در گزارش لذت سفر بیان شد؛

راه اندازی كریدور گردشگری ارس تا ایروان

راه اندازی كریدور گردشگری ارس تا ایروان

به گزارش لذت سفر معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت: كریدور گردشگری ارس تا ایروان را با محوریت گردشگری حلال راه می اندازیم تا سهم مان را از گردشگری ارس بگیریم.یوسف داداش زاده به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما طرح جامع گردشگری را داریم كه بعنوان سند، قسمتی از آن مربوط به گردشگریست كه كاملا با نگاه كاربردی تهیه شده است. ما اهتمام كرده ایم كه در كشور هر كسی این تجربه را دارد در این منطقه آن سند را بنویسد بدین سبب با افراد متخصص حوزه گردشگری این سند نوشته شد.
وی در ادامه بیان كرد: معتقدیم كه متخصص گردشگری نیستیم پس باید تیم اجرا با تیم مشاور متفاوت باشد همین طور ورود به صنعتی كه بیشترین ارزش آفرینی را دارد، راحت نیست. بدین سبب باید حواسمان باشد كه در گردشگری گرفتار ساده انگاری نشویم. خروجی كار در گردشگری این است كه مستقیم خدمتی كه به مشتری عرضه می شود با میزان رضایت او ارتباط دارد تا بتواند مشتری بعدی را جذب نماید.
وی با اشاره به اینكه از گردشگری ماجراجویانه فاصله داریم اظهار داشت: ما همه انواع گردشگری را نمی توانیم بالفعل نماییم. بدین سبب از مشاوران خواستیم آنچه كه در حوزوه حاكمیتی هست را به ما اعلام كنند بدین سبب سوژه سرویس های بهداشتی، نمازخانه ها، پارك هایی مانند پارك كوهستان و درنا و... به عهده ما گذاشته شد.
وی در ادامه بیان كرد: آموزش جامعه محلی را در نظر گرفتیم چون كمترین اهمیت در كشور به بخش آموزش داده می شود و فعالان گردشگری هم تمایلی به دوره های آموزشی ندارند بدین سبب در دوره لوسیزن كه مسافر كمتر است، دوره های آموزشی رایگان را در هتلها برگزار كردیم.
تكمیل برندینگ ارس
وی با تاكید بر اینكه گردشگری ایرانی ترین كالای ایرانی است اظهار داشت: باید از این صنعت حمایت زیادی كرد. نباید اجازه داد كه كسی درباره آن هر اظهار نظری كند. گردشگری كاملا پیچیده است نباید هر برنامه ای را در آن اجرا كرد. این زنجیره ارزش در گردشگری باید به خوبی تكمیل شود. اماكن تاریخی ما تكمیل شده اند و ما خودرا تحت فشار فضاهای احساسی قرار نمی دهیم.
داداش زاده اشاره كرد: امسال روی طرح برندینگ ارس كار كردیم كه مهمترین آن گردشگری ارس است و تا یك ماه دیگر نیز كامل می شود.
داداش زاده بیان كرد: عضو شبكه های جهانی مختلف همچون سازمان جهانی گردشگری و شبكه شهرهای سالم شده ایم كه این اتفاقات نیز به دنبال برنامه ریزی های آن سند بود تا بتوانیم با محوریت جذب توریست خارجی از این منطقه پر پتانسیل استفاده نمائیم.
معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت: در هفت ماهه امسال ۱۸۷ هزار ایرانی به ارمنستان سفر كرده اند و ۲۱۰ هزار ارمنی نیز به ایران آمده اند. آمدن ارمنی ها به ایران یك بحث و میزان ماندگاری آنها نیز بحث دیگری است. ما چند ماه قبل به ارمنستان رفتیم و متوجه شدیم كه آنها هیچ شناختی از ایران ندارند بنا بر این در چند روز گذشته ۲۱ نفر از افرادی كه نفوذ زیادی در گردشگری ارمنستان دارند را به ایران دعوت كردیم تا با جاذبه های گردشگری این منطقه آشنا گردند. ما معتقدیم اگر بخش خصوصی گردشگری ایران با بخش خصوصی كشورهای هدف وارد مذاكره و عقد تفاهمنامه شوند، به هدفمان كه جذب توریست خارجی است می رسیم. البته باید میزان ماندگاری آنها را در این منطقه بیشتر نماییم.
داداش زاده اظهار داشت: ما با دو كشور ارمنستان و آذربایجان هم مرز هستیم ولی آنها بیشتر برای رفع نیازهای روزانه به ایران تردد می كنند ما به این تعداد، بازدید روزانه می گوییم ولی می خواهیم كه آنها را به توریستهایی كه در ارس یك یا دو شب اقامت می كنند تبدیل نماییم. چون آثار تاریخی ما این پتانسیل را دارد كه توریست وقتی وارد ایران می شود، یكی دو روزی را اقامت كند.
بسته مشترك ایران با نخجوان و ارمنستان
وی اضافه كرد: بسته های مشترك گردشگری با نخجوان و ارمنستان تهیه نماییم. ارمنستان یكی از مقاصد گردشگری كشورهای حوزه خلیج فارس شده است اما ایرادش این است كه گردشگری در آنجا حلال نیست. به همین دلیل كریدور گردشگری ارس تا ایروان را با محوریت گردشگری حلال راه می اندازیم تا سهم مان را از گردشگری ارس بگیریم.
وی از تهیه بسته مشترك گردشگری بین نخجوان و ماكو و ارس آگاهی داد و اظهار داشت: بسته گردشگری ماكو و ارس آماده شده است. شاید تا سالها قبل این پتانسیل در گردشگری ارس كمتر بود و آثار تاریخی مان مرمت نشده بود اما حالا با توجه به این كه این كارها انجام شده ولی بزرگترین مشكل گردشگری ما عدم معرفی جاذبه هایمان در مجامع بین المللی است. بنا بر این خواستیم تا در شبكه جهانی گردشگری عضو شویم. اگر این معرفی صورت گیرد قابلیت جذب توریست خارجی را داریم.
داداش زاده اظهار داشت: كلیسای سنت استپانوس یكی از پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری ارس است در كنارش جنگل های ارسباران با كمك محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی در حال جهانی شدن است همین طور عضو شبكه جوامع ایمن شدیم و... اینها نشان میدهد كه پتانسیل بین المللی شدن را داریم. جنگل های ارسباران بااینكه در محدوده منطقه آزاد نیست ولی نگاه ما به مسیر گردشگریست و هر اتفاقی كه در این راه بیفتد به عهده ماست. در كنار دوستان هستیم به خصوص در حوزه حفاظت از آن. به هر حال جزو مقاصد گردشگری ماست. كردشت و دوزال و یا روستای اشتبین هم در حوزه ما نیست ولی برای گردشگری ما جزو مناطق مهم هستند و ما هم به آنها اهمیت می دهیم.
قول دیگر جهت راه اندازی قطار مشهد نخجوان
وی اضافه كرد: در آخرین جلسه با سفیر آذربایجان قرار شد تا قطار مشهد _ نخجوان را راه اندازی نماییم. ایستگاه جلفا از قدیم زیرساخت ریلی خوبی برای این منظور دارد. تا یك ماه آینده تفاهمنامه ای منعقد می شود و كار پیش خواهد رفت. سركنسول ایران در نخجوان هم پیگیر این قضیه هست.
داداش زاده همین طور درباره علت تغییر مدیر ژئوپارك ارس در زمانی كه مدت زیادی تا جهانی شدن آن باقی نمانده توضیح داد: اساسا تغییرات موجب نخواهد شد تا در روند كار خللی وارد شود. ما فرد محور نیستیم و كارمان یك كار تیمی است و محوریت كارمان روی شخص و فرد خاصی نیست. این تغییر نیز یك روند كاملا عادی است و افرادی كه جابه جا شدند تنها نقششان عوض شده ولی از پتانسیل آنها استفاده خواهیم كرد.


منبع:

1398/09/06
16:07:03
5.0 / 5
5085
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر