تاثیر یك سریال روی گردشگری سیاه

افزایش ناگهانی گردشگران منطقه ممنوعه چرنوبیل بعد از پخش سریالش

افزایش ناگهانی گردشگران منطقه ممنوعه چرنوبیل بعد از پخش سریالش

به گزارش لذت سفر فاجعه جهانی چرنوبیل باآنكه تا صد سال تبعات دارد اما حالا این منطقه به جاذبه گردشگری تبدیل گشته جاذبه ای كه با ساخت سریالی درباره آن بیشتر ارائه شد و میزان تورهای گردشگری آنرا دوبرابر كرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، انفجار هسته ای و مهیب چرنوبیل در ساعات اولیه بامدادان روز شانزدهم ماه اوریل سال ۱۹۸۶ و به دنبال آزمایش یكی از راكتورها صورت گرفت. هر چند انفجار در زمان وقوع منجر به مرگ ۳۱ نفر شد، اما میلیون ها نفر نیز به ذرات خطرناك رادیواكتیو آلوده شدند. میزان آلودگی هایی كه این فاجعه روی نسل های بعدی خواهد گذاشت هیچ وقت قابل بررسی نخواهد بود.

خرابه های راكتور كه در زیر پوسته فلزی دفن هستند، هنوز هم رادیواكتیو زیادی دارند این مواد تا بیست هزار سال باقی می مانند ده سالی است كه این فاجعه هسته ای به یك جاذبه گردشگری تبدیل گشته و گردشگران زیادی به محل واقعه سرازیر شده اند. شهر وحشت، شهر مرده، منطقه نفرین شده عناوینی است كه گردشگران برای چرنوبیل انتخاب نموده اند تعداد تورهای گردشگری این مكان از زمانی دوبرابر شد كه سریالی به همین نام درباره این اتفاق از شبكه «اچ بی او» پخش گردید.
بااینكه محل فیلمبرداری این مینی سریال در لیتوانی بوده است اما گردشگران زیادی را مشتاق به خرید تورهای گردشگری چرنوبیل كرد تا بتوانند مكان های آن واقعه را از نزدیك ترین محل قابل مشاهده، ببینند هر چند كه این مجموعه آنقدر خوب ساخته شده كه از نظر منتقدان توانسته عنوان بهترین سریال تاریخی را از طرف كاربران سایت سینمایی IMDB كسب كند.
شهر «پریپیات» در ۱۰۰ كیلومتری شمال «كی یف» یكی از آلوده ترین نقاط دنیاست در این شهر كاركنان منطقه چرنوبیل به همراه خانواده های خود زندگی می كردند. این شهر دو ساعت تا كی یف فاصله دارد. در زمان انفجار هسته ای در چرنوبیل، گفته شده بود كه ساكنان خانه های خودرا به صورت موقت ترك كنند اما دیگر هیچكدام نتوانستند به اینجا بازگردند. بنا بر این هنوز ظرف ها در یخچال ها، عروسك ها منتظر كودكان، مهدكودك ها باز و در خانه ها قفل نشده است.
انگار این شهر هنوز منتظر ساكنان خودش است. اما چندین سال از انتظار این منطقه برای بازگشت باردیگر زندگی به آن می گذرد و گرد مرگ در شهر پیچیده شده است. همین فضای خوف انگیز برای عده ای از افراد جالب توجه است بنا بر این می خواهند چنین فضاهایی را خودشان از نزدیك ببینند. دولت اوكراین هم برای آنها این فضا را به وجود آورده است منتها با رعایت شرایط و ضوابط.
مقامات اوكراینی، اعلام نموده اند كه چرنوبیل از لحاظ سلامت خطری برای دیداركننده ها ندارد و میزان تماس هر فرد با ذرات رادیواكتیو از میزان عكسبرداری اشعه ایكس توسط یك فرد در مطب پزشك كمتر است. بدین سبب گردشگران با خیال راحت می توانند به آنجا بروند. بعد از آنكه سریال چرنوبیل سروصدای زیادی را به پا كرد، جهانگردان زیادی جهت شركت در تورهای چرنوبیل ثبت نام كردند.

ماسك های باقی مانده در چرنوبیل توریستهایی كه قصد سفر به نزدیك ترین منطقه چرنوبیل را حتما باید از تورهای گردشگری كه توسط آژانس های مسافرتی طراحی شده، استفاده كنند و یا اینكه از تورهای گردشگری اختصاصی به همراه یك راهنما بهره برد. چون اجازه ورود به این مناطق به توریستهایی كه قصد دارند به تنهایی برنامه ریزی كنند داده نمی گردد. برای پیدا كردن این تورها، در شهر كی یف اوكراین سایت ها و حتی آژانس های زیادی هستند كه این تورها را از قیمت ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار می فروشند.

دستگاهی برای اندازه گیری میزان اشعه البته این نرخ به نوع تورهای گردشگری آنجا بستگی دارد. ارزان ترین تورها یك روزه است. به گردشگران لباس های مخصوص داده می شود و از مناطقی دیدن می كنند كه خطری را برای حضورشان نداشته باشد. از طرف دیگر دستگاهی برای تعیین میزان رادیواكتیو موجود در فضای اطراف به قیمت حدود ۱۰ دلار به گردشگران متقاضی اجاره داده می شود.

هیچ گردشگری بدون راهنما حق ورود به منطقه را ندارد بیشتر این گردشگران از مناطقی عبور خواهند كرد كه از هر لحاظ سالم سازی شده باشد بنا بر این بیشتر آنها از یك مكان دیدن می كنند، شهربازی معطل مانده، مهد كودك، بیمارستان با همان وسایل رها شده، حتی در قسمتی از این بیمارستان هنوز لباس آتش نشان وجود دارد كه به سبب آلودگی زیاد جا به جا نشده است. محل فاجعه نیز كه روی آن پوشانده شده از دور قابل دیدن است. گردشگران به مكان های نمادین سر می زنند و عكس یادگاری و یا سلفی می گیرند. پس از اختتام سفرشان هم از گیت های شناسایی اشعه عبور می كنند و در طول سفر نیز سلامتی آنها مرتب چك می شود.

گیت هایی برای سنجش سلامت گردشگران تعبیه شده در این تور گردشگران حق ندارد هیچ سازه یا گیاهی را لمس كنند یا چیزی را از منطقه با خود ببرند و از نشستن یا قرار دادن تجهیزات دوربین روی زمین منع شده اند. برمبنای اعلام شهردار منطقه چرنوبیل، در سال ۲۰۱۸ حدود شصت هزار توریست از منطقه بازدید كرده اند. سرجی ایوانچوك، مدیر یكی از آژانس هایی كه تورهای چرنوبیل را برگزار می نماید، به رویترز گفته است تعداد گردشگران چرنوبیل در ماه می ۲۰۱۹، در مقایسه با ماه می ۲۰۱۸، حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. رزرو تورهای چرنوبیل برای ماه های ژوئن، جولای و آگست هم حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.
كریگ مازن خالق سریال كوتاه و پنج قسمتی «چرنوبیل» در واكنش به افزایش تعداد زیاد بازدیدكنندگان در توئیتر خود نوشت: «این اعجاب انگیز است كه سریال این شبكه آمریكایی موجی از گردشگری را در چرنوبیل راه انداخته است. اگر به آنجا سر می زنید، یادتان باشد یك تراژدی وحشتناك آنجا رخ داده است. بكوشید به تمام آنها كه رنج كشیدند و قربانی شدند احترام بگذارید.»

1398/03/27
19:27:42
5.0 / 5
5032
تگهای خبر: آزمایش , برند , پزشك , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر