صنایع دستی از مالیات معاف است؟

صنایع دستی از مالیات معاف است؟

لذت سفر: یك كارشناس صنایع دستی بر این باور است كه بحث معافیت از مالیات بر ارزش افزوده از معافیت مالی جدا است. او می گوید كه برمبنای ماده 142، فرش و صنایع دستی از سال 62 از پرداخت مالیات معاف هستند؛ اما بنظر می رسد كه می خواهند این معافیت را حذف نمایند كه اگر حذف شود،  اصلا اتفاق خوبی نیست، اما خوشبختانه اخیرآً مالیات بر ارزش افزوده حذف گردیده است.


در همین راستا فریدون میرزالو ـ مدیركل سابق دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی ـ در گفت و گو با ایسنا درباره ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده كه ۲۴ دی ماه در جلسه علنی مجلس تصویب گردید، توضیح داد: موضوع از این مقرر است كه آن دسته از كارگاه های تولیدی صنایع دستی كه تعداد كارگرهای زیادی دارند، شناخته شده هستند، اظهارنامه می نویسند و اداره كار سراغ آنها می رود، مجبور بودند كه ۹ درصد ارزش افزوده را از تولیداتشان كم كنند.
او افزود: سال قبل برای پیگیری این مورد به اداره كل مالیات بر ارزش افزوده رفتیم و توضیح دادیم كه ارزش افزوده را باید از مصرف كننده دریافت كنید و نه تولیدكننده و آنها نیز توضیح دادند كه این قانون است و باید برمبنای آن از تولیدكننده كم شود؛ این در حالی بود اجرای این قانون موجب افزایش هرچه بیشتر قیمت كالاها می شد. در نهایت برای پیگیری موضوع به دولت نامه فرستادیم كه این ۹ درصد برداشته شود و این درست در زمانی بود كه هیأت دولت در حال نگارش این لایحه بود كه به مجلس بفرستد كه خوشبختانه امسال فرستاده و تصویب گردید.
این كارشناس صنایع دستی همین طور درباره موضوع ماده (۱) اظهار نمود: در ماده یك توضیح داده شده كه كدام رشته ها صنایع دستی هستند و خاصیت های صنایع دستی چیست. برمبنای آن وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لیستی به وزارت اقتصاد دارایی می دهد كه اگر وزارت اقتصاد دارایی آنرا تصویب كرد، آن گاه كارگاه های ذكر شده در فهرست، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
میرزالو همین طور در قسمتی از سخنان خود تصریح كرد: بحث معافیت از مالیات بر ارزش افزوده از معافیت مالی جدا است. برمبنای ماده ۱۴۲ كه مصوب سال ۶۲ است، فرش و صنایع دستی از پرداخت مالیات معاف هستند؛ اما به نظر می آید كه می خواهند این معافیت را حذف نمایند كه اگر حذف شود، اصلا اتفاق خوبی نیست. اخیراً گزارشی خواندم كه برمبنای آن، برآورد معافیت های مالیاتی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده كه رقم بسیاری بالایی است و به نظر می آید دولت نیز به همین خاطر در تلاش است تا معافیت های مالیاتی را حذف كند.
منبع:

1398/10/30
13:39:03
5.0 / 5
4931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر