حذف احتمالی معافیت مالیاتی شاغلان فرش و صنایع دستی

شروع نگرانی با یک گمانه زنی

شروع نگرانی با یک گمانه زنی

لذت سفر: معافیت مالیاتی شاغلان صنایع دستی و فرش یکی از مواردی است که همیشه برای فعالان این حوزه جایِ قوت قلب بوده است. از این منظر که مشوقی از طرف دولت برای ادامه فعالیت دربافت می کنند. اما با گمانه زنی ها در خصوص پیشنهاد حذف این ماده، چنین بنظر می رسد که این قوت قلب تبدیل به نگرانی برای شاغلان این حوزه شده است.


به گزارش خبرنگار صنایع دستی ایسنا، معافیت مالیاتی یکی از قوانین مالیاتی است که با استناد به آن برخی مشاغل با شرایط خاص، از پرداخت مالیات معاف می گردند. این قانون که بیشتر نگاه حمایتی دولت نسبت به برخی مشاغل را در خود دارد، شامل حال شاغلان صنایع دستی و فرش نیز می شود.

باتوجه به قانون ۱۴۲ مالیات های مستقیم، هنرمندان و شاغلان صنایع دستی و فرش از پرداخت مالیات معاف هستند اما این معافیت در وهله نخست مستلزم پر کردن یک اظهارنامه مالیاتی است.

بااینکه اظهار نظر وزیر سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در سال ۱۳۹۹ پخش شده، خبر از معافیت مالی شاغلان این حوزه می دهد، اما برخی کارشناسان عقیده دارند که دولت قبل آنچنان که باید برای دائمی بودن این حمایت تلاش نکرده و این مورد سبب شده تا امروز گمانه زنی هایی در خصوص حذف معافیت مالیاتی هنرمندان شکل بگیرد.

مرتضی میری، عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران که در جلسه کمیسیون اقتصادی دولت جهت بررسی این مساله حضور داشته، در گفت وگویی با ایسنا با اشاره به این مساله که منبع این خبر متن خود لایحه است، می گوید: «اتحادیه را جهت بررسی این مساله به جلسه دعوت کرده بودند و خود من در این نشست حضور داشتم. در این نشست ما اظهار کردیم که حذف معافیت مالیاتی لطمه های جدی اجتماعی و اقتصادی بدنبال خواهد داشت. بدین سبب که حذف معافیت فرش و صنایع دستی موجب می شود آخرین مشوق هایی که از نظر قانونی برای فعالان این حوزه در نظر گرفته شده است، از بین برود.»

او ادامه می دهد: «نتیجه آن این است که کارگاه ها تعطیل خواهند شد و این اشتغال ارزان قیمتی که توسط بخش خصوصی تامین می شود و دولت ریالی بابت آن هزینه نمی کند، از بین برود. تعداد شاغلان در این عرصه زیاد است که از دست رفتن آن یعنی بخش عمده شاغلان این حوزه که در روستا هستند، به شهرها مهاجرت خواهند کرد و به جمعیت حاشیه نشین شهری افزوده می شود و مشکلات جدی اجتماعی و امنیتی ایجاد خواهد شد. ضمن این که دولت باید برای هرکدام از این افراد پانصد میلیون تا یک میلیارد تومان برای هر شغل هزینه کند و این عددی است که بنظر می رسد دولت نتواند پرداخت کند.»

عضو هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در ادامه اضافه می کند: «حذف معافیت مالیاتی هنرمندان درحقیقت موجب افزایش هزینه های دولت می شود. آن سقفی که می خواهند از این بخش مالیات گرفتن کنند، بسیار کمتر از هزینه هایی است که برای ساختن اشتغال بر دولت تحمیل می شود.»

میری همین طور مطرح می کند: «هدف اصلی این لایحه رفتن به سمت مالیات و درآمد افراد و اشخاص است. دولت در امتداد حذف معافیت مالیاتی دو هدف دارد؛ یکی این که افراد را به سمت ثبت شرکت و شخصیت حقوقی شدن هدایت کند و هم این که به هر حال درآمدش را بالا ببرد.»

وی در ادامه اظهار می کند: «چیزی که من دراین زمینه متوجه شدم این بود که افراد کاملا نگاه درآمدی به این لایحه داشتند و آنچه که در دو جلسه ی کمیسیون اقتصاد مقرر شد، این بود که با خود آقای خاندوزی صحبت کنند و بگویند که دید فقط درآمدی، جوابگو نیست و باید مسائل دیگری را در نظر گرفت. بدین سبب این مواد قانونی را جهت بررسی بیشتر ملغی نگه داشتند تا با دولت گفت و گو شود منتها چون دسترسی ما محدود است و از سویی این امکان وجود دارد که بدون گفت وگوهای بیشتری درباره ی این موضوع، لایحه پیش رود، موجب نگرانی است.»

عضو هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران درباره ی تبعات حذف معافیت مالیاتی شاغلان صنایع دستی و فرش می گوید: «اساسا در وضعیت عادی هر فعال اقتصادی که کار می کند، راضی است به این که مالیات پرداخت کند منتها به شرط این که مشوق های دیگری برای حوزه های کاری مهمی مانند فرش و صنایع دستی که در خیلی از موارد اشتغال روستایی به آن وابسته است و اهمیت راهبردی در زمینه های دیگر دارد، وجود داشته باشد.»

او ادامه می دهد: «در حال حاضر معافیت مالیاتی تنها مشوقی است که برای فعالان حوزه فرش و صنایع دستی جاری است و اگر این را از آن بگیرند، عملا تمامی ضررها را به این حوزه می رسانند. بدین سبب انقدر بار مالی فعالیت در این عرصه سنگین می شود که تولید فرش و صنایع دستی عملا توجیه اقتصادی نخواهد داشت. از طرفی درباره ی صنایع دستی و فرش موضوع فقط اهمیت اقتصادی آن نیست موضوع این است که فرهنگ این جامعه باید زنده بماند.»

حذف معافیت مالیاتی شاغلان صنایع دستی و فرش درحالی مطرح شده که معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت وگویی تلفنی صحت چنین گمانه زنی هایی را تلویحا تأیید و اعلام نمود که جزئیات بررسی ها به زودی منتشر خواهد شد.

منبع:

1401/06/18
11:30:20
5.0 / 5
105
تگهای خبر: تولید , ثبت , روستا , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر