رمزگشایی از سیستم نوشتاری مرموز چهار هزار ساله در ایران

رمزگشایی از سیستم نوشتاری مرموز چهار هزار ساله در ایران

لذت سفر: یک سیستم نوشتاری مرموز با نام خط ایلامی باستان (Linear Elamite ) که بین 2300 و 1800 سال قبل از میلاد در منطقه ای که هم اینک جنوب ایران فعلی است، مورد استفاده قرار می گرفت، احتمالاً رمزگشایی شده باشد، بااینکه تعدادی از کارشناسان در مورد این یافته ها تردید دارند.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا از لایو ساینس - livescience، بیش از ۹۵ درصد خط ایلامی باستان ممکنست رمزگشایی شود. علاوه بر این، معین نیست که آیا تمام آثار باستانی به کار گرفته شده برای رمزگشایی نوشته ها بطور قانونی به دست آمده اند یا خیر.

به نوشته لایو ساینس در زمان حاضر فقط حدود ۴۰ نمونه شناخته شده از خط ایلامی باستان باقی مانده که رمزگشایی از این سیستم نوشتاری را به چالش می کشد اما پژوهشگران می گویند که تا حد زیادی توانسته اند این سیستم نوشتاری را رمزگشایی کنند.

این تارنمای خبری اضافه کرده که پیش تر، دیگر تیم های تحقیقاتی کتیبه های خطی ایلامی را رمزگشایی کرده بودند و تیم تحقیقاتی که بتازگی کار خودرا بر روی رمزگشایی این سیستم نوشتاری انجام داده با مقایسه نوشتار هشت کتیبه خطی ایلامی با متون میخی دریافته اند که این سیستم مربوط به همان دوره زمانی است و احتمال دارد نام حاکمان و عناوین آنها را شامل شود. بگفته آنها برخی عبارات نیز برای توصیف حاکمان به کار برده شده است.


ایلامی باستان تنها تا اندازه ای رمزگشایی شده که بیش تر آن بدست والتر هینتس بوده است. هیتس، یکی از دانشمندان شاخص در بین ده ها ایران شناس بزرگ آلمانی است که در دو سده گذشته، پژوهش های بنیادین و بی همتایی را به جهان ایران شناسی عرضه داشته است.

به نظر می رسد که ایلامی باستان از ۸۰ نشانه تولید شده باشد و بر ستون های عمودی، از بالا به پایین نوشته می شد که از چپ به راست می رفت.

در خط ایلامی ۳۰۰ علامت وجود دارد که صداها را نشان میدهد.


1401/06/10
10:20:51
5.0 / 5
188
تگهای خبر: باستانی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر