کمتر از ۱۰ درصد هنرمندان صنایع دستی گنبدکاووس بیمه هستند

کمتر از ۱۰ درصد هنرمندان صنایع دستی گنبدکاووس بیمه هستند

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس ضمن اشاره به فعالیت هفت هزار هنرمند دارای مجوز در رشته های مختلف همچون صنایع دستی در این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: فقط ۶۵۴ نفر از این هنرمندان (کمتر از ۱۰ درصد) دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند.


مریم آق آتابای روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهارداشت: از سال ۹۳ تابحال که حمایت یارانه ای دولت در کمک به پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی فعالان حوزه صنایع دستی قطع شد، مجوز جدیدی برای زیر پوشش بیمه قرار گرفتن هنرمندان صادر نشده است.
وی اضافه کرد: فعالان حوزه صنایع دستی بیشتر از اقشار صدمه پذیر جامعه اند و می طلبد دولت سیزدهم در این خصوص اقداماتی را برای زیرپوشش تأمین اجتماعی قرار گرفتن قشر هنرمندان صنایع دستی انجام دهد.
آق آتابای از پرداخت دور جدید وام بانکی تا سقف یک میلیاردریال به هر یک از هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع دستی گلستان و گنبدکاووس اطلاع داد و اظهار داشت: علاقمندان به دریافت این تسهیلات می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گنبدکاووس افزود: هنرمندان و صنعتگران تحت پوشش این اداره که دارای پروانه تولید ( انفرادی یا کارگاهی) معتبر هستند، می توانند با استفاده از نام کاربری و پسورد خود به سامانه الکترونیکی my.mcth.ir (سامانه ای که پیش از این برای تمدید یا صدور پروانه اقدام کردند) رجوع و نسبت به تکمیل فرم های طرح توجیهی را برپایه میزان تولید و تهیه مواد اولیه از قسمت tashilat و ثبت نام اقدام نمایند.
وی بیان داشت: تسهیلات پیشبینی شده برای پرداخت به هنرمندان یا صنعتگران حوزه صنایع دستی از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است که توسط صندوق کارآفرینی امید به متقاضیان داده خواهد شد.
آق آتابای، کارمزد تسهیلات پیشبینی شده در مناطق برخوردار گنبدکاووس ۱۴ درصد و برای مناطق کمتربرخوردار این شهرستان مرزی ۱۰ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: دوران مشارکت و تنفس تسهیلات دریافتی حداکثر ۲۴ ماه و بازپرداخت اقساط آن هم حداکثر ۶۰ ماه پیشبینی شده است.
وی سهم تسهیلاتی گنبدکاووس در این بخش را نامشخص دانست و اضافه کرد: علاقمندان به دریافت وام تا آخر شهریور سال جاری برای ثبت نام و برخورداری از تسهیلات فرصت دارند.
به گفته این مقام مسئول، از مجموع هفت هزار هنرمند دارای مجوز فعالیت در گنبدکاووس، سه هزار و ۹۲۵ نفر آنها در حوزه صنایع دستی (۴۲ رشته) مشغول فعالیت هستند.
گنبدکاووس با ۴۱۱ هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام با فرهنگ های متنوع، دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

1401/05/12
23:07:07
5.0 / 5
249
تگهای خبر: تولید , ثبت , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر