اعلام می شوند. این فعالیت در حوزه اصناف شامل آرایشگاه های مردانه و زنانه، رستوران ها، تالار پذیرایی و سالن مراسم، مراكز بازی، تفریحی، گیم نت، قهوه خانه ها، چایخانه ها و تریا، اماكن اقامتی، هتل ها، استخر، سونا و ماساژ و باشگاه های بدنسازی و ورزشی هستند.»
ستاد ملی مقابله كرونا حتی واحدهای صنفی كم خطر یا كم ریسك را كه مجاز به فعالیت شده اند، ملزم كرده قبل از هرگونه اقدامی، مجوز فعالیت در روزهای پیش روی شیوع بیماری كرونا را بعد از ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی، دریافت نمایند.
هتل ها همچون مشاغل پرزیان در زمان شیوع كرونا بوده اند؛ جامعه هتلداران ایران برآورد كرده بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان در ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به ۲۰۵۹ هتل و هتل آپارتمان خسارت وارد شده است.1399/01/23
20:18:31
5.0 / 5
3718
تگهای خبر: آپارتمان , آموزش , پزشك , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر