در دیدار وزیران فرهنگ ایران و سوریه مطرح شد؛

تاکید تهران - دمشق بر توسعه همکاریهای فرهنگی و هنری

تاکید تهران - دمشق بر توسعه همکاریهای فرهنگی و هنری

لذت سفر: به گزارش لذت سفر، وزیران فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و سوریه بر توسعه همکاریهای فرهنگی و هنری همچون ساخت آثار سینمایی مشترک و هم انتقال تجربیات حوزه های مختلف و برگزاری هفته های فرهنگی تاکید نمودند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی سه شنبه شب در دیدار با «لبانه مشوح» وزیر فرهنگ سوریه که در محل تالار وحدت تهران برگزار شد، پیرامون نحوه همکاریهای فرهنگی و هنری، رسانه ای، تولیدات مشترک نمایشی و بخصوص سینمایی، انتقال تجربیات هنرمندان ایرانی به اهالی فرهنگ و هنر طرف سوری تاکید نمودند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این دیدار در گفتگو با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی، با اشاره به وجود ظرفیت های مشترک فرهنگی و هنری، از آمادگی ایران و سوریه برای همکاری در زمینه های سینما، هنرهای تجسمی، رسانه و اطلاع رسانی اطلاع داد و اظهار داشت: خوشبختانه عزم و اراده جدی برای توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری بین دو کشور وجود دارد.
عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: خوشحالیم سوریه بعد از چند سال دوران سخت و مشکلات، امروز به یک آرامش و شرایط بدون جنگ و دشمنان رسیده است.
اسماعیلی افزود: امروز در سوریه به سبب وجود ریشه های تاریخی و تمدنی، شور و نشاط فرهنگی و هنری دیده می شود.
وی همینطور با اشاره به ریشه های عمیق فرهنگی و تمدنی موجود در سوریه اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور دوست و برادر، در دوران سخت مبارزات ملت سوریه با تکفیری ها، داعش و دیگر دشمنان مسلمانان، در کنار آنها در مبارزات حضور داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه از رونق کشور سوریه در همه زمینه ها بخصوص فرهنگی و هنری خوشحال خواهیم شد، از برگزاری هفته فرهنگی ایران در سوریه طی هفته آتی اطلاع داد و اضافه کرد: متقابلا به زودی هفته فرهنگی این کشور با امضای یادداشت تفاهم همکاری در ایران برگزار می شود.

اسماعیلی همینطور از دعوت همتای سوری خود برای سفر به سوریه در هفته های آتی اطلاع داد و اظهار داشت: این سفر در امتداد افزایش و توسعه فضای فرهنگی و هنری بین میان تهران - دمشق صورت خواهد گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره دیدار دوجانبه هیات عالی رتبه فرهنگی و هنری دو کشور گفت: مقرر شد تفاهم نامه جامعی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری، همکاریهای سینمایی، هنرهای تجسمی، انواع آموزش ها و... تدوین شده و در آینده نزدیک به امضا طرفین خواهد رسید.

به دوستی با ایران افتخار می کنیم
در ادامه این دیدار، وزیر فرهنگ سوریه هم با قدردانی از میهمان نوازی و میزبانی خوب جمهوری اسلامی ایران از وی و هیات همراه، بر اجرای برنامه و انعقاد تفاهم نامه جهت ارتقای سطح فرهنگی میان دو کشور تصریح کرد.

لبانه مشوح با ابراز خرسندی از این که در کشور دوست و برادر ایران احساس راحتی می نماییم، به تشریح جزییاتی از تاریخ تمدن سوریه و ایران پرداخت.

وی اضافه کرد: تاریخی طولانی و تمدنی عمیق مشترک ما را کنار هم جمع می کند.

لبانه مشوح با قدردانی از دولت و ملت ایران که به قول وی در سخت ترین شرایط کشور و ملت سوریه را تنها نگذاشتند، ابراز امیدواری کرد تا در کنار یکدیگر با تلاش و همکاری، همواره شاهد رشد و شکوفایی دو کشور در زمینه های مختلف بخصوص فرهنگ و هنر باشیم.

وی اشاره کرد: سوریه کشوری بود که نخستین سنبله عشق را کاشت و آنرا در تمام جهان منتشر نمود. در این کشور نخستین قصیده عشق نسبت به انسان سروده، نخستین رسم الخط غیرمیخی نوشته و نخستین نُت های موسیقی نواخته شد. یاس بر سوری ها غلبه نخواهد کرد.

شرارت دشمنان مارا دورهم جمع کرده است
وزیر فرهنگ سوریه در رابطه با شرایط این کشور در دوران نفوذ نیروهای تکفیری و حمایت جمهوری اسلامی ایران از این کشور هم گفت: در شرایط کنونی هجمه های نیروهای شرارت ما را دور هم جمع می کند، ازاین رو دوستی و برادری با جمهوری اسلامی ایران سبب افتخاری بزرگ برای ملت سوریه شمرده می شود.

به گفته وی، جنگی که چندین سال است در سوریه ادامه داشت، بدنبال از بین بردن اندیشه کشور سوریه بود و نیروهای تکفیری درصدد بودند هویت سوری را محو کنند اما متوجه شدند شهروندان سوری ریشه در خاک سوریه دارند و هیچگاه از هویت و آرمان های ذره ای عقب نشینی نخواهند کرد.
وزیر فرهنگ ایران را با چشم انداز قوی یافتم
وزیر فرهنگ سوریه با اشاره به خصوصیات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اشاره کرد: خوشحالم امروز با ایشان ملاقات کردم؛ وی را با چشم انداز قوی یافتم چونکه خیلی جدی از فرهنگ و هنر کشورش دفاع کرده و همواره به فکر رشد و ترقی و ارتقای این مهم می باشد.

لبانه مشوح اشاره کرد: دو کشور با عزم و اراده جدی تا سطحی که رهبران و مسؤلان کشور نائل باشند روابط را ادامه و گسترش خواهند داد.

در ادامه این دیدار وزرای فرهنگ دو کشور هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر اعطا کردند. چند جلد کتاب هم با توضیحات طرفین به یکدیگر تقدیم شد.

پیش از این دیدار وزیر فرهنگ سوریه و هیات همراه از بخش های مختلف تالار وحدت و مجموعه رودکی دیدن کرده و با توضیحات کارشناسان در جریان روند فعالیت این مجموعه قرار گرفتند.
حضور و دیدارهای وزیر فرهنگ سوریه در ایران
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه در صدر هیاتی فرهنگی و هنری روز جمعه 18 شهریور ماه وارد ایران شد و مورد استقبال رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار گرفت.
حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
وی در اولین دیدار خود بعد از بدو ورود به تهران عصر جمعه با حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور دیدار و پیرامون مسائل مختلف فرهنگی و هنری و همینطور نحوه مبادلات فرهنگی گفتگو کردند.
در ادامه این دیدار، وزیر فرهنگ سوریه گفت: قدمت روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور بیشتر از آن است که بتوانیم در طول یک سفر توصیف نماییم. روابط ما در خصوص تاریخ، تمدن و فرهنگ است.


در این دیدار مقرر شد هفته های فرهنگی و فیلم ایران در سوریه و متقابلا هفته فرهنگی سوریه در ایران در آینده نزدیک اجرا شود.
دیدار با مسؤلان سینمایی ایران
همچنین نشست وزیر فرهنگ کشور سوریه و هیات همراه با محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و مسؤلان سینمایی ایران روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه در موزه سینما برگزار شد.
در این دیدار که همزمان با روز ملی سینما برگزار شد، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی برای سینمای سوریه استفاده از ظرفیت آموزشی، تولید مشترک و تجهیزات زیر ساخت ها را پیشنهاد کرد.
در این دیدار همینطور وزیر فرهنگ سوریه با اعلان اینکه همه ما نسبت به ریشه دار بودن و اهمیت سینمای ایران آگاه هستیم و می دانیم که سینمای ایران یک سینمای پرافتخار است، ابراز امیدواری که به حمایت سینمای ایران از سوریه، از سینمای ایران برای رسیدن به هدف تجاری شدن سینمای سوریه استفاده نمائیم و شاید مناسب باشد برای شروع یک فیلم مشترک با یکدیگر بسازیم.


وی با اعلان اینکه آموزش جوانان علاقه مند سوری دغدغه فکری ما در کشور است، گفت: از هر گونه همکاری در زمینه فیلمنامه نویسی، آموزش، تدوین، گریم و... استقبال می نماییم و آموزش این جوانان را می توان با کمک فیلمسازان ایرانی در سوریه انجام داد.
وزیر فرهنگ سوریه همینطور بیان داشت: تمایل به ساخت سالن سینما و بازسازی سینما در سوریه داریم و طبیعتا دولت سوریه نمی تواند به تنهایی اینکار را انجام دهد ما از شما می خواهیم در این راه همراه ما باشید.
سفر به استان فارس و بازدید از تخت جمشید
همچنین وزیر فرهنگ سوریه در ادامه سفر چند روزه خود به ایران با سفر به شیراز، در دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان این که برگزاری هفته های فرهنگی را در دستور کار قرار داده ایم، اظهار داشت: هفته فرهنگی ایران در شهر دمشق پایتخت سوریه ششم مهر ماه ۱۴۰۱ شروع می شود، ۱۱ مهر ماه هم سرآغاز هفته فرهنگی تاجیکستان در شیراز و هفتم آبان هم شروع هفته فرهنگی شیراز در دوشنبه تاجیکستان است.
حمیدرضا قانعی اظهار داشت: روز جمعه هجدهم شهریور ماه وزیر فرهنگ کشور سوریه در سفری که به دعوت رسمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت با تعدادی از همراهان به شهر شیراز سفر کرد و در این سفر دو روزه که به منظور آشنایی با ظرفیت های فرهنگی، هنری و گردشگری شهر شیراز و استان فارس طراحی شده بود، رئیس امور سینمایی کشور سوریه، معاون بین الملل وزیر و رئیس امور اجتماعی این کشور، خانم لبانه مشوح را همراهی کردند.


حضور در مجموعه تاریخی و تمدنی و میراث فرهنگی تخت جمشید و بازدید از بخش های مختلف این میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران همچون برنامه های سفر وزیر فرهگ سوریه به استان فارس بود.1401/06/25
23:54:38
5.0 / 5
379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر