سرانجام خوش یك تفاهم نامه در بافت تاریخی گرگان

بهسازی محله سرچشمه گرگان نماد اقدام مشترك بازآفرینی شهری

بهسازی محله سرچشمه گرگان نماد اقدام مشترك بازآفرینی شهری

به گزارش لذت سفر بهسازی محله سرچشمه سرانجام خوش تفاهم نامه چندجانبه ای است كه در سال های گذشته بین چند دستگاه اجرایی به امضاء رسیده و الان به نماد اقدام مشترك بازآفرینی شهری تبدیل گشته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: تفاهم نامه چندجانبه برای احیاء بافت تاریخی گرگان هرچند دیرهنگام به امضاء رسید و كمی با تاخیر وارد فاز اجرایی شد اما الان بهسازی محله سرچشمه بعنوان اولین گذر تاریخی بافت تاریخی گرگان به نماد اقدام مشترك بازآفرینی شهری تبدیل گشته است.
۳۱ فروردین سال ۱۳۹۴همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی تفاهم نامه چند جانبه ای بین شهرداری گرگان، اداره كل میراث فرهنگی و راه و شهرسازی و استانداری گلستان و دفتر بهسازی و احیاء بافت تاریخی گرگان به امضاء رسید و در این تفاهم نامه احیاء پنج گذر تاریخی – فرهنگی بافت قدیم گرگان در یك بازه زمانی چند ساله در دستور كار قرار گرفت و گذر تاریخی سرچشمه (نعلبندان تا مصلی) بعنوان اولین گذر بری احیاء انتخاب گردید.
هرچند احیاء این گذر تاریخی با تاخیر همراه بود اما الان بهسازی و احیاء این مركز محله به روزهای پایانی نزدیك می شود.
ناظر پروژه های دفتر بهسازی و احیاء بافت تاریخی گرگان با محله سرچشمه، بعنوان قدیمی ترین، دست نخورده ترین و یكی از بازماندگان معماری اصیل گرگانی در حوزه تكایا است، به خبرنگار مهر اظهار نمود: به علت وجود مظهر قنات در مركز محله كه در گذشته آب آشامیدنی ساكنان محله را تامین می كرده و بنابراین سبب رونق و ایجاد محل مناسبی برای سكونت خانوارها محسوب می شده محله سرچشمه نامیده شده است.
رضا مهدی پور اضافه كرد: محله سرچشمه هم مانند سایر محلات قدیمی استرآباد بدون طرحی از پیش تعیین شده و برپایه خواسته ها و نیازهای ساكنین با افزایش جمعیت استارباد شكل گرفته است و از آن دسته معدود محلاتی است كه محدوده اصیل آن به صورت بكر باقی مانده است.

وجود خانه های اعیانی در هسته مركزی بافت
وی افزود: در هسته مركزی بافت، خانه های اعیانی زیادی (مجموعه تاریخی باقری، مجموعه تاریخی تقوی، خانه تاریخی شیرنگی، خانه تاریخی رضاقلی نژاد، خانه خراسانی و...) و عناصر شاخصی مانند امامزاده نور وجود دارند. همینطور گذر سرچشمه یا راسته اصلی محله سرچشمه مرتبط كننده بازار نعلبندان به میدانگاه مصلی یا همان مركز محله سرچشمه است.
هدف از مرمت محله سرچشمه ارتقاء كیفیت سیما و منظر شهری در حوزه ی تاریخی، ارتقاء كیفیت زندگی در فضاهای عمومی شهری، احیاء هویت تاریخی در جهت كمك به احیاء هویت اجتماعی و اقتصادی استناظر پروژه های دفتر بهسازی و احیاء بافت تاریخی گرگان با اشاره به اینكه در دهه هفتاد بنا و محوطه امامزاده نور توسط شركت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران مرمت شد، افزود: مرمت و بهسازی محله سرچشمه از اواخر سال ۱۳۹۵ با مشاركت سازمان میراث فرهنگی با مرمت ضلع غربی مركز محله آغاز و بعد از آن توسط شركت بازآفرینی شهری با انجام عملیات بهسازی تكیه جوانان و مسجد الاقصی ادامه پیدا كرده است.
وی خاطرنشان كرد: اقداماتی كه در اضلاع مختلف محله سرچشمه انجام می شود متفاوت می باشد ولی به صورت كلی درجهت امر بهسازی هر یك از اضلاع این مركز محله، سازمان های میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری دخیل بوده اند به صورتی كه در ارتباط با ضلع غربی كه شامل چندین تكیه است سازمان میراث فرهنگی، در ارتباط با ضلع شرقی كه شامل پیرتكیه و گوشواره هاست در حدود ۱۰ سال قبل سازمان میراث فرهنگی با همراهی هیئت امنا و هم اكنون شهرداری در آن فعالیت داشته اند.

اقدامات متفاوت دستگاه های اجرایی با اهداف یكسان
به گفته مهدی پور علاوه بر این در ضلع شمالی (تكیه جوانان)، راه و شهرسازی و قسمت هایی از این ضلع در زمینه جداره سازی سازمان میراث فرهنگی اقداماتی انجام داده اند و همینطور در ضلع جنوبی (مسجدالاقصی) راه و شهرسازی به صورت كامل به امر مرمت و بهسازی پرداخته و بهسازی خانه تاریخی شیرنگی بر عهده سازمان میراث فرهنگی است و هزینه مرمت گوشواره های پیرتكیه را خیرین حوزه بازآفرینی شهری تقبل كرده اند.
وی تصریح كرد: میزان پیشرفت فیزیكی در اضلاع مختلف متفاوت می باشد اما به صورت كلی در ارتباط با تكیه جوانان ۹۵درصد، پیرتكیه و گوشواره ها ۹۵درصد، مسجدالاقصی در حدود ۷۵ درصد و خانه تاریخی شیرنگی و ضلع غربی هم ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند.
وی اظهار داشت: هدف از مرمت محله سرچشمه ارتقاء كیفیت سیما و منظر شهری در حوزه ی تاریخی، ارتقاء كیفیت زندگی در فضاهای عمومی شهری، احیاء هویت تاریخی در جهت كمك به احیاء هویت اجتماعی و اقتصادی می باشد اما از آنجایی كه دستگاه های مختلف در امر مرمت و بهسازی مركز محله سرچشمه دخیل بوده اند اقدامات متفاوت با اهدافی یكسان انجام شده است.
مهدی پور توضیح داد: بعنوان مثال سازمان میراث فرهنگی در امر مرمت و بهسازی اصول متفاوتی دارد اما به دلیل كمبود بودجه به اجبار در ضلع غربی فقط به صورت پوسته ای كار می كند و یا سازمان راه و شهرسازی انتظار می رود تنها به پوسته بیرونی بنا بپردازد اما در بحث مسجدالاقصی و تكیه جوانان به صورت كامل تلاش در دست یابی به هدف امر مرمت داشته است و در حوزه استقامت بخشی و مرمت داخلی مجموعه ها وارد شده است.

معرفی سرچشمه بعنوان محور گردشگری بافت تاریخی گرگان
مدیر پایگاه بافت تاریخی گرگان جزئیات بیشتری از مرمت و بهسازی محله سرچشمه عرضه و به خبرنگار مهر اظهار نمود: محله سرچشمه بعنوان محور گردشگری بافت تاریخی گرگان انتخاب شده و اقدامات مرمتی در آن از جانب میراث فرهنگی گلستان با خرید بعضی از خانه های تاریخی همچون خانه شیرنگی در سال ۱۳۷۳ شروع شده است.
تبدیل محله سرچشمه به پیاده راه در دستور كار قرار دارد و در حال تامین زمین برای راه اندازی پاركینگ در این محله هستیم كه بتوانیم از این گذر بعنوان گذر گردشگری بهره ببریمعالیه ملك شاهكویی اضافه كرد: در سل گذشته با همكاری میراث فرهنگی، اداره كل راه و شهرسازی (دفتر بهسازی) و شهرداری گرگان برای اولین بار مركز محله سرچشمه و محور نعلبندان تا مصلی برای اقدام مشترك بهسازی و احیاء پایلوت قرار گرفت.
وی افزود: كف سازی محله توسط شهرداری شروع شد و میراث فرهنگی هم به مرمت مغازه های تجاری چوبی باقی مانده در این محور اقدام نمود و در كنار آن در سمت جنوب در مركز تكایای سرچشمه جداره سازی تكیه جوانان، خانه شیرنگی و... انجام شد.
مدیر پایگاه بافت تاریخی گرگان افزود: اداره كل راه و شهرسازی هم جداره سازی و مرمت بخشی از تكایای محله همچون پیر تكیه و مسجدالاقصی را در دستور كار دارد و این اقدامات پیش از اجرا در چندین جلسه شورای فنی میراث فرهنگی استان مورد بررسی قرار گرفت و تغییرات و اصلاخات انجام و این پروژه ها الان در حال اجراست.
ملك شاهكویی با اشاره به اینكه سال ۹۶ حدود ۶۰۰ میلیون تومان و سال قبل حدود ۳۵۰ میلیون تومان از كمك های بلاعوض سازمان میراث فرهنگی به مرمت، اندود كاهگِل و مرمت پوشش بام خانه های تاریخی این محور اختصاص یافت، تصریح كرد: مرمت و بهسازی محله سرچشمه هنوز در برنامه های اولویت دار میراث قرار دارد و امیدواریم با كمك اداره كل راه و شهرسازی و شهرداری گرگان كار بهسازی این محله امسال به پایان برسد.

اتمام كف سازی و جداره سازی سرچشمه تا آخر سال
در ادامه شهردار گرگان به خبرنگار مهر اظهار داشت: كف سازی محور سرچشمه (بازار نعلبندان تا مصلی) در حال انجام می باشد و پیمانكار دیواره سازی این محله هم نهایی شده است.
عبدالرضا دادبود اضافه كرد: این محله بعنوان اولین گذر تاریخی برای احیاء انتخاب شده است و امیدواریم هرچند مسیر گذر طولانی است و در اجرا با مشكلات و چالش هایی همراه بوده ایم و برخی دستگاه های خدمات رسان همكاری لازم را نداشته اند اما امسال كار احیاء و بهسازی گذر سرچشمه به پایان برسد.
وی افزود: تبدیل محله سرچشمه به پیاده راه در دستور كار قرار دارد و در حال تامین زمین برای راه اندازی پاركینگ در این محله هستیم كه بتوانیم از این گذر بعنوان گذر گردشگری بهره ببریم.
هرچند از بهسازی محله سرچشمه بعنوان نماد اقدام مشترك بازآفرینی شهری یاد می شود اما دستگاه های متولی باید با احصاء نقاط قوت و ضعف در اجرای طرح احیاء این گذر، احیاء چهار گذر تاریخی و فرهنگی بافت تاریخی گرگان را با سرعت دنبال كنند.

1398/06/01
01:25:18
5.0 / 5
5109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر