میراثی كه در دوره طالبان تخریب شده بود

آثار مرمت شده نگارستان ملی افغانستان به معرض نمایش گذاشته شد

آثار مرمت شده نگارستان ملی افغانستان به معرض نمایش گذاشته شد

به گزارش لذت سفر نمایشگاه بخشی از آثار نگارستان ملی كه مرمت شده است چند روز پیش گذشته در كابل برای یك روز به معرض نمایش گذاشته شد.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان، نمایشگاه بخشی از آثار نگارستان ملی كه مرمت شده است دو روز پیش شنبه ۹ آذر در كابل برای یك روز به معرض نمایش گذاشته شد.
این آثار در دوران حاكمیت طالبان زیان مند شده بود. در این نمایشگاه سی و یك اثر كه شامل آثار نقاشی رنگ روغن است توسط متخصصان خارجی به حمایت نگارستان ملی، جامعه مدنی و مركز علمی و فرهنگی بریتانیا در كابل مرمت شده است.
در مراسمی كه به همین مناسبت برگزار شد، زرین انحور مشاور فرهنگی ریاست جمهوری با تقدیر از ابتكار و كاركرد نهادهای كه بخش مرمت و حفظ آثار همكاری می كنند اظهار داشت: امید است این كار دوام پیدا كند و تمامی آثاری كه در دوران جنگ به خصوص حاكمیت طالبان بیشتر این آثار و مجسمه های كشور تخریب شده، مرمت شود.
در ادامه تمنا فقیر زاده، مسئول فرهنگی برتش كانسل هم در مورد آثاری كه مرمت شده است معلومات داد و اظهار داشت: یك ملت زمانی زنده می ماند كه فرهنگ و هنرش زنده بماند.
در این مراسم تیمور شاه حكیمیار رئیس بنیاد فرهنگ و جامعه مدنی در مورد آثار زیان دیده صحبت كرد و اظهار داشت كه در حدود ۲۱۰ اثر در دوران حاكمیت طالبان تخریب شده است كه بر مبنای ارزیابی ۱۵۰ اثر آن قابل ترمیم است و از آن جمله ۳۱ اثر ترمیم شده است و مابقی آثار هم به صورت دوامدار به حمایت بریتانیا مرمت خواهد شد.
محمد رسول باوری، معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ هم حین بازدید از آثار با قدردانی از ابتكار نهاد های فوق الذكر از نگارستان ملی خواست تا در چند برنامه آثار ترمیم شده را كه هویت ملی است به نمایش بگذارد.

1398/09/14
13:11:26
5.0 / 5
5153
تگهای خبر: فرهنگی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر