هوادهی و غبارروبی فرش های کاخ موزه سبز به علاوه عکس

هوادهی و غبارروبی فرش های کاخ موزه سبز به علاوه عکس

به گزارش لذت سفر، روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد ضمن اشاره به تعطیلی یک هفته ای کاخ موزه سبز، اعلام نمود: در این زمان فرش های این کاخ هوادهی و غبارروبی شدند و عکاسی هوایی از این فرش های نفیس انجام شد. این کاخ موزه از فردا (پنج شنبه) پذیرای بازدیدکنندگان است.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، در مدت یک هفته تعطیلی کاخ موزه سبز در مجموعه سعدآباد، فرایند غبارروبی اتاق ها، فرش ها و لوسترهای این کاخ موزه انجام شد. در این فرایند، ضمن پاک سازی کف و پوشش آن با بستر نایلون و متقال، فرش ها در اول وقت و زمان مناسب تابش آفتاب جهت تطبیق تدریجی فرش ها با شرایط محیطی به فضای آزاد منتقل شدند و بعد از بررسی کامل توسط واحد حفاظت و مرمت، پاکسازی و غبارروبی پشت و روی فرش با درجه استاندارد انجام گرفت.
کاخ موزه سبز از پنج شنبه ۱۰ شهریور پذیرای بازدیدکنندگان است
بزرگترین فرش موجود در کاخ موزه سبز، ۷۱ متر مربع مساحت دارد و بافته عبدالمحمد عمواوغلی مشهد است. بعد از آن فرش بافت یزد طرح سراسری شاه عباسی با ۶۸ مترمربع، رتبه دوم را داراست. فرش بافت ساروق اراک، فرش بافت تهران و فرش بافت یزد، از دیگر فرش های موجود در کاخ موزه ملت هستند که عموماً بیشتر از ۹۰ سال قدمت دارند.
کاخ موزه سبز در شمال غربی مجموعه سعدآباد واقع شده است. بنای این کاخ، محل اقامت پهلوی اول و در حکومت پهلوی دوم، محل اقامت میهمان های خارجی بود. این بنا نمونه زیبایی از معماری ایرانی است و انواع هنرهای ایرانی همچون تذهیب، گچ بری و خاتم کاری در آن به چشم می خورد.
فرش عمواوغلی بافت عبدالمحمد عمواوغلی - مشهد - در تالار تشریفات (تالار آینه)فرش یزد - تالار انتظار کاخ موزه سبزفرش ساروق اراک - اتاق استراحت پهلوی اولفرش کاشان / در مخزن نگه داری می شودفرش های در معرض دید در کاخ موزه سبز از دست بافته های باارزش و هنر دست هنرمندان شهرهای یزد، تهران، مشهد، اراک و نایین و اصفهان است.
فرش تالار انتظار(فرش یزد) با طرح شاه عباسی به رنگ های لاکی، آبی، گلبهی، زرد نارنجی فام با گره نامتقارن و تار و پود پنبه، پرز پشم است.
فرش تالار خاتم(فرش تهران) با طرح قاب قابی به رنگ های عاجی، آبی، صورتی، نخودی با گره متقارن، تار و پود پنبه و پرز پشم است.
فرش تالار آئینه(فرش مشهد) با طرح گلدانی به رنگهای لاکی، عاجی، آبی و سرمه ای با نقوش اسلیمی و گل شاه عباسی، گره متقارن، تار و پود پنبه و پرز پشم است.
فرش اتاق استراحت(فرش اراک) با طرح لچک ترنج کف ساده با نقوش بند اسلیمی و گل های شاه عباسی با رنگ های عاجی، سرمه ای، لاکی با گره نامتقارن، تار و پود پنبه و پرز پشم است. قدمت فرش های تالار انتظار، تالار خاتم و تالار آئینه به صد سال می رسد.
فرش های تالار پذیرایی زیرزمین(فرش نایین و فرش اصفهان) به ترتیب با طرح گنبدی، نقوش اسلیمی و هندسی و رنگ های عاجی، آبی، سرمه ای با گره نامتقارن، تار و پود پنبه و پرز پشم و ابریشم مربوط به دهه ۴۰ خورشیدی با نقوش اسلیمی، بته جقه، گلشاخه، گره نامتقارن، تار ابریشم پود پنبه، پرز پشم و ابریشم و مربوط است.


1401/06/11
12:11:36
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر