پالت نقاشی ۳۰۰۰ ساله که هنوز رنگ دارد!

پالت نقاشی ۳۰۰۰ ساله که هنوز رنگ دارد!

لذت سفر: عبارت «اثر باستانی»، اغلب مجسمه، کتبیه یا ظروف سفالین را در ذهن تداعی می کند، اما آثار تاریخی که از دوره های مختلف و تمدن های مختلف تا به امروز باقی مانده اند، فقط به سردیس یا سلاح محدود نمی شوند. باستان شناسان موفق شده اند اشیاء تخصصی تری همچون ابزار نقاشی را کشف کنند؛ یک پالت نقاشی چند هزار ساله که از مصر باستان باقی مانده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از مدرن نت، هزاران سال قبل از امپراتوری روم، این تمدن آفریقای شمالی مصر باستان بود که پرچمدار حوزه هنر، معماری و مهندسی محسوب می شد. خیلی از اشیائی که آنها مورد استفاده قرار می دادند تا امروز سالم باقی مانده اند و در خیلی از موزه های جهان به معرض نمایش گذاشته شده اند.
علاوه بر مجسمه، جواهرات و کتیبه، اشیاء معمولی تری نیز به عنوان آثار تاریخی باارزش بجای مانده از مصر باستان در موزه ها نگهداری می شوند. موزه هنر متروپولیتن از یک پالت نقاشی زیبا نگهداری می کند که به حوالی ۱۳۹۰ تا ۱۳۵۲ قبل از میلاد متعلق می باشد.
این پالت از یک تکه عاج تولید شده و در آن شش قسمت برای قرار دادن رنگ تعبیه شده است. نکته قابل توجه درباره این پالت نقاشی ۳۴۰۰ ساله اینجاست که هنوز رنگ های خشکیده آبی، سبز، قهوه ای، زرد، قرمز و مشکی در آن وجود دارد.


در انتهای این پالت نقاشی نام «آمنهوتپ سوم» نهمین فرعون از هجدهمین دودمان مصر باستان به خط هیروگلیف در کنار عبارت «محبوب رع» (رَع یا را خدای آفتاب یا خدای خورشید در مصر باستان) حکاکی شده است. دوران حکومت «آمنهوتپ سوم» یکی از موفق ترین دوره های مصر باستان بود که طی آن مصر دستاوردهای مختلفی در هنر و فرهنگ کسب نمود.


با اینکه قدمت این اثر تاریخی به هزاران سال پیش بازمی گردد، اما طراحی آن بسیار شبیه به ابزارهای هنری است که امروزه توسط هنرمندان مورد استفاده قرار می گیرند.
منبع:

1401/05/20
12:35:01
5.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر