اعتراض به جابه جایی نخستین موزه كاریكاتور آسیا

اعتراض به جابه جایی نخستین موزه كاریكاتور آسیا

به گزارش لذت سفر ایسنا/آذربایجان شرقی موزه كاریكاتور تبریز نخستین موزه كاریكاتور آسیا و بزرگترین موزه كاریكاتور جهان پس از موزه گابرو در بلغارستان به حساب می آید كه از سال 1385 راه اندازی شده و بیشتر از 25 هزار اثر به صورت اصل از كارتونیست های مطرح دنیا در این موزه نگهداری می شود.


مدیر موزه كاریكاتور تبریز در گفتگو با ایسنا، با معرفی آثار نگه داری شده در این موزه، اظهار نمود: این آثار اغلب توسط كارتونیست هایی كه به تبریز سفر كرده و از موزه بازدید كرده اند و یا توسط مهمانان، داوران و یا برگزیدگان جشنواره هایی كه در این محوریت برگزار می شود، به این موزه اهدا شده اند.
سمیرا یوسفی با اشاره به وجه تمایز موزه كاریكاتور تبریز نسبت به موزه گابرو بلغارستان، اظهار داشت: موزه گابرو در بلغارستان شامل بخش های حجم سازی، كارتون و ادبیات طنز است، در حالیكه موزه كاریكاتور تبریز اختصاصی آثار كاریكاتور است؛ البته در بخش های دیگر این موزه آثار و اسناد قدیمی شامل نشریات، سوابق كارتون در ایران و كتاب های مربوط به كارتون نگهداری می شود.
وی با تاكید بر این كه سه گالری ثابت در این موزه فعالیت می كند، اضافه كرد: آثار و كتب موجود در موزه هم در اختیار علاقه مندان گذاشته می شود تا مطالعه كنند، اما به دلیل پرارزش بودن، خارج كردن آنان از موزه ممنوع می باشد.
یوسفی با اشاره به این كه بازدید از این موزه مجانی بوده و از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا یك ظهر و سه تا هفت عصر امكان بازدید از این موزه فراهم است، اضافه كرد: آمار بازدید روزانه از این موزه، در فصل تابستان به صورت میانگین 100 نفر و در فصل زمستان میانگین 10 نفر بوده و همینطور در روزهای عید نوروز هم آمار بازدیدكنندگان افزایش می یابد.
وی با بیان این كه 69 نفر بعنوان عضو فعال در این مجموعه به فعالیتهایی نظیر برگزاری كلاس های آموزشی و همینطور به فعالیت در سه كمیته تصویر سازی، چهره و كارتون بدون شرح می پردازند، اضافه كرد: این كمیته ها در حوزه تصویرسازی كتاب كودك و شركت در مسابقات چهره و عرضه اثرهای فاخرهنری فعالیت می كند.


وی تشریح كرد: كتب نایاب و اسنادی در چارچوب نشریات قدیمی، كارت پستال و... هم در موزه نگهداری می شود.
یوسفی با بیان این كه آثاری در موزه نگهداری می شود كه هر كدام در اكسپوهای هنری، بالاتر از هزار یورو قیمت گذاری می شوند، اضافه كرد: در سایر كشورها معمولا پرینت آثار در موزه ها نصب می شود، این در شرایطی است كه تمامی آثار موجود در موزه كاریكاتور تبریز اصل هستند.
مدیر موزه كاریكاتور تبریز اظهار داشت: هدف ما این است كه موزه كاریكاتور شناخته شود و با مجانی كردن بازدید و چاپ بروشور تلاش می نماییم تا انگیزه مردم را نسبت به بازدید افزایش داده و دیدشان را تغییر دهیم.
وی در ارتباط با جابه جایی مكان موزه و انتقال جلسات شورای اسلامی شهر تبریز به ساختمان موزه اظهار داشت: فعلا اطلاع كتبی دراین مورد ابلاغ نشده است و امروز با اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم صحبت كردم كه گفتند هنوز ابلاغ رسمی و كتبی به آنان هم داده نشده است.
وی اظهار نمود: تخلیه این ساختمان امری نیست كه به آسانی صورت گیرد؛ همینطور ساختمان موزه از لحاظ معماری و محدوده ترافیكی و نبود پاركینگ، مناسب برگزاری جلسات شورای اسلامی شهر نیست.
یوسفی اظهار داشت: خبر جا به جایی مكان موزه موج اعتراضی در بین علاقمندان به این موزه به راه انداخته كه امیدواریم با رایزنی این مساله را حل كرده و مورد حمایت مسؤلان قرار بگیریم.

1398/11/14
13:24:17
5.0 / 5
4962
تگهای خبر: آموزش , ساختمان , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر