سازمان میراث فرهنگی شهرداری تهران تشكیل می شود

سازمان میراث فرهنگی شهرداری تهران تشكیل می شود

لذت سفر: افزایش فضاهای عمومی، گردشگری و میراث فرهنگی شهر تهران موجب خواهد شد حق شهروندان بر شهر تهران بیشتر شود. یك عضو شورای شهر تهران معتقد می باشد عملكرد شهرداری در این عرصه با ایجاد سازمان میراث فرهنگی شهرداری تهران بهبود خواهد یافت.به گزارش لذت سفر به نقل از خبر آنلاین، حسن خلیل آبادی، رئیس كمیته شورای شهر تهران معتقد می باشد افزایش فضاهای عمومی و میراثی شهر تهران یكی از اهداف مدیریت شهری است كه با ایجاد سازمان میراث فرهنگی شهرداری تهران تا سال آینده نظم و نسق خواهد گرفت.
خلیل آبادی می گوید تهران با ایجاد سایتهای گردشگری می تواند علاوه بر افزایش فضاهای عمومی و ایفای حق بر شهر مردم، به درآمد پایدار نائل شود.
در ادامه گفتگوی ما با این عضو شورای شهر را می خوانید:

یكی از وظایف مدیریت شهری، افزایش فضای عمومی و حریم قابل استفاده برای همه مردم است. یكی از نمودهای این وظیفه را می توان در تملك میراث فرهنگی شهر دید. بنظر می رسد اقدامات شهرداری تهران در افزایش فضاهای عمومی در حوزه میراث فرهنگی آنطور كه در خور تهران است كفایت نمی نماید. كمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران چه اقداماتی برای افزایش فضای عمومی شهروندان در تهران انجام داده است؟
ما مراكزی مانند برج میلاد، مجموعه عباس آباد، برج طغرل و مناطق ۱۲ و ۱۱ داریم كه مقصد گردشگران است و امكاناتی كه در این مناطق وجود دارد برای گردشگران تسهیلاتی را فراهم نموده است و تصور می كنم شهرداری تهران در این امور موفق بوده و تلاش نموده رویكرد گردشگری و میراث فرهنگی را با خرید خانه های مشاهیر و مفاخر و تبدیل آنها به موزه در ادوار گذشته و كنونی كرده است و به این امور ادامه می دهد.
اخیرا مجموعه عباس آباد چهاردهمین مجموعه جهانی گردشگری شد و دنبال استانداردسازی مراكز دیگر گردشگری هستیم تا در سایتهای جهانی عضو شوند و مقصد گردشگری شمرده شوند. منتهی تهران تا رسیدن به آن كه مقصد گردشگری شود، فاصله بسیاری دارد. ما داریم تلاش می كنم حساسیت مسئولان كشور و دولت را برای گردشگری تهران برانگیزیم تا گردشگری یكی از عوامل توسعه مدیریت شهری شود. در دنیا همین طور است. در كشورهای اطراف ما می بینیم شهری مانند استانبول و سایر شهرهای تركیه با محوریت گردشگری توسعه یافته اند و الان می بینیم درآمد گردشگری آنها دو برابر درآمد نفت ما است. متاسفانه به لحاظ دسترسی شهرداری به درآمدهای ناپایدار و كاذب، كمتر نیاز پیدا كرده است كه یكی از درآمدهای پایدار در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری می باشد.

اقدام نظام مند مدیریت شهری برای افزایش فضاهای عمومی میراثی در تهران چیست؟
اخیرا در ماده ۷۲ برنامه سوم توسعه شهری تهران پیش بینی كرده ایم سازمان گردشگری شكل بگیرد. هم اكنون مراكز گردشگری تهران یكپارچه نیستند و هر كدام زیر نظر یك شركت، منطقه، معاونت یا سازمان هستند و برونداد آنها خیلی معین نمی باشد و به هم پیوستگی ندارند و سینرژیك نیستند. هر یك از این مجموعه ها به صورت یك جزیره اداره می گردند. اگر این سازمان شكل بگیرد خیلی از مشكلات این حوزه حل شدنی است.

این سازمان چه زمانی تاسیس می شود؟
قرار است تا آخر سال شهرداری لایحه تشكیل این سازمان را به شورای شهر عرضه نماید و تا سال آینده این سازمان راه بیفتد تا مدیریت یكپارچه ای در میراث فرهنگی تهران ایجاد شود و فكر می كنم از این رهگذر، تهران به درآمد پایدار میراث فرهنگی و افزایش سطح عمومی سازی شهر نائل شود و هم تبعات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنرا در تهران شاهد باشیم.

در شهر ری طرحی برای خیابان كامل در حوالی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم در حال اجراست. ارزیابی شما از این طرح و كمك به انسان محور كردن شهر تهران چیست؟
شعار شورای پنجم انسان محوری فعالیت های مدیریت شهری بوده است و با پروژه های كوچك مقیاس این كار مقرر است صورت گیرد. ما از مگاپروژه دوری می نماییم چون پروژه های فوق بزرگ در تهران اجرا شده و سبب شده است هویت شهر تهران و محلات گرفتار بی نظمی شود. خیابان كامل در شهرری، یك پروژه كوچك مقیاس است. چند پروژه دیگر همچون بوستان خانواده در كنار شهر بازی، پارك بانوان در شهر ری و نظایر آن هم بود كه مورد بازدید قرار گرفته است. این پروژه ها با مشكلات مالی و بودجه ای مواجه می باشد كه امیدواریم این مسایل رفع گردد. فكر می نماییم تهران با پروژه های كوچك و حفظ هویت محلی توسعه پیدا كند. توسعه با پروژه های بزرگ به فرهنگ عمومی مردم و محلات لطمه زده است.

۴۷۲۳۱


منبع:

1398/07/17
23:35:26
5.0 / 5
4935
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر