سرپرست اداره میراث فرهنگی جرقویه:

90 درصد هنرمندان صنایع دستی جرقویه بیمه نیستند

90 درصد هنرمندان صنایع دستی جرقویه بیمه نیستند

به گزارش لذت سفر، اصفهان سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جرقویه اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد هنرمندان شاغل در صنایع دستی بیمه نیستند و مجبور هستند که بیمه خویش را آزاد پرداخت کنند.مهدی میرحاج در گفتگو با ایسنا در رابطه با وضعیت آثار تاریخی و گردشگری شهرستان جرقویه، اظهار کرد: تابحال نزدیک به ۲۰۰ بنای تاریخی در جرقویه شناسایی شده است که از این تعداد ۲۵ اثر به ثبت آثار ملی رسیده است. شهرستان جرقویه دارای ۲۱ روستا است که تمام این روستاها دارای بافت تاریخی هستند و به تنهایی می توانند گردشگران زیادی را به خود جذب کنند.

وی اضافه کرد: همینطور ۹ اثر بعنوان میراث ناملموس شهرستان جرقویه به ثبت ملی رسیده است. ارگ محمدآباد، موزه مردم شناسی، دریاچه نمکِ خارا و تپه هایِ ماسه ای حسن آباد مکان هایی هستند که بیشترین توریست را در سال به خود جذب می کنند. پارک ملی کلاه قاضی از جاذبه های طبیعی شهرستان به حساب می آید که در کنار دیگر جاذبه های طبیعی جرقویه مانند دریاچه نمک خارا و تپه های ماسه ای حسن آباد زیبایی های زیادی را در خود جای داده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جرقویه، خاطرنشان کرد: بیشتر این آثار تاریخی به مرمت اضطراری و بازسازی نیاز دارند و اگر تنها ۲۵ اثر ثبت شده ملی را در نظر بگیریم برای مرمت این بناها به ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است چونکه مرمت هر بنا حداقل یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

میرحاج اظهار داشت: زیرساخت های گردشگری در شهرستان جرقویه زیاد فراهم نیست بنابراین سعی کردیم برای توسعه این زیرساخت ها از ظرفیت های بخش خصوصی بهره ببریم. هم اکنون ۱۲ خانه بومگردی داریم که برخی از این خانه ها بدون مجوز فعالیت می نمایند که به علت شیوع کرونا تقریبا تمام این خانه ها تعطیل هستند.

وی افزود: این تعداد خانه بومگردی برای اسکان گردشگران در روزهای نوروز و تعطیلات رسمی کافی نیست و باید مراکز اقامتی این شهرستان توسعه یابد. بیشتر مسافرانی که به جرقویه می آیند در گذشته ساکن این شهر بوده اند و از مراکز اقامتی کمتر استفاده می نمایند. زیرساخت های فعلی گردشگری جرقویه توسط بخش خصوصی بوجود آمده و باید از پتانسیل سرمایه گذاران در توسعه گردشگری این شهرستان بهره ببریم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جرقویه، اظهار داشت: مهم ترین نیاز فعلی این شهرستان تهیه و تدوین طرح جامع گردشگری می باشد که برای این منظور علاوه بر تأمین اعتبار، توسعه زیرساخت های گردشگری هم ضروریست.

میرحاج اضافه کرد: حالا ۲۰ رشته فعال در صنایع دستی داریم که در این رشته ها حدود ۳۰۰ هنرمند فعالیت می نمایند. گیوه دوزی، قالیبافی، چادر بافی، گلیم بافی، میناکاری، قلم زنی و خورجین بافی همچون رشته های فعال و رایج در شهرستان جرقویه هستند. بیشتر از ۹۰ درصد این هنرمندان بیمه نیستند و مجبور هستند که بیمه خویش را آزاد پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: جرقویه شهرستانی تازه تأسیس است و باید اعتبارات بیشتری به آن تخصیص یابد و به اعتبارات اداره میراث شهرستان هم توجه ویژه شود. ضرورت بیمه هنرمندان شاغل در صنایع دستی یکی دیگر از مطالبات مهم هنرمندان و این اداره است.

منبع:

1401/06/05
21:39:14
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر