میراث و گردشگری در این هفته؛

فوت کارشناس میراث فرهنگی

فوت کارشناس میراث فرهنگی

به گزارش لذت سفر، حواشی کنسرت موسیقی در تخت جمشید، فوت کارشناس جوان میراث فرهنگی، ابلاغ ثبت ملی روستا و شهر های صنایع دستی و هبه زمین های دروازه کوروش همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری دراین هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که مرکز میراث ناملموس مقرر است یک کارگاه ظرفیت سازی برای پاکستان در زمینه اجرای مؤثر کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو در حوزه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برگزار کند.
این رویداد که از ۴ تیر شروع شد و در ۸ تیر تمام می شود، در همکاری نزدیک با مؤسسه ملی میراث فولکلوری و سنتی پاکستان (لوک ویرسا)، وزارت آموزش وپرورش و فرهنگ و کمیسیون ملی یونسکو- پاکستان برگزار شده است. در این کارگاه، سیاست گذاران برجسته و متخصصان میراث فرهنگی ناملموس گرد هم آمده اند. در مراسم افتتاحیه که با حضور مقامات فرهنگی و دولتی بلندپایه پاکستانی برگزار گردید، رئیس مرکز میراث ناملموس تهران، آتوسا مؤمنی به بیان رسالت ها و اهداف مرکز پرداخت و بر نقش میراث زنده و پاسداری از آن بعنوان قدرتی نرم در ایجاد وفاق و همبستگی میان ملت ها برای تقویت صلح و پیشرفت پایدار تاکید کرد.
کاوش دیرینه شناسی در گورستان قلایچی آغاز شد از حوزه دیرینه شناسی هم خبر رسید که به دنبال صدمه های وارده به گورستان قلایچی بوکان کاوش این محوطه در ارتباط با دوره ماناها با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حدود یک ماه پیش شروع شد.
یوسف حسن زاده، سرپرست این کاوش با بیان این خبر اضافه کرد: محوطه قلایچی در ارتباط با پادشاهی ماناها در ۲۸۰۰ سال پیش است و آوازه آن با آجرهای لعابداری که از این محل به دست آمده بود بر سر زبان ها افتاد.
این عتیقه شناس اشاره کرد: به رغم ۹ فصل کاوش باستان شناسان در محوطه قلایچی (طی سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۵ به سرپرستی استاد اسماعیل یغمایی و استاد بهمن کارگر)، گورستان قلایچی فرصت کاوش نیافته بود. جستجوهای اخیر، بعنوان فصل نخست پژوهش دیرینه شناسی در این گورستان، با حمایت گسترده شهرداری بوکان و مشارکت اداره کل آذربایجان غربی شروع شد. طی این پژوهش ها، ساختار معماری گورها و شیوه های تدفین مردمان دوره مانا بررسی می شود.
حسن زاده اظهار امیدواری کرد که محوطه قلایچی و گورستان آن به مجموعه ای گردشگری تبدیل گردد و مدیریت شهری بوکان با نظارت میراث فرهنگی بتواند از آن بهره برداری و حمایت کند.
حواشی برگزاری کنسرت قربانی در تخت جمشید این هفته خبر برگزاری کنسرت قربانی در تخت جمشید با حواشی زیادی رو به رو شد. مقرر است علیرضا قربانی با همراهی گروهی بزرگ از نوازندگان اولین کنسرت رسمی موسیقی ایران را بعد از گذشت یک سال از درخواست مجوز، روز نهم تیر ماه در بین ستون های تخت جمشید برگزار کند. گفته می شود که این کنسرت در پهنه اصلی تخت جمشید و با جانمایی تعداد گسترده ای از صندلی ها برای مخاطبان برگزار می گردد و تا ۱۱ تیر ماه ادامه خواهد داشت. برگزاری این کنسرت در محوطه تاریخی و جهانی تخت جمشید باآنکه با استقبال رو به رو شده و بلیت های ۳۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومانی آن به سرعت فروش رفت؛ اما نگرانی هایی را به دنبال داشته است. هر چند محمد ثابت اقلیدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس گفته تمامی جوانب کار برای اجرای چنین کنسرتی در یک مجموعه تاریخی با دقت و نظارت کارشناسان حوزه میراث فرهنگی گردشگری استان سنجیده شده است اما برگزاری این کنسرت آن هم در مجموعه ای که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد مخالفان و البته موافقانی هم دارد. موافقان معتقدند که می بایست آثار تاریخی از رخوت بیرون بیاید و با برگزاری رویدادهای مختلف زمینه رفت و آمد مردم به این آثار فراهم گردد همینطور این برنامه ها باعث معرفی بهتر این آثار در سطح جهانی خواهد شد. این افراد بر این باور هستند که برگزاری کنسرت در آثار تاریخی، مشکلی برای محافظت از آن به وجود نمی آورد. اما مخالفان هم علل خویش را دارند. در چند روز گذشته این مخالفت ها و نگرانی ها به دنبال برگزاری کنسرت قربانی بیشتر هم شده است. مخالفان می گویند برگزاری کنسرت در اماکن تاریخی در حالی از جانب وزارت متبوعه مجوز داده می شود که همین افراد معتقد هستند حتی میکروارگانیسم های سطح پوست یا فلش یک ثانیه ای دوربین می تواند برای بناها مضر باشد. این متولیان در پاسخ به انتقادها در رابطه با برگزاری کنسرت هایی در سطح بزرگ و صدمه ارتعاشات آن همیشه برگزاری کنسرت هایی در بناهای تاریخی کشورهای دیگر را بعنوان مصداق آورده و عنوان می کنند که در آکروپولیس هم میزبان کنسرت بزرگ یانی بوده است. اما آنها به این مساله اشاره نمی کنند که بعد از برگزاری کنسرت یانی در سال ۱۹۹۴ یا کنسرتهای بعدی در آکروپلیس بسیاری به آن نقد کردند و گفتند که این بنای تاریخی امکان دارد تحت تاثیر ارتعاشات قرار گیرد.
تبدیل روستاها به مقاصد گردشگری با حداقل آسیب در این هفته علی اصغر شالبافیان با حضور در جمع اعضای میز گردشگری روستایی متشکل از دستگاه های دولتی، بخش خصوصی و ادارات کل استانی که در محل معاونت گردشگری تشکیل شد، با تشریح اهمیت حضور در رقابت بین المللی انتخاب روستاهای جهانی که هر ساله توسط سازمان گردشگری ملل متحد UN_Tourism برگزار می شود، این بستر را فرصتی ویژه برای معرفی روستاهای کشورمان در زمینه جهانی اعلام و گزارشی از آخرین اقدامات حضور در نشست های بین المللی مربوطه در کشور اسپانیا را ارائه نمود.
وی باوجود اهمیت این موضوع، رسالت اصلی فعالیت میز ملی گردشگری روستایی را توجه به توانمندی ها و ظرفیتهای متنوع روستاهای گردشگری کشور و تبدیل آنها به مقاصد گردشگری عنوان نمود در صورتیکه کمترین صدمه محیط زیستی، اجتماعی و فرهنگی را به همراه داشته باشند.
شالبافیان در ادامه با اشاره به این که روستاهای کشورمان از ظرفیتهای گوناگونی برخوردار می باشند اما هنوز به جاذبه تبدیل نشده و تجاری سازی نشده اند، مبحث توجه به تأمین نیازهای سخت افزاری همچون زیرساخت ها و نرم افزاری شامل محصول سازی، محتواسازی در فضای مجازی و هم تبدیل به مقاصد جدید را بیان نمود.
معاون گردشگری همینطور یکی از خصوصیت های تبدیل شدن به محصول گردشگری را در معرض دید قرار گرفتن عنوان نمود. بدین جهت دلیل معرفی ظرفیتهای روستا در فضای مجازی منطبق با شاخصهای بین المللی سازمان گردشگری ملل متحد UN_Tourism می تواند گامی مهم به سمت ایجاد رقابت برای محتواسازی روستاهای کشور و تبدیل آنها به مقاصد محصول محور و برندینگ به شمار آید.
هبه زمین اطراف دروازه کوروش در این هفته خبرگزاری مهر در رابطه با دروازه کوروش یا همان تل آجری گزارشی نوشت و در این گزارش علیرضا عسگری چاوردی که به همراه تیم ایتالیایی در اینجا کار کرده از یافته های جستجوهای دیرینه شناسی در تل آجری اطلاع داد و اظهار داشت: حاصل این کاوش ها، به دست آمدن بیشتر از ده هزار قطعه آجر لعابدار هست که نشان میدهد نماهای این دروازه بزرگ و باشکوه دارای آجرهای لعابدار رنگین بوده است.
در این دروازه به شکل گسترده ملات قیر استفاده شده که در دوران هخامنشی از خوزستان به پارسه آورده شده است. همینطور علایم و نمادهای معماری به صورت خاص روی آجرها شناسایی شده که به وسیله آن استادکار از بالا می توانسته با این علایم و نمادها خطوط افقی و عمودی آجرها را مشخص نماید. برای حفاظت هم تمام فاصله های بین رج های هر آجر را با ملات قیر که ملات خالص هم نیست پر می کردند. ملاتی که کارکردی شبیه به گل رس داشته است.
عسگری چاوردی از اقدامات حفاظتی در این محوطه باستانی اطلاع داد و اظهار داشت: برنامه ما انجام فاز حفاظت و مرمت و تبدیل تل آجری به یک سایت موزه برای بازدید عموم از دروازه پردیس پارسه است. روی این دروازه به طرف غرب و اَنشان و شوش هست و مسیر واقعی را نشان میدهد. شهر های مهم قدیم تخت جمشید و شوش باستان و انشان بود ازاین رو مسیر دروازه به طرف غرب باتوجه به اسناد و الواح منطقی هست. این دروازه بسیار زیبا و باشکوه بوده و شما به شهر پردیسی می رسیدید که دروازه آن رنگین بوده است. فورا به باغات و پردیس هایی که آبیاری می شدند و وارد پارسه می شدید.
وی با اشاره به این که تصاویر سال ۹۰ این تل آجری شبیه به یک تپه خاکی معمولی بود اظهار داشت: حالا سقفی که در این محوطه زدهشده سبب محافظت از آن می شود. بخش فیروزی شهر پارسه ۶۰۰ هکتار است و دارای ۱۷ محوطه باستانی که ما فقط دروازه کوروش را کاوش کردیم. برای آن کانکس و دفتر پژوهشی و نورپردازی و کارشناس گذاشتیم تا این محوطه ها را حفظ کنند.
عسگری از هبه زمینهای اطراف تل آجری توسط مالک زمین ها اطلاع داد و اظهار داشت: صاحب زمین ها لوله های قطور بلندی را تأمین کرده که آب مورد نیاز زمینهای کشاورزی به بیرون محوطه باستانی هدایت شود و داخل محوطه نشود همینطور یگان حفاظت در تل آجری مستقر است و کل ۱۷ محوطه فیروزی را پایش می کند و تحت کنترل دارد.
ابلاغ ثبت ملی ۴ روستا و ۳ شهر صنایع دستی در این هفته جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی به ریاست مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرا شد. پرونده هفت شهر و روستای صنایع دستی از چهار استان کشور برای ثبت ملی باتوجه به معیارها و استانداردهای این نوع ثبت نظیر رشد تولید، تعداد کارگاه ها و استادان فعال در رشته مورد نظر و همینطور امکانات توسعه، آموزش و ترویج آن، مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این نشست هم بعد از بررسی و اعلام نظر اعضای شورای راهبردی، جمع بندی و اعتبار سنجی توسط دستگاه های عضو نظیر وزارت کشور، معاونت توسعه روستایی سازمان برنانه و بودجه و کارشناسان، مسؤلان استانی، به شرح زیر برای ثبت ملی اعلام شد: - «بفروئیه» در استان یزد بعنوان شهر ملی موتابی - «ممقان» بعنوان شهر ملی ممقان دوزی - «کوزه کنان» در شهرستان شبستر بعنوان روستای ملی سفالگری سنتی - «نجف تراکمه» در استان آذربایجان شرقی بعنوان روستای ورنی بافی - «گلستانک» در استان البرز بعنوان روستای ملی سفال و سرامیک - «خور» در استان خراسان جنوبی بعنوان روستای ملی تراش عقیق - «شاهدیه» در استان یزد به صورت مشروط بعنوان شهر ملی نساجی
امضای تفاهمنامه بین بنیاد ایران شناسی و سازمان امور دانشجویان در این هفته تفاهم نامه مشترک همکاری بین بنیاد ایران شناسی و سازمان امور دانشجویان با حضور رؤسای دو مجموعه یاد شده در بنیاد ایران شناسی به امضا رسید. در آغاز این مراسم، محمدحسین رجبی دوانی رئیس بنیاد ایران شناسی، ضمن تبریک عید سعید غدیر، امضای این تفاهم نامه مشترک میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد ایران شناسی را در امتداد جذب دانشجوی خارجی در رشته ایران شناسی بر شمرد. رئیس بنیاد ایران شناسی با اشاره به سفر خود به کشور روسیه، از استقبال گسترده دانشجویان این کشور به تحصیل در رشته ایران شناسی اطلاع داد.
فوت یک دلسوز میراث فرهنگی این هفته یک واقعه ناگوار کام اهالی میراث فرهنگی را تلخ کرد. با فوت فرهاد نظری از کارشناسان برجسته میراث فرهنگی دوستداران و کارشناسان و باستان شناسان در حیرت ماندند. به دنبال این واقعه مراسم خاکسپاری فرهاد نظری مدیرکل اسبق دفتر ثبت آثار تاریخی، کارشناس میراث فرهنگی، پیشکسوتان مرمت، باستان شناسی، دوستداران میراث فرهنگی و بدون حضور مقامات ارشد وزارت میراث فرهنگی در موزه ملی ایران اجرا شد.

در این مراسم که با حضور تعدادی از کارشناسان و مدیران در وزارت میراث فرهنگی حضور داشتند، سید محمد بهشتی رئیس اسبق پژوهشگاه میراث فرهنگی در این مراسم بیان کرد: درگذشت تلخ فرهاد نظری را به خانواده محترم او و دوستان وزارت میراث فرهنگی تسلیت می گویم. دوست عزیزی را از دست دادیم.
مرحوم نظری بعد از ۴۹ سال زندگی و بدرقه توسط کارشناسان میراث فرهنگی، در بهشت سکینه شهرستان کرج دفن شد.


منبع:

1403/04/10
10:11:44
5.0 / 5
75
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر