انجام فعالیت باستانی در محوطه های حاوی میراث ایران و گرجستان

انجام فعالیت باستانی در محوطه های حاوی میراث ایران و گرجستان

لذت سفر: انجام مطالعات در حوزه حفاظت و مرمت، زبان شناسی و فعالیت های مشترك دیرینه شناسی در محوطه هایی كه حاوی میراث فرهنگی مشترك ایران و گرجستان است مورد انتظار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می باشد.به گزارش لذت سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه این مطلب را در مراسم رونمایی از كتاب «گرجیان در قبرستان مسیحی دولاب تهران » بیان كرد و با اشاره به دیرینگی ارتباط و تاریخ مشترك بین ایران و گرجستان اضافه كرد: دوره اوج ارتباطات این دو كشور به دوره كورا ارس بر می گردد كه این ارتباطات تا عصر آهن، عصر آهن سه و شروع امپراطوری هخامنشی ادامه داشته است.
او اضافه كرد: یافته های معماری كه از قرن چهار، پنج و ششم قبل از میلاد به دست آمده و مشابهت آن با آثار معماری دوره هخامنشی در ایران نشان دهنده این ارتباط و میراث مشترك فرهنگی در منطقه قفقاز بوده است.
وی درادامه به وجود ظروف لاله ای كه در مجموعه های هخامنشی وجود دارد اشاره نمود و اظهار داشت: نمونه این ظروف در محوطه ها و قبرستان های گرجستان نیز مشاهده شده است. این مشابهت ها در دوره هخامنشی و بعد از آن در چارچوب ریتون ها با جنس های مختلف نشان دهنده وجوه و فصول مشترك ایران و گرجستان است.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با اشاره به اینكه در دوره ساسانی ارتباطات فرهنگی ایران با منطقه قفقاز جنوبی به ویژه گرجستان آشكار بوده اشاره كرد: تعداد زیادی نقاشی از دوره قاجاریه در موزه های گرجستان وجود دارد كه حامی شروع ارتباطات مشترك، مطالعات، حفاظت و مرمت مینیاتور ها و مجموعه های لاكی هستند.
عمرانی درانتها اظهار داشت: انجام مطالعات در حوزه حفاظت و مرمت، زبان شناسی و فعالیت های مشترك دیرینه شناسی در محوطه هایی كه حاوی میراث فرهنگی مشترك ایران و گرجستان است مورد انتظار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می باشد كه امیدواریم برگزاری این نشست ها مقدمه ای برای انجام آنها باشد.
در ادامه نیكولوز ناخو تسریشویلی عضو هیأت علمی موسسه شرق شناسی گرجستان سخنانش را درباب گورستان دولاب شروع كرد و اظهار داشت: پروژه «بخش گرجی مجموعه قبرستان های مسیحی دولاب تهران ؛تطبیق تاریخی –فرهنگی، تشخیص خطرهای موجود و پیدا كردن چاره آنها »با بودجه بنیاد علمی شوتا روستاولی انجام شده است.
او اضافه كرد: در چارچوب اجرای این طرح دانشگاه دولتی ایلیا گرجستان تفاهم نامه هایی را با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه اصفهان امضا نموده است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت های فرهنگی گرجستان از كتاب گرجیان در قبرستان مسیحی دولاب تهران بعنوان اثری ماندگار در این عرصه نام برد.
پرفسور جورج سانیكیدزه رئیس موسسه شرق شناسی گرجستان نیز درباب روابط فرهنگی ایران و گرجستان مطالبی را بیان نمود.
در ادامه غلامرضا رحمانی رئیس پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه به تشریح طرح مطالعاتی و پژوهشی حفاظت و مرمت بر روی آرامگاه مینادورا خوشطاریا (شاهزاده گرجی ) پرداخت.
او تدوین برنامه حفاظتی و مرمتی بر روی آرامگاه، طراحی روش استواری بخشی برمبنای نتایج آزمایش ها، تحلیل نتایج آزمایش های انجام شده، انجام مستند نگاری بر روی اثر، تعیین نتایج آنالیزها، تدوین روش حفاظت و تعیین كیفیت و كمیت موارد مورد استفاده درمرمت را در چارچوب طراحی برنامه حفاظتی عنوان نمود.
رحمانی در ادامه اظهار داشت: پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی این آمادگی را دارد كه با توافق طرف گرجی مطالعات آزمایشگاهی را زودتر آغاز نموده تا در بهار سال آینده همزمان با شروع كار گروه مرمت طرح مرمتی آماده باشد.
علیرضا قلی نژاد معاون فناوری و كاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ادامه، این مراسم را آغازی بر استمرار فعالیت های مشتركی دانست كه تا كنون توسط دو كشور صورت گرفته است.
او اظهار داشت: ما از كشورهایی سخن می گوییم كه روابطشان بیشتر از حسن همجواری است و پیوند های غنی و فرهنگی بین ایران و گرجستان حكایت از تداوم و استمرار ارتباط در طول تاریخ دارد.
وی اشاره كرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تلاش می كند در مجموع كشورهایی كه پیوند های فرهنگی غنی وجود دارد فعالیت هایی را با توافق و تمایل طرفین انجام دهد.
او اظهار داشت: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی دارد فعالیت های پژوهشی را در این راستا انجام دهد و بخش هایی از كتاب «گرجیان در قبرستان مسیحی دولاب تهران »كه به زبان گرجی است را به فارسی ترجمه و باردیگر به چاپ برساند.


منبع:

1398/07/21
14:38:44
5.0 / 5
5004
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر