نجابت بیان كرد

حجم زوار اربعین فوق العاده بالا است

حجم زوار اربعین فوق العاده بالا است

به گزارش لذت سفر، عضو هیات رییسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: تلاش مضاعفی برای ارائه خدمات و تسهیل امور زوار حسینی به کار گرفته شده اما باتوجه به حجم فوق العاده بالای زوار انتظار بود و هست که هماهنگی بین دستگاه های اجرائی برای ارائه خدمات به زوار افزایش یابد.


روح الله نجابت در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسهیل اعزام زوار اربعین بیان کرد: اربعین امسال نسبت به سالهای قبل از شیوع بیماری کرونا و پس از آن، متفاوت می باشد. از طرف دیگر نخستین مراسم اربعینی است که با ترکیب جدید مدیران دولتی در دستگاه های مختلف اجرائی و با این حجم گسترده زوار انجام می شود. هرچند که اقدامات خوبی برای تسهیل اعزام زوار اربعین انجام شده است و در جلسه ای که حدود سه هفته پیش نیز در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تشکیل شد، جزییات اقدامات انجام شده توسط مسئولان اجرائی با دقت مورد بررسی قرار گرفت، اما در بعضی جزئیات خصوصاً هم ترازی ظرفیت های دو کشور ایران و عراق ابهاماتی وجود داشت که بنظر می رسد در یکی دو روز گذشته، زوار اربعین را با مشکل مواجه کرده است.
ایشان سپس اظهار داشت: تلاش دوستان در ستاد اربعین و همکاران آنها در دستگاه های اجرائی مضاعف بوده اما از شروع برنامه ریزی ها، این که میزان امکانات پاسخگوی حجم بالای زوار امسال است یا خیر، مورد سوال بود. درباب میزان هماهنگی بین دستگاه های اجرائی تا حدی ابهام داشتیم. تقاضای ما از ابتدا هماهنگی بیشتر بین دستگاه های مختلف اجرائی بود. تدابیری درباب افزایش و ارتقای قسمتی از زیرساخت ها از قبل اندیشیده شده بود. بنده فکر می کنم آنچه که امسال اتفاق افتاده، ناشی از موج فزاینده مردمی برای حضور در این مراسم است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بنده بازدیدی از اداره گذرنامه استان فارس و پست مرکزی شیراز به عمل آوردم که دو نکته را در کنار هم دیدیم. هم تلاش فوق العاده مسئولان امر برای ارائه خدمات و دیگری حجم فوق العاده زیاد مراجعه کنندگان مشهود بود. که طبعا میزانی از گلایه مردمی را درون مجموعه دیدیم. این امکان وجود داشت که تدابیر مقداری بهتر باشد. بطورمثال ما تقاضا کردیم آب خنک به مردم داده شود. از ظرفیت های شهری و استانی نیز در این جهت استفاده شد. ناهماهنگی هایی هم در زمینه اختصاص گذرنامه شاهد بودیم. به همه مراجعین برگ تردد موقت داده می شد به جز افرادی که قبلا برای دریافت گذرنامه اقدام نموده بودند اما به دست آنها نرسیده بود. کار این عده یا در اداره گذرنامه مرکزی یا در واحدهای پستی معطل بود.
ایشان سپس اشاره کرد: دراین زمینه نیز هماهنگی لازم صورت گرفت تا امور مردم حل شود. در حوزه حمل و نقل زمینی و جاده ای، پیش بینی شده بود تمام توان به کار گرفته شود. منتهی برآورد عزیزان در وزارت راه و شهرسازی این بود که ممکنست تعداد اتوبوسها کافی نباشد که در عمل نیز اینطور شد. تقاضا برای اتوبوس بالا بود. تلاش دوستان در وزارت راه و شهرسازی این بود که افراد متقاضی که در پایانه های اتوبوس رانی حضور پیدا می کنند، بدون بلیط باز نگردند. اما همچنان مقداری گلایه وجود داشت. از حق نباید گذشت که میزان مراجعه فوق العاده بالا است. گزارش ها از مرز نشان میدهد میزانی گلایه وجود دارد البته گلایه در مرزهای داخل کمتر بوده و بیشتر در مرزهای داخل عراق است. خوشبختانه وزیر کشور در مواقعی که لازم بوده در صحنه بموقع حضور یافته و در موضوع مدیریت زیارت اربعین نیز وزیر شخصا در مرزها حضور داشته و مشکلات را دنبال می کند.
ایشان سپس اضافه کرد: تعدادی از ناهماهنگی ها حالا قابل حل است. بخش دیگر باید از قبل تدبیر می شد و امروز چاره ای نیست. شاید با اهمیت ترین نیاز هم اکنون مدیریت اطلاع رسانی دقیق و فراگیر است. در جلسه کمیسیون نیز اطلاع رسانی دقیق به مردم به صراحت مورد مطالبه نمایندگان بود. اکنون نیز می توان با تقویت اطلاع رسانی، اطلاعات دقیقی از فضا و شرایط مرزها در اختیار زوار قرار داد و مانع خیلی از نارضایتی ها از این طریق شد. اولا یک خداقوت به همه دست اندرکاران می گویم. در ثانی به همه افرادی که عزم زیارت دارند چه کسانی که هنوز راه نیفتادند و چه کسانی که در مرزها معطل هستند و چه کسانی که مشرف شدند، زیارت قبول می گویم. شأن مردم و زوار امام حسین (ع) این است که تا جای ممکن کم ترین دغدغه را نسبت به زیرساخت ها، مسیر و امکانات داشته باشند تا زیارتی همراه با آرامش و آسایش فراهم شود.
او در آخر بیان کرد: انتظار ما این بود که شرایط بهتر از این باشد. ظرفیت خودرو های ارتش و شهرداری ها برای حمل و نقل زوار نیز اضافه شده و بنظر می رسد با همت مضاعف مسئولان، مدیریت بهتر شود. نگرانی ما برای بازگشت زوار است. خبرها از مرز نشان میدهد به آرامی زوار درحال گذر هستند اما حجم انبوه در زمان بازگشت طی مدت کوتاه نگرانی به وجود می آورد. استدعای ما از رییس جمهور، وزیر کشور و سایر مسئولان این است که با یک دستور حاکمیتی تمام توان حمل و نقل کشور پای کار بیاید. اساسا ظرفیت دولتی که وزارت راه می تواند پای کار بیاورد کفایت نمی نماید. تمرکز دوستان علاوه بر مدیریت وضعیت فعلی باید بر روی بازگشت زوار نیز باشد. مدیرین آب و آذوقه زوار در راه برگشت نیز مهم می باشد.1401/06/19
15:20:30
5.0 / 5
351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر