رونمایی از شاهکار خوشنویسی ۱۴۴ سال پیش در قزوین

رونمایی از شاهکار خوشنویسی ۱۴۴ سال پیش در قزوین

لذت سفر: به گزارش لذت سفر، قزوین یک استاد خوشنویس قزوینی اظهار داشت: اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» که امروز در عرصه هنری قزوین رونمایی شد؛ شاهکاری است که بزرگ ترین موزه های هنری دنیا فاقد چنین اثر فاخری هستند و بنده نزدیک به 30 سال است که نگهبان و نگهدار این اثر هستم.


احمد پیله چی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «خورشید ولایت» در عرصه هنری قزوین، درباب رونمایی از اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» که امروز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار شد، در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: امروز در نمایشگاه «خورشید ولایت» از اثر «میرزا غلامرضا اصفهانی» رونمایی گردید، این استاد از بزرگترین اساتید عصر قاجار است و این اثر قریب به ۱۴۴ سال پیش نوشته شده است.
وی ادامه داد: در بالای این اثر خطی از درویش عبدالمجید طالقانی که حدیثی از امام جعفر صادق(ع) است مکتوب شده است؛ این مطلب اثری نفیس است که بصورت چلیپایی و در قالب سیاه مشق با قلم حدوداً ۲.۵ میلیمتر نگاشته شده است.
پیله چی بیان کرد: این اثر شاهکاری است که بزرگ ترین موزه های هنری دنیا فاقد چنین اثر فاخری هستند و بنده نزدیک به ۳۰ سال است که نگهبان و نگهدار این اثر هستم.
وی افزود: این اثر چشم نواز، یادگار و یادمانی از بزرگ ترین استادان خوشنویس زمان قاجار است که در این نمایشگاه خوشنویسی قزوین برای عموم به معرض نمایش گذاشته شده است.
این استاد خوشنویس قزوینی اشاره کرد: نام این استاد غلامرضا بوده و پدر او از این جهت این نام را برای فرزندش گذاشته است تا غلام امام رضا(ع) باشد و ما نیز همزمان با دهه کرامت اثری از غلام حضرت رضا(ع) را به معرض نمایش گذاشته ایم.
ثبت هنر خوشنویسی در یونسکو
علی دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور نیز در حاشیه این بازدید به ایسنا اظهار داشت: در این نمایشگاه ۱۹ اثر از خوشنویسان درجه یک قزوین و یک اثر از استاد «جلیل رسولی» چهره ماندگار خوشنویسی ایران به معرض نمایش گذاشته شده است.
وی ادامه داد: اهتمام حوزه هنری در امتداد برگزاری چنین نمایشگاهی بسیار شایسته و قابل تشویق است چونکه از استان قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی نام برده می شود.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور عنوان کرد: در قزوین که پایتخت خوشنویسی ایران است باید بیش از این رویدادها در راستای معرفی استادان خوشنویسی برگزار گردد؛ همین طور مکان شایسته ای برای به نمایش گذاشتن آثار در نظر گرفته شود.
وی اشاره کرد: گام اول در راستای توجه بیشتر به حوزه خوشنویسی به همت حوزه هنری قزوین برداشته شده است و امیدواریم که قدمهای بعدی با همت سایر دستگاهها همچون میراث فرهنگی برداشته شود.
این مسئول در آخر بیان کرد: هنر خوشنویسی را در یونسکو ثبت جهانی کرده ایم و این اتفاق وظیفه ما را سنگین تر می کند تا پاسداشت این هنر را بجای بیاوریم؛ برگزاری این نمایشگاه گامی درجهت پاسداری از هنر خوشنویسی در قزوین است.
منبع:

1402/02/31
01:23:22
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر