مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل:

محوطه باستانی قره حسنلو اردبیل تا آخر شهریور ثبت ملی می شود

محوطه باستانی قره حسنلو اردبیل تا آخر شهریور ثبت ملی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل از برنامه ریزی و کوشش برای ثبت ملی این اثر تاریخی تا آخر شهریور ماه سال جاری اطلاع داد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، نادر فلاحی روز جمعه با انتشار ویدئویی از نشست خود با مطالبه گران مردمی در صفحه اینستاگرام خود، اظهار نمود: من و همکارانم انتقاد مطالبه گران نسبت به نحوه اطلاع رسانی اداره کل از محوطه باستانی قره حسنلو را می پذیریم و پس از این، مجموعه روابط عمومی ما تلاش خواهند کرد در حوزه اطلاع رسانی تلاش کنند تا در این رابطه سوءتفاهماتی نزد افکار عمومی و تاریخ دوستان پیش نیاید.
وی اضافه کرد: معاونت میراث فرهنگی و همکاران تلاش می کنند تا محوطه باستانی قره حسنلو را تا آخر شهریور ماه به ثبت ملی برسانند.
فلاحی خاطرنشان کرد: با عنایت به لزوم اجرای برنامه های توسعه و عمران در استان و ضرورت وجود کارخانه آهن برای ایجاد اشتغال در شهرستان نمین و ویلکیج و پشتیبانی از سرمایه گذار آن، مقرر شد برنامه حفاظتی و صیانتی از محوطه باستانی مذکور را تا آخر شهریورماه در اختیار سرمایه گذار و واحدهای مربوطه قرار دهیم.
وی افزود: از این پس یکی از مطالبه گران بعنوان نماینده آنها، با معاونت میراث فرهنگی و سرپرست هیات کاوش ارتباط خواهد داشت تا اطلاعات به روز در اختیار او قرار بگیرد و او هم اطلاع رسانی لازم و متناسب با نیاز افکار عمومی را درباره محوطه قره حسنلو انجام دهد.
فلاحی خاطرنشان کرد: همینطور از ظرفیت دانشگاه محقق اردبیلی برای گروه دیرینه شناسی استفاده خواهیم کرد و در این رابطه تفاهمنامه ای منعقد خواهد شد و بخشی از حفاطت و صیانت از محوطه قره حسنلو به این گروه سپرده خواهد شد.
به دنبال فعالیتهای راه اندازی کارخانه فولاد در نزدیکی شهرستان نمین استان اردبیل و کشف نشانه هایی از محوطه باستانی قره حسنلو در ارتباط با دوره اشکانیان، مبحث حفاظت و کاوش لزوم انجام جستجوهای دیرینه شناسی در آن، در شبکه های اجتماعی مورد بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
۴۷ طرح میراث فرهنگی و گردشگری در استان درحال اجراست
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل در ادامه سخنانش از درحال اجرا بودن ۴۷ پروژه و طرح در حوزه میراث فرهنگی و زیرساخت های گردشگری استان اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به انتخاب اردبیل بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال میلادی ۲۰۲۳، در نشست با مطالبه گران اجتماعی، راهبرد استان در مبحث اردبیل ۲۰۲۳ به صورت اجمال عنوان شد و برنامه های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، معرفی قابلیت ها، آموزش و فرهنگ سازی، صیانت و حفاطت از ابنیه باستانی و ثبت میراث معنوی ملموس و غیرملموس تبیین شد.
فلاحی افزود: درباره برنامه های اداره کل در مورد مجموعه های باستانی و تاریخی جمعه مسجد، شهر یئری، قلعه اولتان و محوطه های باستانی شهرستان های گرمی، اصلاندوز، پارس آباد، انگوت، بیله سوار، مشگین شهر، نیر، نمین، سرعین، اردبیل، کوثر و خلخال بحث ها و مواردی در حضور مطالبه گران مطرح و مقرر شد از ظرفیت دانشگاه ها، مجموعه های علمی پژوهشی و تشکل های مردم نهاد در این خصوص استفاده نماییم.
استان اردبیل با یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در شمال ایران واقع شده و با جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و اقتصادی جزو مقاصد اصلی توریستهای داخلی و خارجی است.


منبع:

1401/05/16
21:34:14
5.0 / 5
609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر