فرعونی که با پاسپورت به فرانسه رفت

فرعونی که با پاسپورت به فرانسه رفت

لذت سفر: به گزارش لذت سفر، «رامسس دوم» که در عصر طلایی مصر فرعون بود، تا مدت ها از جانب مصریان بعنوان «رامسس کبیر» شناخته می شد و دوران حکومت او، اوج قدرت و شکوه مصر در نظر گرفته می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، «رامسس دوم» را شاید بتوان یکی از بزرگ ترین و مشهورترین فراعنه مصر باستان نامید. او سومین فرعون در نوزدهمین دودمان مصر بود که در اواخر دوران نوجوانی اش در سال ۱۲۷۹ قبل از میلاد و بعد از درگذشت پدرش صاحب تاج و تخت شد. «رامسس دوم» در مجموع ۶۶ سال بر مصر باستان حکومت کرد و گمان می رود بیشتر از ۱۰۰ فرزند داشته است. این فرعون در طول فرمانروایی طولانی ای که داشت، در نبردهای نظامی گوناگونی پیروز شد و بناهای یادبود زیادی برای خدایان و خودش ساخت.
یکی از موفقیت های «رامسس دوم» پیروزی در «نبرد کادش» بود. در این نبرد مصری ها به رهبری «رامسس دوم» با هیتی ها بر سر کنترل سوریه جنگیدند. این نبرد در بهار پنجمین سال حکومت «رامسس دوم» صورت گرفت.
«رامسس یکم» پدربزرگ «رامسس دوم» بود که خانواده معمولی آنها را با دلاوری های نظامی خود به درجات سلطنتی رساند. «ستی یکم» (پدر رامسس دوم) ثروت این کشور را با ساخت معادن تضمین نمود. وی همینطور استحکامات مرزهای شمالی را در مقابل «هیتی ها» تقویت کرد. زمانی که «رامسس دوم» در ۱۴سالگی به تخت نشست، هیتی ها از این فرصت برای سنجش فرعون جوان و مرزهای شمالی امپراتوری او استفاده کردند. هیتی ها به مصر حمله کردند و شهر تجاری مهم «کادش» را که در سوریه امروزی واقع شده تصرف کردند.


«رامسس دوم» نیروهایش را راهی «کادش» کرد تا این شهر را پس بگیرد، اما مصر فریب خورد و فکر کرد که نیروهای هیتی ها دورتر از اردوگاه مصری ها مستقر هستند، این درحالی بود که هیتی ها در نزدیکی مصری ها انتظار می کشیدند و در نهایت حمله کردند. چیزی به شکست خوردن مصری ها نمانده بود که نیروهای کمکی در زمان مناسب سر رسیدند. «رامسس دوم» پیروز این نبرد شد، اما برنده جنگ نبود. سربازان زخمی او از «کادش» عقب نشینی کردند، اما «رامسس» نمی خواست اجازه دهد یک حقیقت کوچک، موفقیت قبلی او را لکه دار کند. در نتیجه او دستور داد دیوارنگاره هایی روی معبدهای سراسر مصر خلق شود که او را درحالی به تصویر می کشند که با یک دست دشمنان را شکست می دهد.
در حقیقت، «رامسس دوم» بعد از سال ها مذاکره، معاهده‌ی صلحی را با هیتی ها به امضا رساند. این قدیمی ترین صلح نامه ای است که متن آن تابحال باقی مانده است. در مفاد این معاهده آمده که هر دو در صورتیکه هدف حمله خارجی ها یا داخلی ها قرار گرفتند به یکدیگر یاری برسانند. یک نسخه از این معاهده به خط هیروگلیف روی ستون سنگی در معبد کرنک حکاکی شده است. در سال ۱۹۰۶ میلادی نسخه دوم آن به زبان اکدی روی کتیبه سفالی در ترکیه کشف شد. اهمیت این معاهده‌ی صلح به اندازه ای است که نسخه شبیه آن در مقر سازمان ملل در نیویورک به معرض نمایش گذاشته شده است.
«رامسس دوم» به نشانه حسن نیت دیپلماتیک با بزرگ ترین دختر پادشاه «هیتی ها» ازدواج کرد و بدین سان دختر پادشاه به «نفرتاری»، همسر ارشد فرعون و خانواده بزرگ متشکل از بیشتر از ۱۰۰ فرزند «رامسس دوم» ملحق شد.
ثروت این فرعون را میتوان با عنایت به بناهای قابل ملاحظه ای که خلق کرد متوجه شد. معبدهای «کرنک» و «ابو سمبل»، همچون شگفت آورترین بناهای مصر به شمار می روند. «رامسیوم» معبد خاکسپاری که این فرعون بنا کرد، کتابخانه عظیمی متشکل از حدود ۱۰ هزار پاپیروس را شامل می شود. «رامسس دوم» همینطور با تکمیل ساخت معابد «ابیدوس» هم خود و هم پدرش را گرامی داشت.


«ابو سمبل» از دو معبد تشکیل شده است که با نامهای معبد بزرگ و معبد کوچک شناخته می شوند که درون کوهپایه تراشیده شده اند. به قول برخی محققان، روند ساخت این معبد در حوالی ۱۲۶۴ قبل از میلاد شروع شده است. بر مبنای اثر هنری که در داخل معبد بزرگ نقش بسته است این بنا برای گرامیداشت پیروزی «رامسس دوم» بر هیتی ها در «نبرد کادش» به سال ۱۲۷۴ قبل از میلاد ساخته شده است. ساخت معبد «ابو سمبل» ۲۰ سال زمان برده است. در ورودی معبد بزرگ چهار مجسمه عظیم «رامسس دوم» را درحالت نشسته به تصویر کشیده اند. طول این مجسمه ها به ۲۰ متر می رسد.


در مقابل معبد کوچک که احیانا برای «نفرتاری» ساخته شده است، دو مجسمه ملکه و چهار مجسمه فرعون ساخته شد که طول هرکدام ۱۰ متر است.
در فضای داخلی معبد بزرگ چهار مجسمه «رع»، «آمون» و «پتاح» ایزدان مصر باستان به همراه مجسمه «رامسس دوم» ساخته شده است. مجسمه «پتاح» در تاریکی نگهداری می شد، شاید به این علت که این ایزد باستانی با جهان زیرین در ارتباط بود.
معبد «ابو سمبل» در نهایت متروکه شد و زیر شن صحرا مدفون شد. این بنا فراموش شده بود تا اینکه در اوایل قرن نوزدهم میلادی کشف شد.
بعد از درگذشت «رامسس دوم» جسد وی در مقبره ای در «دره پادشاهان» دفن شد و بعدها به مخزن سلطنتی منتقل شد که در سال ۱۸۸۱ میلادی کشف شد. در سال ۱۹۷۶ پزشکی که بقایای این فرعون را بررسی می کرد اعلام نمود که جسد فرعون برای پیشگیری از پوسیدگی ناشی از رشد قارچ احتیاج به درمان فوری دارد. بدین منظور «رامسس دوم» باید به فرانسه می رفت. بر مبنای مقررات فرانسه برای ورود و انتقال به این کشور باید پاسپورت معتبر عرضه شود و در نتیجه مقام های مصر برای این فرعون پاسپورت صادر کردند.


الان پاریس میزبان نمایشگاهی با عنوان «رامسس و طلای فراعنه» است که تابوت چوبی «رامسس دوم» در رویدادی کم نظیر در خارج از مصر به همراه سایر آثار تاریخی قابل توجه مصر باستان به معرض نمایش گذاشته شده است.1402/01/25
04:38:39
5.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر