درهای بسته اماکن تاریخی قزوین به روی گردشگران

درهای بسته اماکن تاریخی قزوین به روی گردشگران

لذت سفر: ایرنا- برخی توریستهای داخلی و خارجی که برای بازدید از جاذبه های قزوین به این شهر سفر می کنند بتازگی با درهای بسته بعضی اماکن تاریخی این شهر روبه رو شده اند که این وضعیت، گلایه و انتقاد آنان را به همراه داشته است.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، قزوین که در دوره صفویه برای بیشتر از نیم قرن پایتخت ایران بوده و از شهرهای کهن ایران زمین به حساب می آید، شهری با آثار و جاذبه های متنوع و منحصر به فرد تاریخی است که طی سالیان اخیر سعی شده بعنوان یکی از مقاصد نوظهور گردشگری در کشور شناسانده و معرفی شود.
با این وجود قزوین برای تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور با چالش های جدی و زیادی همچون کمبود زیرساخت های رفاهی و اقامتی روبه روست اما مشکل به اینجا ختم نمی گردد بلکه این شهر و استان در حوزه برنامه ریزی برای جذب توریست هم با مشکلاتی مانند تعطیلی برخی بناهای تاریخی یا امکان نداشتن بازدید از آنها روبه رو می باشد که شاید پیش افتاده و ابتدایی به نظر برسند با این وجود به علت فقدان انسجام لازم بین دستگاههای متولی برای حل این مشکل به یک معضل در این عرصه تبدیل گشته است.
قزوین شاداب، نزدیک ترین مقصد شعاری است که طی سالیان اخیر به منظور جذب گردشگران پایتخت نشین انتخاب شده است، با این وجود تعطیلی برخی اماکن تاریخی قزوین و یا عدم امکان بازدید از آنها در ایام پایانی هفته و تعطیل که زمان مسافرت و گردشگری می باشد، در تضاد با این شعار و هدف آن تلقی می شود و توریستهایی که به قزوین سفر می کنند از این وضعیت ناراضی هستند و با این وضعیت شادابی آنان در مسافرت به مقصد کوتاه از بین می رود.

تعجب و تاسف گردشگران از تعطیلی برخی اماکن تاریخی قزوین
یک توریست اهل تهران در تماس با خبرنگار ایرنا در قزوین اظهار داشت: تعطیلی اماکن مهم گردشگری و تاریخی قزوین یک معضل جدی است و سبب ناراحتی توریستهایی که به امید دیدن این بناها به این شهر تاریخی سفر کرده اند، می شود.
سیاوش مقیمیان که روز جمعه به اتفاق خانواده اش برای بازدید از بناهای تاریخی به قزوین سفر کرده بود، اظهار داشت: از مدت ها پیش علاقه مند بودم تا آثار و بناهای تاریخی قزوین را از نزدیک دیدن کنم و بالاخره روز جمعه فرصتی پیش آمد تا با خانواده به این شهر سفر کنم.
این شهروند تهرانی افزود: بعد از ورود به قزوین به سراغ بناهای تاریخی که از قبل برای دیدنشان برنامه ریزی کرده بودیم رفتیم اما با کمال تعجب دیدیم که بعضی از آنها بسته هستند و البته هیچ اطلاع رسانی هم در این خصوص انجام نشده بود.
مقیمیان در مورد اماکن تاریخی که او و خانواده اش به آنها مراجعه نموده اما به علت تعطیل بودن موفق به دیدن آنها نشده بودند، اظهار داشت: مسجد و مدرسه و آب انبار سردار بزرگ، آب انبار سردار کوچک، مسجد جامع عتیق و مدرسه صالحیه همچون بناهای تاریخی بودند که به آنها سرزدیم اما همگی تعطیل بودند و امکان بازدید از آنها برایمان میسر نشد.
او همینطور اظهار داشت: وقتی برای دیدن مسجد جامع عتیق به این مکان رجوع کردیم و به در بسته برخوردیم، تعدادی توریست ایتالیایی هم در این محل حاضر بودند و از این که امکان بازدید از این مسجد را پیدا نکرده اند، خیلی ناراحت بوده و تاسف می خوردند.
مقیمیان افزود: این توریستهای خارجی به علت تشابه اسمی "جامع" با "جمعه" فکر می کردند نام این مسجد جمعه است و باید قاعدتا در این روز باز باشد اما برایشان توضیح دادیم که نام درست این مکان مسجد جامع است و به آنها گفتیم دلیل بسته بودن این مکان تاریخی را ما هم نمی دانیم.
او افزود: مکان هایی که موفق به دیدن آنها شدیم شامل حمام موزه قجر، کاروانسرای سعدالسلطنه و حسینیه امینی ها بود که ظاهرا این اماکن در اختیار شهرداری و بخش خصوصی هستند.
این شهروند تهرانی اظهار داشت: قزوین مقصد کوتاهی برای شهروندان تهرانی است و بسیاری از پایتخت نشینان می توانند روزهای پنجشنبه یا جمعه به قزوین سفر کنند ازاین رو نباید آثار تاریخی این شهر در ایام تعطیل بروی گردشگران بسته باشد.
او افزود: برای اولین بار بود که به قزوین سفر می کردیم و بسته بودن بعضی از اماکن تاریخی این شهر تجربه ناخوشایندی برای ما بود، چون که دوست داشتیم از جاذبه های این شهر که قبلا عکسشان را در فضای مجازی دیده بودیم دیدن نماییم و از حضور در آنها لذت ببریم.
مقیمیان با اشاره به اینکه قزوین از حیث کمیت و کیفیت آثار تاریخی همپای شهری مانند اصفهان است و می تواند بالاتر هم باشد، افزود: با این وجود به نظر می آید برنامه ریزی مناسبی برای معرفی و جذب توریست و استفاده مردم این شهر و استان از اقتصاد گردشگری صورت نگرفته است.

تعطیلی اماکن تاریخی قزوین، یک ضد تبلیغ برای حوزه گردشگری این شهر
یک فعال گردشگری و دوستدار میراث فرهنگی در قزوین هم اعتقاد دارد تعطیلی برخی اماکن تاریخی و غیرقابل بازدید بودن آنها به صنعت و اعتبار گردشگری این شهر و استان لطمه می زند.
علیرضا خمسه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه تعداد کمی از بناهای تاریخی قزوین در ایام پنجشنبه و جمعه باز بوده و امکان بازدید گردشگران از آن وجود دارد بنابراین بسیاری از افراد و گروههای گردشگری وقتی به ما رجوع می کنند، مجبوریم اماکن محدودی را به آنها معرفی نماییم.
این شهروند قزوینی با اشاره به اینکه بسته بودن یا تعطیلی اماکن تاریخی این شهر یک ضد تبلیغ در حوزه گردشگری می باشد، اظهار داشت: هنوز دلیل بسته و تعطیل بودن برخی از بناهای تاریخی قزوین را نمی دانم، شاید کرونا یا نبود نیرو و اعتبار بهانه باشد، با این وجود دوستداران میراث فرهنگی و فعالان گردشگری اعلام نمودند که آماده اند تا برای راهنمایی گردشگران در بناها حضور داشته باشند.
خمسه با اشاره به اینکه بیشترین حجم توریست در بناهای تاریخی در ارتباط با روزهای پایانی هفته و تعطیل در تابستان است، افزود: تعطیلی بناهای تاریخی قزوین در این اوقات در حالی است که بسیاری از گردشگران از نقاط دوردست کشور همچون جنوب به این شهر سفر می کنند و یا توریستهای خارجی هستند که توقع دارند بناهای مورد نظر خویش را بازدید کنند.
او همینطور اظهار داشت: توریستهای خارجی معمولاً تجربیات خویش را نگارش کرده و منعکس می کنند، حالا ببینید توریست خارجی وقتی به قزوین می آید و به دلیلی تعطیلی موفق به دیدن اماکن تاریخی نمی گردد، تجربه تلخی برای او ایجاد می شود و او نمی تواند قزوین را برای دیدن به دیگران پیشنهاد بدهد.
این فعال گردشگری با اشاره به اینکه باید برای گردشگران و وقت آنها ارزش قائل شویم و اعتبار این شهر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را حفظ نماییم، افزود: این مسایل سبب می شود سرمایه گذاران بخش گردشگری به حضور و سرمایه گذاری در قزوین فکر نکنند.

توضیحات یک مسئول میراث فرهنگی قزوین در مورد تعطیلی اماکن تاریخی
معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اما علل جالبی در مورد تعطیلی و یا بسته بودن برخی اماکن تاریخی قزوین را عنوان می کند، از نبود اعتبار برای راهنما تا عدم اختیار میراث فرهنگی به علت دراختیار نبودن بعضی اماکن و همینطور حضور متولیان برای استراحت یا صرف ناهار همچون این موارد است.
احسان نورانی در مورد ماجرای تعطیلی برخی اماکن تاریخی قزوین و بسته بودن آنها بروی گردشگران، اظهار داشت: در مورد آب انبارها متاسفانه اعتباری برای تأمین نیروی راهنما نداریم و به ناچار این اماکن بسته است.
این مسئول با اشاره به اینکه در مسجد جامع عتیق قزوین بروی گردشگران باز است، اظهار داشت: برپایه پیگیری های انجام شده در روز جمعه تنها در آب انبار این مسجد برای مدتی بسته بوده که دلیل آن زمان استراحت و صرف ناهار متولی آب انبار بوده است.
نورانی عنوان کرد: البته متولی مسجد جامع عتیق اداره کل اوقاف و امور خیریه است و اگر درب این مکان بسته باشد باید این دستگاه علت آن را پاسخ بدهد و اداره کل میراث فرهنگی همیشه پیگیر تسهیل بازدید گردشگران از این مکان تاریخی باشکوه بوده است.
این مسئول اضافه کرد: اداره مدرسه تاریخی صالحیه هم با حوزه علمیه است و فعلاً امکان بازدید از این بنا وجود ندارد و حتی در روزهای نوروز هم برنامه ای برای بازدید از این بنا وجود نداشت اما تولیت مسجد و مدرسه سردار هم برعهده حوزه علمیه است که بازدید از آن در روزهای نوروز امکان پذیر بود.
وی توضیح داد: در آن دسته از اماکن تاریخی قزوین که منحصرا در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین است مانند دولتخانه صفوی و بناهای موجود در آن (به جز در موارد خاص مثلاً نبود اعتبار برای تأمین نیرو در مورد آب انبارها) محدودیتی برای بازدید گردشگران نداریم.
رهاورد:
کم ترین انتظار توریستهایی که از راه دور عزم سفر کرده و برای دیدن جاذبه های مختلف به شهر تاریخی قزوین سفر می کنند اینست که در مورد زمان فعالیت این اماکن یا تعطیلی آنها اطلاع رسانی مناسبی هم در فضای مجازی و رسانه ها و هم در مقابل بناها انجام بگیرد، هرچند بسته بودن و امکان نداشتن بازدید از برخی بناها در شهر و استانی که داعیه قرارگیری در میان قطب های گردشگری را دارد، زیبنده نیست.
بسته بودن بناهای تاریخی و نبود امکان بازدید از آنها بدون شک خاطره بدی را در ذهن گردشگران باقی خواهد گذاشت و با هر توجیهی صورت خوشی نداشته و در تضاد با توسعه و رونق گردشگری تلقی می شود.
فعالیت جزیره ای و پراکنده دستگاه ها در زمینه جذب توریست و نبود برنامه ریزی جامع در کنار کمبود زیرساخت های رفاهی و اقامتی و معرفی مناسب نشدن جاذبه ها سبب شده تا حق قزوین در حوزه گردشگری آنچنان که باید و شایسته است، ادا نشود با این وجود به لطف معرفی آثار قزوین در فضای مجازی، گردشگران قابل توجهی بخصوص در روزهای پایانی هفته به قزوین سفر می کنند که تعطیلی برخی اماکن تاریخی توی ذوق آنان می زند.
با این شرایط بازبینی و تجدید نظر در مورد برنامه ریزی برای جذب توریست در قزوین ضروریست و باید شاهد یک هم افزایی و انسجام قابل توجه در این حوزه بین دستگاههای متولی با محوریت اداره کل میراث فرهنگی و با راهبری مدیریت ارشد استان باشیم تا نبود برنامه ریزی مناسب در کنار کمبود امکانات زیرساختی، مانعی مضاعف بر سر راه رونق گردشگری در این استان تاریخی و پرجاذبه نباشد.

1401/05/31
13:13:25
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر