هنرمند فرش باف تبریزی در گفت وگو با لذت سفر:

حراج آثار هنری ایران در خارج غم بار است

حراج آثار هنری ایران در خارج غم بار است

به گزارش لذت سفر، هنرمند فرش باف تبریزی اظهار داشت: بسیار غم بار است که آثار هنری ایران به سادگی در حراجی های کشورهای دیگر خرید و فروش می شود و منافع آن به جیب دلال ها و واسطه ها می رود.


یاشار ملفوظی در گفتگو با خبرنگار صنایع دستی ایرنا عنوان کرد: مشکلات صادرات صنایع دستی و فرش ایرانی، ضعف ساختاری در شناساندن و ایجاد بازارهای مختلف جهانی است، تا وقتی که نمایشگاه های تخصصی در کشور برگزار نشود و پای هنرمندان و تولیدکنندگان و فعالان صنایع دستی، به نمایشگاه های خارجی باز نشود تا از فرصت این رویدادها برای عرضه آثار فاخر خویش را استفاده نکنند، نباید توقع داشت صنایع دستی سهم مناسبی از بازار جهانی داشته باشد.
هنرمند فرش باف تبریزی بیان نمود: سفارتخانه ها و رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف جهان باید در معرفی آثار صنایع دستی و فراهم کردن امکان حضور هنرمندان در نمایشگاه های بین المللی به صورت جدی و مستمر اقدام نمایند. بازارهای هدف را به هنرمندان بشناسانند و سلیقه و ذائقه جامعه بازار هدف را هم برای هنرمندان ایرانی تشریح کنند.
وی تصریح کرد: برای حضور مداوم در بازار هدف باید راهبرد و برنامه کلان داشته باشیم، این که بدانیم کدام صنایع دستی ایران به شهروندان و بازار کدام کشور و با چه شرایطی باید عرضه شود، در توسعه بازار خیلی مهم می باشد، اما آیا واقعا هم اکنون چنین برنامه ای در حوزه صنایع دستی وجود دارد؟ البته در یک سال قبل و پس از فروکش کردن کرونا اتفاقات خوبی در حوزه صنایع دستی افتاده است.
دغدغه معیشتی و صنفی هنرمندان رفع گردد
یاشار ملفوظی هنرمند فرش باف و عرضه کننده طرح های فرش های نفیس ایرانی​​​​​ ملفوظی اضافه کرد: اقدامات دولت سیزدهم نشان داده است که نگاه ویژه به هنر و هنرمند دارند؛ با اینکه اندک، اما پشتیبانی از هنرمندان از جانب صندوق های ملی و حمایت صورت می گیرد ولی باید بیشتر از این باشد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم در یک سال قبل فعالان صنعت فرش را به نمایشگاه های مختلف معرفی کرده است، این روند باید تداوم و افزایش داشته باشد، تا فرش و صنایع دستی ایران مجدد به جایگاه اصلی خود در بازارهای جهانی بازگردد.
هنرمند فرش باف تبریزی ضمن اشاره به برگزاری اولین آیین تجلیل از نام آوران و مشاهیر صنعت فرش دستباف در اردیبهشت ۱۴۰۱ اظهار داشت: این نوع رویدادها می تواند به بیشتر شناساندن هنرمندان و معرفی ارزش و جایگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی بخصوص صنعت فرش ایرانی کمک نماید می تواند خون تازه در رگ های صنعت فرش جاری کند و باعث دلگرمی فرش بافان و قالی بافان شود.
وی تصریح کرد: موانع تولید و صادرات در یک سال قبل کاهش یافته، اما به صورت کامل رفع نشده است. دولت باید بگونه ای عمل کند که هنرمند نسبت معیشت و مسائل صنفی خود دغدغه نداشته باشد و بیشتر بر تولید آثار خلاق و فاخرتر تمرکز کند.


با صنایع دستی میتوان بدون فروش نفت کشور را اداره کرد
ملفوظی در رابطه با مشکلات صادرات صنایع دستی عنوان کرد: انتقال و تبدیل ارز و ریال یکی از اشکالات اصلی صادرکنندگان صنایع دستی است؛ ما همیشه با این مسئله دست به گریبان هستیم تا جایی که اغلب مشتری خسته می شود و از خرید منصرف می شود. بنابراین هم ما نمی توانیم در نمایشگاه های خارجی قدرتمند ظاهر شویم. از طرفی همیشه افرادی در نمایشگاه های خارجی حضور داشته اند، همیشه بودند و همچنان هم هستند، تا کنون هیچ کار ارزشنمندی هم نتوانستند انجام دهند و به هنرمندان و فعالان جوان میان نمی دهند.
هنرمند فرش باف تبریزی ضمن اشاره به تغییر رویکرد دولت نسبت به هنر و هنرمندان صنایع دستی از یک سال قبل اظهار داشت: اگر دولت به حفظ و توسعه صنایع دستی اعتقاد دارد باید میدان را برای جوانان باز کنند باید به هنرمندان خلاق و جوان فرصت داده شود تا نمونه آثار خویش را عرضه کنند، این آثار بطور قطع برای کشور ارزآوری خواهد داشت. اگر به هنرمند واقعی بال و پر داده شود این مملکت بدون فروش یک قطره نفت با از محل صادرات و فروش صنایع دستی اداره می شود.


صنایع دستی اقتصاد ملی را متحول می کند
ملفوظی خاطرنشان کرد: ایران مهد هنر جهان است و جز معدود کشورهایی است که تنوع هنری و صنایع دستی دارد، ما می توانیم از فروش صنایع دستی در اقتصاد ملی تحول ایجاد نماییم، اما باید دست افرادی که منافع شخصی خویش را به منافع ملی ترجیح می دهند و در این چند دهه از رانت و ارتباط پشت پرده برخوردار شده اند از حوزه صنایع دستی کوتاه شود.
هنرمند فرش باف تبریزی اظهار داشت: نمایشگاه ها صرفاً یک رویداد تبلیغاتی نیست، بیشتر مشتریان و سفارشات فرش و روابط کاری در نمایشگاه ها ایجاد می شود، اگر دولت حمایت کند و بخشی از هزینه های حضور در نمایشگاه های بین المللی را بپردازد یا غرفه ها را با تخفیف مناسب واگذار کند، برای هنرمندانی که هنوز هم زیر بار تبعات منفی کرونا و رکود بازار قرار دارند، حمایت و کمک ارزشمندی است. خیلی از هنرمندان توان تحمل این خسارت ها را نداشتند، خیلی از کارگاه های صنایع دستی در این سه سال کرونایی تعطیل شد. غرفه های مجانی می تواند ظرف چند سال توان هنرمندان را بازیابی کند.
وی اظهار داشت: از طرفی رویدادهای نمایشگاهی صنایع دستی جذب توریست دارد، خیلی از علاقه مندان وقتی از نمایشگاه های فرش آگاه می شوند از شهرهای مختلف و حتی کشورهای همسایه برای بازدید به محل نمایشگاه می آیند، سفارتخانه ها می توانند در کشورهایی که بازار هدف صنایع دستی و فرش هستند این رویدادها را اطلاع رسانی کنند، در سالهای گذشته نمایندگی ها و سفارتخانه ها و رایزنی های فرهنگی کم کاری کرده اند، وزارت میراث فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه می توانند این مورد را در دستور کار قرار دهند.


خرید و فروش آثار هنری ایران در حراجی های خارجی غم بار است
هنرمند فرش باف تبریزی اظهار داشت: معرفی و شناساندن یک محصول هنری و صنایع دستی به اندازه همان محصول هنری، پرارزش و موثر است، همینطور عرضه اطلاعات جامعه شناسی، اقتصادی و فرهنگی از بازار هدف می تواند مسیر توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی در حوزه صنایع دستی را روشن کند.
ملفوظی خاطرنشان کرد: راه اندازی موزه های جدید و تخصصی صنایع دستی، برگزاری جشنواره، بازارچه و نمایشگاه های دوره ای و دائمی، برگزاری حراجی های مختلف و متنوع می تواند اقتصاد رکودزده هنر و صنایع دستی ایران را به حرکت درآورد، بسیار غم بار است که آثار هنری ایران به سادگی در حراجی های کشورهای دیگر خرید و فروش می شود و منافع آن به جیب دلال ها و واسطه ها می رود. امیدوارم حمایت هایی که وزارت میراث فرهنگی و مرکز ملی فرش ایران آغاز کرده است تداوم داشته باشد هیچ هنرمندی علاقه ندارد از کشور خودش مهاجرت کند بلکه دوست دارد هنرش را در سرزمین خود حفظ کند و گسترش دهد.
منبع:

1401/05/25
10:42:44
5.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر