تا 6 ماه دیگر انجام میشود

تدوین برنامه جامع گردشگری بیابان لوت و جنگل های هیركانی

تدوین برنامه جامع گردشگری بیابان لوت و جنگل های هیركانی

به گزارش لذت سفر سرپرست گروه پژوهشهای گردشگری اظهار داشت: برنامه جامع گردشگری مناطق طبیعی و جهانی ایران برای بیابان لوت و جنگل های هیركانی در دستور كار قرار دارد و پیش بینی می شود تا شش ماه دیگر به سرانجام برسد.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، روز ۲۴ تیر ماه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور در نشست خبری ثبت جهانی جنگل های هیركانی از تدوین برنامه جامع گردشگری برای حضور گردشگران در این جنگل ها آگاهی داد و اظهار داشت: «پژوهشگاه میراث فرهنگی كشور ماموریت دارد برنامه جامع گردشگری را برای جنگل های هیركانی و بیابان لوت ارائه نماید. گرچه امكان دارد در عمل قسمتی از این برنامه ها تحقق پیدا نكند ولی ما باید برای بیابان لوت و جنگل های كشور برنامه ای درباره چگونگی حضور توریست داشته باشیم.»
اینكه سازمان میراث فرهنگی و بخش های زیر مجموعه آن به فكر لطمه های ناشی از حضور گردشگران در فضاهای طبیعی به خصوص آنهایی كه پرونده شان در لیست میراث جهانی قرار گرفته، باشند اتفاق خوش یمنی است اما باید دید این وعده ها تا چه زمانی عملی خواهند شد. چون پیش از جنگل های هیركانی، بیابان لوت بعنوان میراث جهانی شناخته شد این بدان معناست كه دیگر این دو منطقه طبیعی تنها متعلق به ایرانی ها نیست بلكه بعنوان میراث كره زمین شناخته می شود. پس باید برای حضور گردشگران در آن مناطق برنامه ریزی نمود. با این وجود اما سه سال از ثبت جهانی بیابان لوت می گذرد ولی همچنان برنامه جامع گردشگری آن نهایی نشده است. اتفاقی كه مشخص نیست برای پرونده جنگل های هیركانی تا چه زمانی طول بكشد. هر چند كه در این مدت ورود بعضی از گروههای گردشگری مدیریت شده ولی این تعداد بسیار اندك است.

اما درباره روند تهیه طرح جامع گردشگری در مناطق طبیعی ثبت جهانی شده ایران، ناصر رضایی سرپرست گروه میراث طبیعی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در گفت و گو با خبرنگار مهر توضیح داد: در مناطق طبیعی، زون بندی هایی وجود دارد كه یكی از آنها زون گردشگری می باشد و لازم است برنامه مدیریتی برای آن داشته باشیم تا در بهره برداری از این محدوده ها گرفتار مشكل نشویم و استفاده خارج از عُرف نیز از آنها نشود. بدین سبب به همراه دانشگاه ها بویژه دانشگاه هایی كه با سازمان میراث فرهنگی در تدوین پرونده بیابان لوت و جنگل های هیركانی همكاری داشتند، این برنامه ریزی برای تدوین برنامه انجام خواهد گرفت. این افراد با مقوله گردشگری نیز آشنا هستند و می توانند در تهیه برنامه مدیریتی، به ما كمك كنند.
رضایی اظهار داشت: اهتمام بر این است كه این برنامه برای پرونده جنگل های هیركانی زودتر به سرانجام برسد. ما برای جنگل های هیركانی نیز همزمان با تهیه پرونده ثبت جهانی آن، بوسیله پژوهشگاه كارهایی را برای برنامه ریزی حضور گردشگران در این جنگل انجام داده بودیم. تا زمانی كه زون بندی ها مشخص نشود، نمی توان بطور دقیق اظهار داشت كه گردشگران در چه مسیرهایی حضور داشته باشند. امكان دارد این زون بندی ها تغییر كند. بنا بر این تهیه چنین برنامه ای زمانبر است. تقریباً این برنامه ریزی برای بیابان لوت انجام شده ولی برای برنامه مدیریتی آن، اقدامی نشده است. سرپرست گروه پژوهشی گردشگری اظهار داشت: زون ها یا حفاظتی هستند و یا مركزی یا در بعضی از مكان ها، بحث عرصه و حریم آنها مطرح است. ما باید مشخص نماییم كه در كدام بخش از یك منطقه طبیعی مانند جنگل، توریست می تواند حضور داشته باشد؛ در چه سطحی و به چه نحوی. حتی ساخت وسازها در مناطق طبیعی باید به چه شكل صورت گیرد بدین سبب حفاظت از زون ها بسیار كار مشكلی است.

مدیر گروه میراث طبیعی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه كرد: ظرفیت تحول مناطق طبیعی نیز باید در نظر گرفته شود. مناطق طبیعی با حضور توریست انبوه در تعارض است. ما نباید در مناطق طبیعی، بار كشاورزی اضافه ای نیز داشته باشیم. حتی در زمان ثبت جهانی این پرونده ها، با مشكل سكونتگاه های قدیمی نیز مواجه بوده ایم. ما در بعضی از مسائل امكان دارد گرفتار تعارض با سازمان های دیگر قرار بگیریم. وقتی یك منطقه ای بعنوان محدوده ملی یا بین المللی شناخته می شود، هر ساخت وسازی در آن ممكن نیست. بعنوان مثال لوله گذاری گاز در منطقه طبیعی، حتی امكان دارد منجر به خروج آن منطقه از لیست جهانی شود.
وی اشاره كرد: توجه به جوامع محلی، بخش دیگری از این برنامه مدیریتی برای حضور توریست است. اگر همه این پیش بینی ها بموقع صورت گیرد و همكاری ها صورت گیرد، می توان گفت شش ماهه باید این برنامه تهیه شود.

1398/05/01
17:47:21
5.0 / 5
4682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر