پیگیری مصوبات سفر دولت

پیگیری مصوبات سفر دولت

به گزارش لذت سفر، ایرنا- قلعه هزار ساله مارکوه منطقه کتالم رامسر به علت بی توجهی در محافظت از این شناسنامه های تاریخی منطقه سالها به حال خود رها شده بود تا اینکه دولت مردمی سیزدهم با تزریق ۳۰ میلیاردریال اعتبار علاوه بر از سرگیری جستجوهای باستانی و مرمت آن، شادمانی اهالی و دوستداران میراث فرهنگی را فراهم نموده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، آخرین جستجوهای باستانی در قلعه مارکوه به دهه ۸۰ باز می گردد، زمانیکه که یک تیم باستانشناسی فضاهایی از این دژ تاریخی را شناسایی و مشخص می کنند، اما پس از آن به علت نبود اعتبار و در ادامه در مواجه با صدمه های انسانی و طبیعی این قلعه برای مدت ها نه تنها رنگِ رسیدگی و حفاظت را به خود ندید بلکه در سایه نبود حریم مصوب با ساخت و سازهای در ارتفاع که هویت یکپارچگی قلعه را تحت تأثیر قرار داد تا مرز زوال و تهدید نما و منظر پیش رفت.
قلعه مارکوه که در ۶ کیلومتری شرق شهر رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا شهر کتالم واقع شده در سال ۷۹ با شماره ۳۴۸۴ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است.
باستان شناسان بر مبنای کاوش هایی که سال ۸۲ روی این قلعه انجام دادند کاربرد آنرا یک دژ راهبردی در منطقه ارزیابی کردند، آنان معتقدند که قدمت آن به دوره اسلامی و قرن سوم هجری قمری باز می گردد.
از سوی دیگر بخشی دیگری از اهمیت قلعه مارکوه برای مردم منطقه علاوه بر پیشینه تاریخی و قدمتی که دارد، چشم اندازی است که در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا و به صورت ۳۶۰ برای هر بیننده ای فراهم می آورد آنها را به تماشای پهنه وسیعی از دریا، کوه و جلگه و جشنواره ای از رنگ ها در طبیعت دعوت می کند.
اما در عین حال که این خصوصیت های طبیعی و تاریخی توأمان باید در کنار هم ظرفیت بی بدیل برای جذب توریست داخلی و خارجی که به دنبال کنجکاوی در تاریخ هستند باشد به محلی برای حضور پرتعداد گاه و بی گاهِ مسافران و بومیان که تنها به دنبال تماشای طبیعت و با بی احتیاطی روی برج و باروهای قلعه پیِ عکس و خوش گذارنی هستند تبدیل گشته است.
طی این مدت همین رفت و آمدهای کنترل نشده و بدون راهنمای قلعه سبب شده که فضاهایی که در سال ۸۲ شناسایی شدند تخریب شود، وضعیتی که بارها انتقاد دوستداران میراث فرهنگی و کارشناسان این بخش را برانگیخته و توجه مسئولان ملی و استانی برای تعیین و تکلیف وضعیت قلعه شدند.


تامین اعتبار برای قلعه مارکوه، مصوبه برای یک مطالبه تاریخی
با این وصف طی یک دو سال گذشته و با روی کار آمدن دولت مردمی مردم این منطقه در حوزه میراث شاهد ۲ اتفاق خوشایند برای این قلعه تاریخی بودند.
اول این که قلعه مارکوه به علت نداشتن حریم مصوب طی سال های اخیر مورد تعرض بلند مرتبه سازی قرار گرفته بود که با پیگیری ها سرانجام بعد از ۲۱ سال وقفه در حریم امن ضوابط میراث فرهنگی قرار گرفت.
در ادامه هم پس سفر رئیس جمهور به مازندران و حضور عزت الله ضرغامی در شهرستان رامسر اعتباری برای این قلعه هم در نظر گرفته شد یعنی ۲ اتفاق برای این میراث پرارزش که یکی بعد از دیگری برای نخستین بار رخ داد و سرانجام بعد از سال ها نابسامانی بی توجهی دل مردم رامسر بخصوص کتالمی ها که رسیدگی به وضعیت رها شده قلعه همیشه در صدر انتقادها و مطالبه هایشان قرار داشت تا اندازه زیادی راضی و خوشحال شد.
به بیان دیگر وضعیت نابسامان قلعه مارکوه همیشه بحث افکار عمومی رامسر بوده و اهمیت این مورد برای را میتوان در وعده های نمایندگان مردم در پارلمان شهری هم جست و جو کرد.
برای اولین دفعه است که به این قلعه توجه شد
در همین ارتباط یک شهروند کتالمی به خبرنگارِ ایرنا اظهار داشت: این نخستین بار است که دولت به این قلعه تاریخی توجه نشان داده و جای شادمانی است.
میثم مرادی تصریح کرد: سبب تعجب و در عین حال تاسف بوده که چطور وقتی تاریخ و طبیعت در یک چشم انداز عالی فرصتی برای رونق گردشگری و اشتغالزایی هستند تا این اندازه بی توجهی شده و امیدواریم با توجه دولت و تخصیص این اعتبار رویه عوض شود تا شاهد شکوفایی این منطقه باشیم.


قلعه مارکوه آنقدر در نقطه مرتفعی از شهر قرار دارد که از هر کجای شهر کتالم که به سمتش نگاه کنید می توانید فراوانی حضور افرادی که بر برج و بارو ها ایستاده اند، ببینی و همین رفت و آمد زیاد و پر تعداد به فضای قلعه محل انتقاد کارشناسان میراث فرهنگی است، آنان معتقد هستند که با تزریق اعتبار و تا از سرگیری جستجوهای باستانی باید دسترسی عموم به درون قلعه قطع شود.
در همین پیوند، بابک ناصری کارشناس تاریخ اظهار داشت: کارشناس هایی که اعضای تیم کاوش این قلعه تاریخی بود این میزان رفت و آمد پرتعداد مردم بدونِ در نظر گرفتن حساسیت های این بافت تاریخی را عامل تخریب و خسارت به این منطقه اعلام می کند.
وی اعتقاد دارد میراث فرهنگی باید رفت و آمد به قلعه را تا انجام اقدامات حفاظتی و تبدیل آن به یک سایت تاریخ متوقف نماید.
ناصری از برگزاری همایش های ورزشی، فرهنگی از جانب نهاد و شهرداری و شورای شهر در فضای داخلی قلعه انتقاد نمود و اضافه کرد: از طرفی یکی از ضعف ها پیرامون این قلعه تاریخی معرفی نکردن این بنای کهن در معابر شهری، به صورت نقاش و یا نمادهای در رامسر و کتالم ساداتشهر است.
اعتباری که مقدمه کاوش و دیرینه شناسی قلعه است
اما در این بین باآنکه تصویب این میزان اعتبار از سفر رئیس جمهور اتفاق خوبی برای آغاز قدم های مثبت پیرامونِ مرمت و محافظت از این قلعه است و نکات مهم در ارتباط با قلعه ابتدا برنامه ریزی جهت استفاده بهینه از این اعتبار است و مهم تر از آن آگاهی و شناخت مردم نسبت به این اثر تاریخی، این که باید جستجوهای باستانی از سر گرفته شود اما قرار نیست فضایی ساخته و یا اضافه شود بلکه وضعیت موجود حفظ می شود.
رییس میراث فرهنگی شهرستان رامسر در توضیح این مورد ضمن تایید تصویب این میزان اعتبار مصوب از سفر رئیس جمهور به مازندران اظهار داشت: این میزان اعتبار برای هزینه در یک اثر تاریخی احتیاج به برنامه ریزی دارد، یک بخشی از قلعه مارکوه طرح مرمت دارد، که آن بخش شامل پوشش های حفاظتی است که مانند پوششی در این فضا نصب می شود تا باد و باران صدمه نزند.
نادر سحرخیز از ضمن اشاره به شناخت ناکافی مردم از این قلعه و فضاهای تاریخی بیان نمود: برای نمونه در بحث حریم و یا ایجاد امکانات در این قلعه مسائلی عنوان شد اما نیاز است که بدانیم از نظر کارشناسی این قلعه باید با همین وظعیت موجود حفظ شود و جاذبه گردشگری باشد، ضمن این که جای یک نفر بعنوان راهنمای موزه ضروریست تا با توصیف فضا جاذبه ایجاد نماید.
به گفته وی بخش زیادی از اعتبارها برای حفظ اثر است، ازاین رو در این فضا نه مقرر است قلعه ای ساخته شود بلکه باید عملیات باستان شناسی، حفاری و خاک های اضافه برداشت شود؛ درختان اضافه قطع شود، به صورت مثال در سالهای گذشته یک پرخت توت داخل قلعه کاشتند که خودش یک صدمه است، برای پیشگیری از چنین صدمه ای باید شناخت نسبت به این اثر تاریخی در مردم ایجاد شود.
سحرخیز اضافه کرد مرمت قوانین خاص خودش را دارد، هیچ کجا گفته نشده که با مرمت یک اثر تاریخی زنده می شود؛ این بناها بعنوان یک پروژه ملی همیشه برای حفظ و مرمت به اعتبار نیاز دارند، تا ما آنرا با حفظ وضعیت موجود بعنوان یک جاذبه به توریست معرفی نماییم.
به گفته او این بناها ارزش فرهنگی و میراثی بالایی دارند و در تمامی بخش ها مردم باید به دنبال درک سبقه کهن و تاریخی فضاهای اینچنینی باشند.
سحرخیز تصریح کرد: این اعتبار به کاوش و دیرینه شناسی قلعه کمک می نماید تا مانند یک سایت تاریخی نقشه و جزئیات آن مشخص شود؛ در واقع برای قلعه مارکوه کاوش از مرمت مهم تر است چونکه سبب می شود این اثر شناسنامه دار شود، به این خاطر که با کاوش و خاکبرداری فضاها، کف بنا و مصالح و فضاهای جدید شناسایی می شوند که بسیار اعجاب انگیز است.
سحرخیز در توضیح انتقاد ها پیرامون صدمه های انسانی و پیشگیری از حضور افراد در فضای داخلی قلعه اظهار داشت: هدف بیشتر افرادی که به این منطقه می روند طبیعت گردی است و میراث فرهنگی هم اعتقاد دارد باید این مسیر محدود شود و باید هم تا زمان کاوش و پس از در این راه حرکت نماییم و مسیر ورود از جانب شهرداری و یا میراث فرهنگی مسیر دسترسی به فضای داخلی قلعه مسدود شود.منبع:

1401/06/26
10:53:42
5.0 / 5
323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر